Monitorowanie domen i certyfikatów SSL

« powrót do listy funkcji

Kondycja dnia


Na pewno nie chcesz przegapić daty wygaśnięcia swojej domeny albo certyfikatu SSL.
A gdyby przypadkiem Twoja strona trafiła na czarną listę Google albo RBL, niewątpliwie chcesz jak najszybciej się o tym dowiedzieć, żeby natychmiast zareagować.
Mogłoby też Ci się zdarzyć niechcący zablokować Googlebota i inne roboty wyszukiwarek. Jeżeli w porę tego nie zauważysz, Twoja strona może zniknąć z indeksu Google i wyników wyszukiwania.

monitorowanie domen, certyfikatów SSL, czarnych list, robots.txt

Jak to działa

Raz dziennie, o ustalonej godzinie, będziemy sprawdzać wybrane witalne punkty Twojej strony:
  • jak dużo czasu zostało do wygaśnięcia domeny
  • ile dni pozostało do wygaśnięcia certyfikatu SSL
  • czy certyfikat SSL jest prawidłowy
  • czy URL nie znajduje się na czarnej liście Google Safe Browsing
  • czy nazwa hosta lub adres IP nie znajduje się na czarnej liście RBL
  • czy przypadkiem nie blokujesz robotów wyszukiwarek za pomocą pliku robots.txt lub tagu meta "noindex".
Przed wygaśnięciem domeny lub certyfikatu SSL wyślemy ostrzeżenie. Ale jeżeli jedno z nich wygaśnie, to już zgłosimy awarię. Awarią również będzie pojawienie się na jednej z czarnych list lub aktywna blokada robotów.

Konfiguracja

Kondycja dnia jest jedynym rodzajem testu, w przypadku którego nie ustawia się częstotliwości monitorowania. Test przeprowadzany jest raz dziennie, na przykład o 8:00 rano.

W konfiguracji testu trzeba wprowadzić adres URL oraz zdecydować, które z wymienionych wyżej punktów mają być sprawdzane.

Po włączeniu monitorowania wygasania domeny lub certyfikatu SSL należy ustawić, ile dni przed terminem wygaśnięcia ma zostać wysłane przypomnienie.

Ostatnia opcja wymaga decyzji, czy przypomnienie lub alert ma zostać wysłane jednokrotnie, czy może być powtarzane każdego dnia - do czasu ustąpienia problemowej sytuacji.« powrót do listy funkcji