Kiedy wygasa certyfikat SSL Twojej strony?

Podaj adres strony i sprawdź zainstalowany na niej certyfikat SSL – kiedy został wydany i przez kogo oraz kiedy wygasa.

Certyfikaty SSL

Przeglądanie Internetu, choć niezwykle użyteczne, jest często obciążone ryzykiem. Istnieje wiele stron wyłudzających dane, które hakerzy i cyfrowi złodzieje wykorzystują do kradzieży prywatnych informacji użytkowników. Aby nie paść ofiarą takich zagrożeń internetowych, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo każdej strony internetowej.

Najprostszą metodą, aby sprawdzić, czy odwiedzenie danej strony internetowej i dokonanie transakcji jest bezpieczne, jest sprawdzenie, czy jej adres URL zaczyna się od http lub https. Strony internetowe, które zaczynają się od HTTPS są bezpieczne, ponieważ dane, które wysyłają i otrzymują są szyfrowane za pomocą protokołu TLS. Strony HTTPS są zabezpieczone za pomocą certyfikatów SSL.

Co to są certyfikaty SSL?

Certyfikaty SSL, inaczej zwane TLS, służą do szyfrowania ruchu na stronie internetowej i weryfikacji tożsamości serwera. Są to niewielkie pliki danych zawierające klucz publiczny strony, jej tożsamość i inne powiązane informacje. Certyfikat SSL dla danej strony internetowej jest umieszczony na serwerze, który hostuje daną stronę, a klienci, którzy chcą komunikować się z takimi stronami, odwołują się do tego pliku, aby uzyskać klucz publiczny i zweryfikować tożsamość serwera.

Zazwyczaj certyfikat SSL zawiera nazwę domeny, datę wydania i wygaśnięcia, klucz publiczny, subdomeny, organ wydający i podpis. Klucz prywatny jest tajny, ponieważ ma on podstawowe znaczenie i jest podatny na nadużycia.

Co się stanie, jeśli zapomnę przedłużyć certyfikat SSL i utraci on ważność?

Daty wygaśnięcia certyfikatu SSL są zakodowane w samym certyfikacie. Jest to niezwykle ważne, aby monitorować i nie przegapić daty wygaśnięcia, ponieważ brak odnowienia certyfikatu SSL może spowodować, że strona zostanie oznaczona jako “niezabezpieczona”. Kiedy to się stanie, naturalnie powoduje to ogromny spadek zaufania odwiedzających i straty w biznesie.

Jak uniknąć problemów z wygaśnięciem certyfikatu?

Chociaż podstawową metodą jest pilnowanie swoich danych, uważamy, że istnieją inne aspekty, o których należy pamiętać. Na początek, pozbądź się ręcznych arkuszy kalkulacyjnych; nawet jeden zapomniany wpis może przysporzyć Ci kłopotów. Po drugie, regularnie sprawdzaj portal zarządzania certyfikatami urzędu certyfikacji (CA), aby nie zapomnieć o zmianach polityki i aktualizacjach, które mogą wpłynąć na czas ważności certyfikatu. Ustawienie przypomnień e-mailowych może skutecznie przypomnieć Ci o tym w porę.

Jak sprawdzić certyfikat SSL strony internetowej?

Przedstawiamy kroki, dzięki którym sprawdzisz certyfikaty SSL w najnowszych wersjach najczęściej używanych przeglądarek:

Google Chrome

Komputer: Kliknij kłódkę w obszarze URL, co spowoduje otwarcie rozwijanego okna. Następnie kliknij opcję “Ważny” w sekcji Certyfikat.
Telefon: Kliknij ikonę kłódki, a następnie kliknij “Szczegóły” z rozwijanego okna.

Uwaga: Jeśli chodzi o urządzenia z systemem iOS, szczegóły dostępne po kliknięciu ikony kłódki w Chrome są dość ograniczone w porównaniu z Androidem.

Firefox

Komputer: Kliknięcie kłódki na pasku URL powoduje wyświetlenie podstawowego rozwijanego menu. Kliknij strzałkę po prawej stronie menu, aby zobaczyć więcej informacji o certyfikacie.

Internet Explorer

Komputer: Kliknięcie kłódki powoduje wyświetlenie informacji o wystawiającym certyfikat CA oraz dotyczących szyfrowania serwera. Kliknięcie przycisku “Wyświetl certyfikaty” w dolnej części menu podręcznego spowoduje wyświetlenie większej ilości szczegółów.

Safari

Komputer: Kliknij na kłódkę, a następnie kliknij przycisk “Pokaż certyfikat”, aby wyświetlić więcej szczegółów, jeśli nie wystarczą krótkie informacje obecne na ekranie.

Uwaga: Niestety, przeglądarka Safari na iOS nie pokazuje szczegółów certyfikatu w takim stopniu, jak Chrome na iOS.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron