TypeWonder – znajdź idealną czcionkę dla swojej strony internetowej

Opublikowany 10 listopada 2014 w Web Design. Tagi: , , , , .

Zastanawiasz się, która czcionka będzie pasować do Twojej strony internetowej? Wybór czcionki, wbrew pozorom, może okazać się trudnym zadaniem, wymagającym wiele wysiłku. Osadzenie czcionek na Twojej stronie i sprawdzanie za każdym razem efektów ich zastosowania może okazać się żmudnym zajęciem. Tym bardziej, jeśli za każdym razem trzeba edytować kod witryny. Wiadomo, że zawsze można to samo sprawdzić na serwerze lokalnym, ale dzięki TypeWonder.com zyskasz możliwość ujrzenia efektów zmiany czcionki na żywo. Znacznie ułatwi to wybór odpowiedniego fontu dla Twojej strony.

typewonder

TypeWonder jest aplikacją internetową (posiada także rozszerzenie dla przeglądarki Chrome), która pozwala Ci testować witryny z różnymi krojami czcionki bez wprowadzania zmian w kodzie i w plikach działających na Twojej stronie. Wszystko co musisz zrobić, to po prostu wpisać adres Twojej witryny na stronie TypeWonder, by zobaczyć jak prezentuje się z różnymi fontami.

Jak korzystać z TypeWonder?

Korzystanie z TypeWonder do testowania różnych czcionek na Twojej stronie jest bardzo łatwe.

 1. Wejdź na witrynę TypeWonder.com.
 2. Wpisz adres swojej strony w odpowiednim miejscu i naciśnij przycisk „Go!”.
 3. Wybierz typ czcionki w okienku, które wyskoczy. Jeśli chcesz, to możesz wyszukiwać fonty po ich nazwie, a nawet sortować ich listę na podstawie ich popularności. Oprócz tego możesz zmienić domyślny tekst na interesującą Cię frazę.
 4. Teraz, po wybraniu interesującej Cię czcionki, kliknij na przycisk „Apply”, by zmienić jej krój na swojej stronie.

Następnie TypeWonder pokaże Ci wygląd Twojej witryny ze zmienioną czcionką. Będziesz mieć również możliwość w każdym momencie zmienić używany font na pasku w górnej części okna. TypeWonder pozwala pobrać kod żądanego rodzaju czcionki, by dodatkowo ułatwić implementację nowego kroju na swojej stronie internetowej.

TypeWonder pozwala także przeglądać i pobierać czcionki na swój komputer. Używając funkcji dostępnych na TypeWonder możesz sprawdzić, jak fonty będą wyglądać w nagłówkach, akapitach i treści Twojej strony.

Sztuka układania wyrazów i ich krojów sprawiająca, że prezentowane treści wyglądają bardziej atrakcyjnie i przystępnie, nosi nazwę typografii. Jest to ogromne pole do popisu, a ludzie często spędzają całe życie doskonaląc się w tej sztuce. TypeWonder pozwala bardzo łatwo i mniej czasochłonnie dopracowywać typografię Twojej witryny.

typewonder1

Jak dobrać czcionkę dla swojej strony przy pomocy TypeWonder?

Pamiętaj o przytoczonych niżej zasadach wybierając czcionkę na TypeWonder.

 1. Na stronie umieszczasz treści do czytania przez innych ludzi. Tekst powinien być dla nich jak najbardziej przystępny i jego odbiór nie może być zakłócony przez nadmierne zmniejszenie rozmiaru lub brzydki krój czcionki. W Internecie znajdziesz ogromną ilość stron, które nie pozwolą Ci się cieszyć ich zawartością właśnie przez takie bolączki.
  Upewnij się, że Twoja publikowana zawartość jest czytelna. Dzięki temu na samym starcie, jeśli będziesz miał szczęście, pokonasz prawie połowę konkurencji.
 2. Wybieraj krój fontów ostrożnie i nie przekombinuj. Wybierz taką czcionkę, która jest możliwie najpopularniejsza i powszechnie używana, ponieważ musi ona być idealna, by perfekcyjnie dopasować ją do dowolnego projektowanego designu.
 3. Najlepszym sposobem wyboru czcionki jest wypróbowanie każdego kroju, który Twoim zdaniem może poprawić wygląd Twojej strony. Musisz następnie porównać je i wybrać ten, z którym Twoja witryna prezentuje się najlepiej.
 4. Zazwyczaj użytkownik nie zastanawia się nad dobranym fontem dopóki zapisany nim tekst jest czytelny. Jeśli nie jest, to możesz być pewny, że Twoja firma będzie na najlepszej drodze do upadku.

Często trzeba używać na swojej stronie dwóch czcionek jednocześnie, stosowanie tylko jednego kroju może okazać się niewłaściwe. Tak przynajmniej pokazuje ogólny trend na najpopularniejszych witrynach. Jednego fontu używa się w nagłówkach, a drugiego w tekście.

Gdy używasz dwóch różnych czcionek, musisz upewnić się, że dostatecznie dobrze ze sobą współgrają i są w miarę do siebie podobne. Nie dowiesz się tego jednak, dopóki nie wypróbujesz wszystkich dostępnych kombinacji. Ostatecznie wybierzesz dwie najlepiej do siebie pasujące.

typewonder2

Korzystanie z rozszerzenia TypeWonder dla przeglądarki Chrome

Rozszerzenie TypeWonder dla Chrome’a działa podobnie jak sama strona. Tylko zamiast wpisywać adres witryny, którą chcesz testować, klikasz po prostu na przycisk dodatku w otwartej zakładce z Twoją stroną. Potem wybierasz interesującą Cię czcionkę, a TypeWonder zrobi już całą resztę. Wtyczki TypeWonder dla Firefoxa i Safari nie były jeszcze dostępne w czasie pisania tego artykułu, ale mam nadzieję, że ukażą się jak najszybciej, by umożliwić wygodnie używanie TypeWonder także użytkownikom tych przeglądarek.

TypeWonder do działania wykorzystuje API Google Web Fonts. Oznacza to, że masz dostęp do wielu czcionek wysokiej jakości, na licencji open source, działających na większości przeglądarek i łatwych w użyciu. Po wybraniu czcionki, wszystko co musisz zrobić, to pobrać wygenerowany kod i dodać go do pliku CSS swojej strony. Gotowe!

W sieci znajdzie się wiele stron realizujących podobne funkcjonalności jak TypeWonder, ale żadna z nich nie jest tak prosta i przyjazna w użyciu jak witryna omawiana w tym artykule. Jest to niewątpliwie jedna z największych zalet tej usługi. Nie musisz się nawet rejestrować i logować na stronie. TypeWonder nie ma zamiaru pobierać opłat za swoją usługę. Jest całkowicie darmowa!

 • Dopasuj odpowiednią czcionkę do swojej strony internetowej za pomocą @TypeWonder TypeWonder.com/ via @MonitoringStron

  Tweetnij to

TypeWonder może być bardzo przydatne. Oszczędzi Twój czas i przyspieszy pracę, szczególnie wtedy, gdy jesteś niezależnym projektantem stron internetowych, mającym wiele projektów jednocześnie, nad którymi musisz się skupić. Wiedz, że nie ma łatwiejszej drogi do wyszukania i wybrania najbardziej pasującej czcionki do Twoich potrzeb.
Wypróbuj tą ciekawą usługę i podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzach pod artykułem!

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron