Monitorowanie serwerów

Dbaj o cały serwer


Jeżeli posiadasz wiele stron internetowych na jednym serwerze, oprócz poszczególnych witryn możesz monitorować cały serwer - zamiast adresu URL podając adres IP. W ten sposób zawsze dowiesz się o problemach z serwerem od systemu monitorującego - zanim zaczną zgłaszać się niezadowoleni użytkownicy lub klienci.

Ping

Regularne "pingowanie" serwera pozwala wychwycić momenty, w których cały serwer jest niedostępny - lub z jakiegoś powodu pakiety testowe docierają w czasie dłuższym niż zdefiniowany uprzednio dopuszczalny.

Monitorowanie serwerów pocztowych

Email to usługa, której ciągła dostępność jest kluczowa - nie tylko dla biznesu. O ewentualnej awarii systemu pocztowego zazwyczaj dowiadujesz się w momencie nieudanej próby pobrania lub wysłania poczty. Ale przecież usterki zdarzają się nie tylko w momencie, kiedy korzystasz z poczty.
Dlatego w konfiguracji monitoringu wśród opcji znajdują się serwery poczty elektronicznej - SMTP, POP3 oraz IMAP.

Monitorowanie serwerów baz danych

Problem z bazą danych serwisu internetowego może wykryć zwykły monitoring stron www (patrz "Monitorowanie treści"). Ale przecież serwisy www to nie jedyne zastosowanie internetowych serwerów bazodanowych. Bezpośrednie monitorowanie serwerów baz danych umożliwiają opcje "mysql i mssql" w ustawieniach monitoringu.

Monitorowanie innych usług i portów

Na liście rozwijanej protokołów w formularzu konfiguracji monitoringu znajdują się jeszcze Telnet, SSH, DNS, SIP i Connect. Jeżeli potrzebujesz monitorować inną usługę/port - daj nam znać.