IFTTT – Najlepszy sposób na połączenie różnych aplikacji i urządzeń

Opublikowany 4 maja 2021 w Web Development. Tagi: , .

Współczesna technologia przeszła długą drogę, od ustawiania alarmu bez budzika, do wykonywania połączeń bez wybierania numeru. Jednak, aby uzyskać maksymalne korzyści, wszystko to musi być precyzyjnie zarządzane. Często konieczne jest połączenie różnych aplikacji w celu rozwiązania powiązanych celów. Takie rozwiązanie może przynieść dodatkowe korzyści, z uwagi na to, że czasami wykonanie pojedynczego zadania przez poszczególne aplikacje zajmuje więcej czasu, niż można by się spodziewać. W tym miejscu z pomocą przychodzą narzędzia takie jak IFTTT.

IFTTT

IFTTT to narzędzie internetowe, które pozwala połączyć się z wieloma aplikacjami internetowymi jednocześnie. Jest dość łatwe w użyciu, zarówno jako strona internetowa, jak i aplikacja mobilna. Dzięki temu, że pomaga łączyć ze sobą różne usługi, sprawia, że codzienne zadania są automatycznie wykonywane, a Twoje życie staje się nieco mniej skomplikowane.

Zapraszamy do zapoznania się z funkcjami IFTTT i różnymi sposobami reagowania na więcej niż jedną stronę internetową w tym samym czasie.

Po co tracić czas na używanie wielu różnych aplikacji, gdy możesz po prostu zainstalować IFTTT?

IFTTT to skrót od angielskiego zwrotu “If This Then That”, czyli “Jeśli to, to tamto”. W uproszczeniu, platforma pozwala łączyć różne aplikacje (zwane “usługami” w ramach IFTTT), takie jak Fitbit, Twitter, Google Assistant, Evernote, Dropbox, iRobot, Amazon Alexa i inne, dzięki czemu można rozszerzyć ich indywidualne funkcjonalności, aby osiągnąć znacznie więcej korzyści. IFTTT osiąga tę “synchronizację” pomiędzy niepowiązanymi aplikacjami poprzez “Applety” lub mini aplikacje, które użytkownicy końcowi tworzą, aby ich różne usługi komunikowały się ze sobą. Na przykład, dzięki IFTTT możesz stworzyć Applet do planowania wydarzeń z Kalendarza iPhone’a poprzez Asystenta Google, lub synchronizować listy zadań od Alexy Amazona z Kalendarzem Google!

Brzmi niemal bajkowo, prawda? IFTTT ma wiele do zaoferowania, w tym:

Gotowe łączniki

IFTTT zawiera kilka gotowych łączników, które pozwalają korzystać z wielu usług za pomocą tego samego Appletu. Dzięki temu wyszukiwanie usług jest łatwiejsze, a ich obsługa wymaga mniej zaangażowania.

Wsparcie dla integracji w czasie rzeczywistym i integracji grupowych

IFTTT obsługuje zarówno integracje w czasie rzeczywistym, jak i grupowe. Przetwarzanie danych obu typów może być realizowane przez platformę.

Zapewnia bezpieczeństwo danych

Prywatność danych jest kluczowym aspektem, kiedy różne aplikacje synchronizują się ze sobą. IFTTT utrzymuje dane w tajemnicy i zapewnia maksymalne bezpieczeństwo danych pomiędzy aplikacjami.

Konsola monitorująca

Platforma jest bardzo łatwa w użyciu, a także oferuje darmową wersję próbną. Konsola monitorująca IFTTT (pulpit, na którym można tworzyć applety i obserwować aktywność poszczególnych usług) może być zainstalowana zarówno na iOS, jak i na Androidzie.

Jak to działa?

Poniżej przedstawiamy kolejne kroki, które należy wykonać, aby skonfigurować i używać IFTTT na telefonie, laptopie lub tablecie.

1. Utwórz darmowe konto

Pierwszym krokiem jest oczywiście utworzenie darmowego konta na platformie IFTTT. Do utworzenia konta może być potrzebny Twój adres e-mail wraz z zabezpieczonym hasłem. Po wykonaniu tej czynności, jeśli używasz telefonu komórkowego lub tabletu, zalecana jest instalacja. Na laptopie wystarczy natomiast zwykła przeglądarka internetowa.

Podłącz aplikacje

Po zarejestrowaniu się, następnym krokiem jest podłączenie do systemu różnych serwisów, z których korzystasz na co dzień, aby Twój system był bardziej zautomatyzowany. W tym celu:

 • Na pulpicie nawigacyjnym IFTTT przejrzyj dostępne wbudowane applety, używając przycisku “Szukaj” w menu głównym. Niektóre z podstawowych usług, które IFTTT poleci Ci podłączyć to Google Drive, Facebook, Gmail, Evernote, Spotify, Skype, Pinterest, Philips Hue, Wemo, Twitter, itp. Na liście znajdziesz nieskończoną ilość usług, posortowanych według funkcji, które rozwiązują. Możesz wybrać te, których używasz (lub planujesz używać) najczęściej.
 • Wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonę usługi, po czym na następnym ekranie pojawi się duży przycisk “Połącz”. Kliknij na niego, a zostaniesz przekierowany na stronę logowania odpowiedniej usługi. Aby kontynuować, zaloguj się na konto w tej usłudze.
 • Następnie zobaczysz stronę, na której IFTTT poprosi o kilka uprawnień, które będą regulować sposób, w jaki usługa jest podłączona przez IFTTT. Jeśli zgadzasz się na przyznanie tych uprawnień, kliknij na ” Zezwól” na dole.
 • Po podłączeniu usług, musisz utworzyć applet, aby połączyć dwie usługi za pomocą wyzwalacza i akcji. Oznacza to, że jeśli coś się zmieni w jednej usłudze, spowoduje to uruchomienie akcji w innej usłudze. Aby utworzyć applet, kliknij na rozwijaną ikonę obok nazwy swojego konta w prawym górnym rogu. Z rozwijanego menu, które się wyświetli, wybierz opcję “Nowy Applet”.
 • Wyświetli się strona z napisem “if this then that” na środku ekranu. Kliknij na słowo “this” (oznacza ono wyzwalacz, który chcesz utworzyć). Spowoduje to wyświetlenie listy usług, z której możesz wybrać jedną, która będzie wyzwalaczem.
 • Po wybraniu usługi (którą możesz również wyszukać w polu wyszukiwania), zostanie wyświetlona siatka różnych typów wyzwalaczy, które możesz skonfigurować. Wybierz żądany wyzwalacz, dokonaj odpowiednich wyborów i kliknij na “Utwórz wyzwalacz”.
 • Teraz ponownie trafisz na stronę ze słowami “if this then that” na środku ekranu, tyle że, ikona plusa, która znajdowała się obok słowa “this” będzie teraz zastąpiona ikoną usługi, którą właśnie wyznaczyłeś jako wyzwalacz, a ikona plusa przesunie się obok słowa “that” (wskazuje ona na akcję, którą chcesz wykonać).
 • Wykonaj te same kroki, aby skonfigurować działanie przy użyciu wielu gotowych opcji (zwanych “składnikami”, które mogą dostosować takie elementy, jak powiadomienia, które chcesz otrzymywać), a następnie kliknij przycisk “Utwórz działanie”.
 • Na koniec kliknij na “Zakończ”. Po wykonaniu tych czynności, zaczniesz otrzymywać powiadomienia z IFTTT na urządzeniu, dla którego je skonfigurowałeś.
 • Aby wprowadzić zmiany w istniejących Appletach, wystarczy zalogować się do przeglądarki IFTTT, wybrać odpowiedni Applet i kliknąć na ikonę zębatki.

I to wszystko!

IFTTT - zrzut ekranu

Przejdźmy teraz do oceny IFTTT

Plusy

 • Ułatwia i usprawnia korzystanie z różnych aplikacji w tym samym czasie,
 • Dostępna jest darmowa wersja, dzięki której możesz wypróbować aplikację i sprawdzić na ile Ci odpowiada,
 • Usługa jest prosta w użyciu i konfiguracji.

Wady

 • Nie obsługuje kilku zaawansowanych platform na poziomie przedsiębiorstwa,
 • Applety nie zawsze działają zgodnie z oczekiwaniami, niektóre z nich nie są darmowe,
 • Wymaga wielu aplikacji współpracujących ze sobą bezproblemowo, a nawet pojedyncza awaria może mieć duże znaczenie. Niekiedy można zaobserwować pewne opóźnienia, ponieważ jest to narzędzie oparte na chmurze,
 • Lista kompatybilności appletów ciągle się zmienia.

Podsumowując

Uwzględniając wszystko to co zostało przedstawione powyżej, jest jedna kwestia, co do której nie mamy wątpliwości – wypróbowanie IFTTT na pewno będzie świetną zabawą. Dzięki niemu Twoje życie stanie się mniej skomplikowane i bardziej zautomatyzowane. Dla nas to narzędzie jest zdecydowanie na plus.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron