Jak znajdować najlepsze alternatywy dla aplikacji internetowych

Najlepsze alternatywy dla aplikacji internetowych

Aplikacje internetowe stały się nową normą dla oprogramowania. Zaledwie dziesięć lat temu, w dobie programów opartych na komputerach stacjonarnych, kto by pomyślał o czasie, w którym nic nie będzie musiało być hostowane lub zarządzane lokalnie? Jednak ta odległa wizja stała się współczesną rzeczywistością, w której codzienne zadania, takie jak wysyłanie wiadomości e-mail, czatowanie, wyszukiwanie, a nawet zakupy, przenikają się z architekturą opartą na serwerze typu klient-serwer do aplikacji, które użytkownicy nazywają potocznie apkami. Są interaktywne, angażujące i użyteczne. Począwszy od poczty internetowej, serwisów wiki i komunikatorów internetowych, po sprzedaż detaliczną i aukcje internetowe, prawie każde żądanie użytkowników realizowane jest za pomocą aplikacji webowych.

Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co takiego daje aplikacjom internetowym ich moc? Czym różnią się aplikacje dostępne on-line od tradycyjnych aplikacji desktopowych, oprócz eleganckiego interfejsu? W jaki sposób nowy użytkownik może znaleźć odpowiednią aplikację dla siebie?

W tym artykule staramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania i wiele więcej.

Co sprawia, że aplikacje internetowe są atrakcyjne?

W ciągu ostatnich kilku lat na rynku nastąpiła zmiana trendów w zakresie rozwoju aplikacji mobilnych. Podczas gdy zwykłe aplikacje mobilne są nadal popularne, aplikacje uruchamiane bezpośrednio w przeglądarkach zaczynają przyciągać coraz więcej uwagi. Obecnie istnieje tysiące interaktywnych aplikacji internetowych, które ukierunkowane są w rozmaitych zagadnieniach. Od zwykłych użytkowników domowych po profesjonalistów, takich jak projektanci stron internetowych ludzie zachwycają się użytecznością i łatwością ich obsług.

Popularni naukowcy wymienili następujące cechy, które sprawiają, że aplikacje webowe są atrakcyjne:

 • łatwiej jest tworzyć aplikacje internetowe za pomocą jednego stacka (HTML / CSS / JS) i frameworków takich jak React, Angular i Aurelia;
 • aplikacje webowe nie wymagają przesłania do sklepu z aplikacjami;
 • większość aplikacji internetowych działa we wszystkich przeglądarkach dla wszystkich urządzeń, od komputerów stacjonarnych po smartfony.

Co więcej, dzięki mobilnym przeglądarkom obsługującym takie funkcje, jak lokalizacja, wibracje, dostęp do mikrofonu i wiele nadchodzących specyfikacji dla API HTML/DOM, takich jak orientacja urządzenia, użytkownicy wolą używać swoich urządzeń do wszystkiego, do tego stopnia, że dostawcy popularnych aplikacji lokalnych wprowadzają alternatywne aplikacje internetowe. Czas w którym programiści mają swobodę wyboru tego, który typ aplikacji najlepiej pasuje do ich projektu, nie wydaje się tak odległy.

Korzyści biznesowe aplikacji internetowych

Z biznesowego punktu widzenia aplikacje webowe oferują następujące istotne zalety:

 • Są opłacalne w rozwoju – firmy nie muszą opracowywać różnych wersji tej samej aplikacji zoptymalizowanej dla różnych systemów operacyjnych, ponieważ wszystkie składniki aplikacji są dostępne online. Wszystko, co należy zrobić, to przetestować w przeglądarce.
 • Można je łatwo dostosować – wszystko, co interesuje użytkownika, to front-end aplikacji. Firmy muszą tylko zaktualizować swój wygląd i sposób prezentacji w zależności od użytkowników o różnym wieku i preferencji.
 • Pozwalają uchwycić szerszą publiczność – Ze względu na szeroki zakres urządzeń służących do uzyskiwania dostępu do aplikacji internetowych, takich jak PDA, telefony komórkowe, tablety, a także komputery stacjonarne i laptopy, o wiele większa liczba użytkowników może być targetowana za pomocą takich aplikacji.
 • Oferują lepszą interoperacyjność – znacznie łatwiej jest zintegrować aplikację webową z inną, niż zrobić to samo z aplikacją desktopową. Architektura oparta na Internecie ułatwia szybką integrację systemów korporacyjnych przy jednoczesnym usprawnieniu przepływu pracy i usprawnieniu procesów biznesowych.
 • Są skalowalne i bezpieczniejsze – w przypadku aplikacji internetowych, które wymagają większej mocy, tylko sprzęt serwerowy wymaga aktualizacji, dzięki czemu są one wyjątkowo skalowalne. Ponadto, ponieważ są wdrażane na dedykowanych serwerach monitorowanych przez doświadczonych administratorów, są znacznie bezpieczniejsze niż aplikacje stacjonarne zarządzane bezpośrednio u klienta.

Biorąc pod uwagę tak istotne zalety aplikacji działających on-line, nic dziwnego, że firmy na całym świecie wolą pompować ogromne pieniądze na ich rozwój.

W poszukiwaniu idealnej aplikacji

Zadecydowanie, że chcesz użyć aplikacji internetowej do wykonania określonego zadania, to tylko połowa wygranej. Druga trudniejsza połowa polega na wybraniu właśnie tej idealnej, która pomoże Ci osiągnąć cel przy minimalnym wysiłku lub bez kłopotów. Uwierz nam, znalezienie idealnej aplikacji spośród ogromnej różnorodności dostępnej online jest dość trudnym zadaniem, zwłaszcza, gdy istnieje mnóstwo aplikacji zbudowanych w ten sam sposób.

Jak to zrobić? Po prostu pamiętaj o następujących cechach:

 • Łatwy w użyciu interfejs
 • Powinna pomóc Ci wykonać zadanie w jak najkrótszym czasie i przy minimalnej ilości kliknięć
 • Powinna być bezpłatna lub bardzo opłacalna
 • Powinna być dostępna na różnych urządzeniach i przeglądarkach, np. IOS – Safari oraz Android – Chrome itp.
 • Powinna zająć minimum pamięci urządzenia
 • Support dla aplikacji jest zawsze dobrym aspektem
 • Stos technologii w aplikacji powinien pozostać istotny na kilka lat

Znalezienie aplikacji internetowej zgodnej z wszystkimi wyżej wymienionymi kryteriami, choć trudne, nie jest niemożliwe. Ogólnie rzecz biorąc, o ile Twoje wymagania nie ulegną drastycznej zmianie, a używana aplikacja nadal spełnia wszystkie Twoje potrzeby, wszystko powinno być ok. Ale co wtedy, gdy twoje wymagania się rozszerzają lub możliwości wybranej aplikacji webowej wydają się być ograniczone?

Dlaczego użytkownicy są skazani na szukanie aplikacji alternatywnych?

Gdy wymagania użytkowników zwiększają się, aplikacja do której się przyzwyczaili może nie spełnić ich oczekiwań. W takich przypadkach użytkownicy zmuszeni są przejść do bardziej zaawansowanych aplikacji internetowych, posiadających więcej funkcji, a jednocześnie zachowujących możliwości, w których się pierwotnie zakochali.

Aby to lepiej zrozumieć, zastanów się nad tym prostym scenariuszem, w którym próbujesz zaplanować podróż w egzotyczne miejsce. Wyobraź sobie, że po zapoznaniu się z Internetem i przeczytaniu opinii wielu użytkowników wybierasz świetną aplikację do planowania podróży i używasz jej do pomyślnego zrealizowania swoich planów. Po zakończeniu tej podróży nie musisz zmieniać jej na bardziej zaawansowaną, a w rzeczywistości nie używasz jej zbyt wiele. Teraz podczas następnej podróży potrzebujesz pomysłów wraz z odpowiednimi informacjami o locie i hotelu (oraz obsługą rezerwacji), chcesz także przeprowadzić szczegółowe porównania między różnymi miejscami docelowymi. Ponieważ Twój wcześniejszy zestaw wymagań był dość ograniczony, aplikacja, której potrzebowałeś w tym czasie, była bardzo prosta. Jednak teraz potrzebujesz czegoś lepszego. Potrzebujesz aplikacji, która nie tylko pokazuje zestaw miejsc docelowych do wyboru (w zależności od Twoich preferencji), ale także pokazuje dostępne hotele i kombinacje lotów do tego miejsca w określonym czasie i budżecie.

Oczywiście twoja obecna aplikacja nie może tego wszystkiego zrobić, więc zaczynasz szukać nowej. Tutaj możesz wybrać jedno z dwóch podejść – badanie idealnej aplikacji internetowej od zera; lub znaleźć alternatywną aplikację, która zawiera podstawowe funkcje, które pierwotnie Ci się podobały, i więcej. Zaczynasz rozumieć?

Jeśli tak, to zgodzisz się, że otwiera to zupełnie nową drogę – aplikacje internetowe sugerujące alternatywne aplikacje internetowe. Dla jasności nazwijmy aplikacje sugerujące narzędziami. W Internecie dostępnych jest wiele narzędzi i technik, które umożliwiają użytkownikom wyszukiwanie idealnych alternatyw dla konkretnych aplikacji, rzućmy okiem na niektóre z nich.

 • W Internecie dostępnych jest wiele narzędzi i technik umożliwiających wyszukiwanie idealnych alternatyw dla aplikacji internetowych supermonitoring.pl/blogpl/… – via @MonitoringStron

  Tweetnij to

W poszukiwaniu najlepszych alternatyw dla aplikacji internetowych

Biorąc pod uwagę ogromną różnorodność aplikacji webowych dostępnych na otwartym rynku online, jest mało prawdopodobne, że istnieje tylko jedna aplikacja dla jednego konkretnego celu. Istnieje kilka aplikacji, które osiągają ten sam cel, ale różnią się ceną, funkcjami, wydajnością, interfejsem itd., a gdy zaczniesz szukać alternatywy, możesz znaleźć taką, który odpowiada Twojemu celowi, i kieszeni bardziej niż ta z której korzystasz obecnie.
Istnieje wiele sposobów na znalezienie alternatyw dla aplikacji internetowych:

Google

Ten jest oczywisty. Google odpowiada dosłownie na wszystko. Kiedy więc potrzebujesz alternatywnej aplikacji, po prostu wpisz, co robi ta aplikacja w polu wyszukiwania, lub użyj “[nazwa aplikacji]”, jako słowa kluczowe wyszukiwania i Google powinno pokazać całkiem przyzwoite sugestie. Możesz również wpisać frazę “[nazwa aplikacji] VS” i zapoznać się z sugestiami dla aplikacji, które są do siebie bardzo podobne.

Czasami strona Wikipedii aplikacji, z której aktualnie korzystasz, zawiera sekcję “Strona kategorii”, która zawiera listę podobnych aplikacji.

Quora

W ciągu ostatnich kilku lat Quora stała się jednym z najlepszych miejsc, w których użytkownicy mogą bezpośrednio zadawać innym użytkownikom pytania dotyczące niemal wszystkiego. Po prostu dodaj post na Quora z pytaniem “jakie są najlepsze alternatywy dla …” i wkrótce zaczniesz otrzymywać odpowiedzi. To pytanie jest w rzeczywistości jednym z najbardziej popularnych na Quora.

Platformy społecznościowe

Facebook i LinkedIn to znakomite miejsca, w których możesz dołączyć do grup osób o podobnych zainteresowaniach. Gdy zostaniesz członkiem grupy, możesz zapytać o alternatywę dla aplikacji internetowej, na którą celujesz. Jednak te grupy mają niewielką wadę. Przed zapytaniem należy dokładnie wyszukać pytania typu “alternatywy dla [nazwa aplikacji]” które są dość powszechne i bardzo prawdopodobne jest, że ktoś już poprosił o alternatywę dla aplikacji, o którą będziesz pytać. Członkowie grupy nie doceniają powtarzających się pytań.

Wyspecjalizowane serwisy

Pojawiło się wiele dedykowanych stron, które pomagają w łatwym znajdowaniu alternatywnych aplikacji oraz szczegółowych informacji o takich alternatywach. Jedne z najlepszych to:

 • AlternativeTo.net – Dzięki rozbudowanej bazie danych zawierającej informacje o prawie 65000 aplikacji, możesz być pewny że otrzymasz informacje o najlepszych alternatywach. AlternativeTo.net pozwala łatwo wyszukać alternatywy dla najpopularniejszych komercyjnych aplikacji, takich jak Adobe Photoshop, MS Word, MS Visio, AutoCAD i darmowych aplikacji, takich jak YouTube, Skype, Google Chrome itp.
 • SimilarSites.com – Jest to fajny i prosty sposób na odkrywanie najlepszych stron internetowych i alternatyw w Internecie. To narzędzie pomaga znaleźć pokrewne witryny i tematy podobne do tych, które kochasz. Oferuje rekomendacje dla podobnych stron, inteligentnie prezentując więcej opcji.
 • Alternative.to – Jest to jedno z najbardziej wszechstronnych źródeł informacji o produktach, miejscach, rozwiązaniach, odpowiedziach i praktycznie wszystkim – w tym o aplikacjach webowych – narzędzie pozwala nawet porównać różne alternatywy i wybrać te najlepsze.

Chociaż wszystkie powyższe metody są równie dobre aby wybrać właściwe alternatywy, ważne jest, aby porównać wszystkie dostępne opcje i całkowicie się upewnić przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Po zasubskrybowaniu do określonej usługi lub narzędzia czy po podłączeniu się do dostawcy, czasami bardzo trudno jest przeprowadzić zmianę z powodu problemów oraz różnych komplikacji.

AlternativeTo

Uchylamy rąbka tajemnicy o najlepszych dostępnych aplikacjach

Nadszedł czas, aby rozważyć, czy aplikacje internetowe faktycznie się opłacają, gdy z nich korzystamy. Badamy Internet w poszukiwaniu najbardziej przydatnych i przyjaznych dla użytkownika aplikacji internetowych dla projektantów, programistów i sprzedawców internetowych. Poniższe 10 perełek to tylko przykład z ponad 100 przetestowanych przez nas aplikacji.
Poświęć trochę swojego czasu na poczytanie o nich i – jeśli to możliwe – pobaw się nimi kiedy tylko masz czas, aby po prostu zorientować się, co te aplikacje są w stanie osiągnąć.

Kilka słów na koniec

Hipnotyzujący świat aplikacji internetowych daje wiele obietnic w prawie każdym projekcie, a jest ich mnóstwo do wyboru. Zanim więc zdecydujesz się stwierdzić że zadanie jest niemożliwe, rozejrzyj się i spróbuj znaleźć aplikację internetową, która może zrobić to za Ciebie. Jeśli znajdziesz taką, który ci się podoba, ale z jakiegoś powodu nie możesz jej wykorzystać, możesz być pewny, że jest gdzieś alternatywa, która ci pomoże.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron