Sprawdź domenę internetową (whois)

Uzyskaj informacje na temat domeny internetowej – kiedy została zarejestrowana, ile ma lat, kiedy wygasa, gdzie jest utrzymywana i kto jest jej właścicielem.

Nazwy domen

Czy mógłbyś dotrzeć do domu swojego znajomego, nie znając jego adresu? Nawet jeśli szukasz popularnego miejsca, na przykład słynnej kawiarni, nie możesz do niej trafić, jeśli nie wiesz, gdzie się znajduje, prawda? Podobnie, użytkownik nie może dotrzeć do informacji prezentowanych przez stronę internetową, jeśli nie zna jej nazwy domeny.

Nazwa domeny jest dla strony internetowej tym, czym adres jest dla domu. Tak jak kombinacja liter i cyfr może być użyta do identyfikacji lokalizacji domu lub biura, tak unikalna kombinacja znaków (w tym liter i cyfr) może być użyta do identyfikacji strony internetowej. Najprostszym sposobem na wytłumaczenie czym jest nazwa domeny jest stwierdzenie, że cokolwiek użytkownik wpisze pomiędzy “www.” a “.com” jest nazwą domeny strony internetowej.

Zrozumienie nazw domen

Kiedy użytkownik wpisuje nazwę domeny w przeglądarce internetowej, przeglądarka używa DNS (Domain Name Server), aby zlokalizować stronę w Internecie. Może to przypominać przeglądanie książki telefonicznej w celu znalezienia numeru telefonu.

Nazwy domen wymyślono z tego prostego powodu, że tradycyjne adresy IP, które są ciągiem liczb, często bywają zbyt trudne do zapamiętania. Na przykład, gdy chcesz odwiedzić stronę internetową pod adresem IP 72.147.256.679, technicznie rzecz biorąc, właśnie to powinieneś wpisać w przeglądarce internetowej. Czy jednak jesteś w stanie cały czas pamiętać tę skomplikowaną kombinację liczb wraz z tuzinem innych, podobnych, nie gubiąc się przy tym? Dlatego właśnie ciągi liczb zostały zastąpione “nazwami”, które są znacznie łatwiejsze do zapamiętania.
Zazwyczaj każda nazwa domeny zawiera TLD (domenę najwyższego poziomu), którą może być .com, .net, .org, itp., a następnie subdomenę. Na przykład, w nazwie domeny Wikipedia.org, .org jest TLD a Wikipedia jest subdomeną. Mogą występować również dalsze kategoryzacje subdomen, na przykład en.wikipedia.org daje użytkownikom dostęp do angielskiej wersji językowej Wikipedii.

W zależności od przeznaczenia Twojej strony internetowej, możesz wybrać odpowiednią TLD, która będzie współgrać z unikalną nazwą Twojej firmy. Zwróć uwagę na podkreślenie słowa “unikalna”; oznacza to po prostu, że żadne dwie strony internetowe nie mogą mieć takiej samej nazwy domeny.

Co oznacza kupowanie i odnawianie nazwy domeny?

Rejestracja domeny (często określana jako kupno nazwy domeny) zazwyczaj wiąże się z koniecznością dokonania opłaty w celu zadeklarowania, że dana kombinacja TLD i subdomeny należy do Ciebie i nie mogą być używane przez nikogo innego. Jednak interesującą rzeczą wartą uwagi jest to, że “kupno” nazwy domeny nie oznacza, że jesteś jej właścicielem na zawsze. Jest to bardziej jak “wynajem”, ponieważ musisz odnowić licencję na korzystanie z tej nazwy domeny każdego roku.

Co się stanie, jeśli zapomnę odnowić moją nazwę domeny i straci ona ważność?

Jeśli nie uda Ci się odnowić nazwy domeny w przewidzianym okresie, na szczęście, nie jest ona natychmiast odebrana od Ciebie. Zamiast tego, otrzymujesz okres karencji, podczas którego będziesz dostawać regularne powiadomienia e-mail od rejestratora nazwy domeny. Jednakże, jeśli nie wniesiesz opłaty za odnowienie nazwy domeny po upływie tego okresu, stracisz dostęp do nazwy domeny i stanie się ona dostępna do wykorzystania przez inne firmy.

Oto kilka rzeczy, które warto wiedzieć w kwestii odnawiania nazw domen:

  • Rejestratorzy zazwyczaj dają właścicielowi około 30 dni na odnowienie nazwy domeny bez żadnej dodatkowej kary. Wystarczy zapłacić oryginalną kwotę, aby upewnić się, że nazwa domeny pozostaje do Twojej dyspozycji. Brak odnowienia w tym okresie powoduje przejście domeny do statusu wstrzymania przez rejestratora (kolejne 30 dni), ale odzyskanie dostępu do niej wymaga uiszczenia opłaty za odkupienie.
  • Jeżeli jesteś skłonny zapłacić opłatę w czasie trwania statusu wstrzymania, wówczas sprzedaż Twojej domeny jest zablokowana. Jeśli jednak ktoś licytuje Twoją domenę w tym czasie, może ubiegać się o nią dopiero po zakończeniu 30-dniowego okresu i tylko wtedy, gdy jeszcze jej nie odnowiłeś.
  • Jeśli nikt nie kupi domeny podczas sprzedaży a status wstrzymania rejestratora również się kończy, nazwa domeny wraca do rejestru. Właściciel nadal może zapłacić opłatę za odkupienie i otrzymać ją z powrotem w ciągu (dodatkowych) 30 dni.
  • Jeśli po tym czasie właściciel nie odnowi swojej domeny, zostaje ona oznaczona do trwałego usunięcia. Jeżeli pomimo wysyłanych przez rejestratora powiadomień o odnowieniu, upływa status oczekiwania, domena jest usuwana.

Jak sprawdzić właściciela, rejestratora i datę wygaśnięcia domeny?

Może to być dość frustrujące, jeśli po wielu dyskusjach wybierzesz nazwę domeny pasującą do Twojej firmy, ale okaże się, że ktoś inny jest już jej właścicielem (tak, to się może zdarzyć, zwłaszcza gdy nazwa Twojej firmy jest podobna do innych popularnych firm). Dobra wiadomość jest taka, że nawet w takiej sytuacji nie musisz się poddawać. Dowiedz się, czy ta strona jest aktywna; jeśli nie, masz duże szanse na jej zakup. Z pomocą WHOIS możesz zebrać informacje o właścicielu domeny i jej dacie wygaśnięcia, aby mieć szansę na licytację.

Co to jest WHOIS?

Kiedy ubiegasz się o rejestrację nazwy domeny, konieczne jest podanie swoich danych kontaktowych, takich jak nazwisko, adres, numer kontaktowy i e-mail do bazy danych WHOIS. Technicznie rzecz biorąc, WHOIS jest protokołem zapytania-odpowiedzi używanym do odpytywania baz danych, które przechowują informacje związane z nazwami domen i adresami IP w Internecie.

Tak więc, z pomocą WHOIS, możesz uzyskać dostęp do globalnej bazy danych nazw domen, w celu pobrania wszystkich informacji na temat konkretnej nazwy domeny, między innymi, kto jest jej właścicielem, jaka jest jej data wygaśnięcia, a nawet jak można się skontaktować z właścicielem.

Uwaga: Jeśli nie możesz uzyskać informacji, których szukasz za pomocą WHOIS, możesz również skorzystać z darmowego narzędzia powyżej.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron