Najlepsze zasoby do kampanii budowania linków

Opublikowany 26 kwietnia 2021 w SEO/SEM. Tagi: .

Każdy bloger, który chce skutecznie dotrzeć do swojej grupy docelowej, musi opracować odpowiednią kampanię budowania linków. Ta strategia marketingu cyfrowego koncentruje się na pozyskiwaniu linków zwrotnych, które zasadniczo są linkami przychodzącymi pochodzącymi z innych stron internetowych.

sieć

Linki zwrotne są bardzo ważne, ponieważ wyszukiwarki wykorzystują je jako sygnały rankingowe. Posiadanie wielu linków przychodzących z różnych źródeł pokazuje, że Twoje wpisy na blogu są warte cytowania. Oznacza to, że Twoja treść musi być wysokiej jakości i dostarczać istotnych odpowiedzi na pytania użytkowników. Dzięki temu, Google i Bing najprawdopodobniej będą umieszczać Twoje strony na szczycie stron wyników wyszukiwania (SERP) dla konkretnych słów kluczowych i fraz.

Aby rozpocząć kampanię budowania linków, należy przede wszystkim zidentyfikować narzędzia, których potrzebujesz. Oto kilka z nich:

1. Indeks linków zwrotnych

Większość programów do budowania linków ma wbudowaną bazę danych, która pozwala przyjrzeć się profilowi linków zwrotnych Twoich konkurentów i innych blogów w Twojej niszy. Posiadanie dostępu do tego typu indeksu jest przydatne, ponieważ pomaga określić potencjalne możliwości.

Proces budowania linków wymaga wielu działań zewnętrznych. Musisz zainwestować czas i wysiłek w kontakt z potencjalnymi źródłami linków zwrotnych. Jednak, co więcej, należy również wziąć pod uwagę ich pochodzenie.

Najlepiej, jeśli Twój profil linków będzie pochodził z różnych źródeł, takich jak:

 • Blogi – Najlepszą pozycją dla Twojego linku zwrotnego jest miejsce w treści, a nie w nagłówku czy stopce. Ponadto należy upewnić się, że kontekst jest odpowiedni dla danego linku. Na przykład, umieszczenie linku do Twojego postu o zdrowiu jamy ustnej na blogu, który jest poświęcony oprogramowaniu komputerowemu może stanowić wyzwanie, chyba że chodzi o to, w jaki sposób programista komputerowy może pozostać w dobrej formie, chociaż ten temat może być nadal nieco naciągany.
 • Serwisy informacyjne – W celu uzyskania linków zwrotnych można również zwrócić się do serwisów informacyjnych. W dzisiejszych czasach pandemia koronawirusa nadal stanowi problem dla wszystkich krajów, można więc stworzyć fragment treści, który odnosi się do tego, w jaki sposób wpłynęła ona na Twoją branżę i tym podobne.
 • Fora – Dołączenie do społeczności w twojej niszy może zapewnić ci wspaniałe możliwości pozyskiwania linków zwrotnych, szczególnie w odpowiednich dyskusjach. Śledź te grupy i dostarczaj wartościowy wkład, aby przyciągnąć docelową grupę demograficzną do swojej domeny.
 • Komentarze na blogach – Innym sposobem na przyciągnięcie uwagi wysokiej jakości źródeł linków zwrotnych jest zamieszczanie komentarzy do postów, które Ci pomogły. Możesz umieścić swój link od razu lub poczekać, aż ktoś zaangażuje Cię w rozmowę, zanim przedstawisz mu swój blog.
 • Media społecznościowe – Media społecznościowe są również doskonałą platformą dla linków przychodzących. Zadbaj o stałą obecność w sieci, aby Twoi obecni obserwatorzy byli na bieżąco z informacjami o Twoim blogu, a także aby dotrzeć do nowych czytelników.
 • Profile użytkowników – Kiedy masz szansę opublikować gościnny post na renomowanej stronie internetowej, powinieneś zamieścić link do swojej strony głównej w bio autora, jeśli administrator strony na to pozwala. To może pomóc Ci zróżnicować Twój profil linków.
SEMrush

SEMrush to kompleksowy zestaw narzędzi marketingu cyfrowego, który pomoże Ci w działaniach związanych z budowaniem linków. Dysponuje olbrzymim indeksem, który pozwala na analizę profilu linków zwrotnych konkurencji, aby pozyskać więcej możliwości dla Twojej marki.

2. Narzędzie do śledzenia backlinków

Oprócz dostępu do bazy danych linków zwrotnych, należy również zwrócić uwagę na funkcję śledzenia. Ten rodzaj automatyzacji i cyfryzacji może sprawić, że Twoja kampania budowania linków będzie łatwiejsza do zarządzania.

Narzędzie do śledzenia linków zwrotnych pozwala na znalezienie możliwości budowania linków z innych stron internetowych, zwłaszcza z domen konkurencji. Może pomóc Ci znaleźć wysokiej jakości źródła i nadać im priorytet.

Poniżej przedstawiono niektóre czynniki, które należy wziąć pod uwagę szukając potencjalnych możliwości pozyskiwania linków zwrotnych:

 • Liczba linków domeny głównej – Adres główny strony internetowej odgrywa znaczącą rolę w opłacalności źródła linków zwrotnych. Strony posiadające co najmniej sto linków zwrotnych domeny głównej prawdopodobnie uplasują się na pierwszej stronie w SERP-ach i przekażą swój wpływ na Twój blog.
 • Wiek domeny strony linkującej – Wiek strony linkującej jest również istotnym czynnikiem. Blog, który istnieje dłużej w sieci, jest uważany przez wyszukiwarki za bardziej wiarygodny.
 • Adres IP – Ponieważ liczba linków z domen głównych ma duży wpływ na rankingi, niektórzy administratorzy tworzą nowe strony internetowe tylko w tym celu. Jednakże wyszukiwarki znalazły sposób na zwalczanie tej manipulacyjnej taktyki poprzez faworyzowanie linków zwrotnych z oddzielnych adresów IP klasy C. Oznacza to, że prowadzenie kilku blogów na jednym serwerze i umieszczanie na nich linków do siebie nawzajem nie będzie miało znaczącego wpływu na sukces budowania linków.
 • Krajowe domeny najwyższego poziomu – Przykładami krajowych domen najwyższego poziomu (TLD) są .us, .uk oraz .au. Jeśli Twoją grupą docelową są Amerykanie, idealnym rozwiązaniem jest priorytetowe traktowanie możliwości pozyskiwania linków zwrotnych z USA, ponieważ TLD .us lub .com/us zwiększy Twoje rankingi w tym regionie.
 • Autorytet domeny – Wiarygodność domeny jest kolejnym istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę. Nie powinieneś jedynie celować w dowolne źródło linków zwrotnych. Należy zastanowić się nad reputacją danej strony w danej niszy. Pamiętaj, że efekty linków mogą być przekazywane na Twojego bloga, więc powinieneś celować w strony, które są uznawane za wiarygodne zarówno przez wyszukiwarki, jak i użytkowników.
 • Sentyment linków – Wyszukiwarki patrzą na słowa kluczowe otaczające Twój tekst źródłowy i link, aby sprawdzić sentyment wydawcy do Twojej marki. Jeśli Google lub Bing dostrzegą negatywne emocje związane z danym postem, wartość linku zwrotnego spadnie.
SEMrush

Jak wspomniano powyżej, SEMrush to kompleksowe oprogramowanie dla wszystkich Twoich potrzeb związanych z budowaniem linków. Narzędzie to jest uważane za jedno z najlepszych narzędzi do sprawdzania linków zwrotnych przez WPBeginner dzięki funkcji Backlink Analytics.

3. Narzędzia weryfikacji linków

Po sporządzeniu listy potencjalnych linków, powinieneś jeszcze sprawdzić wiarygodność tych stron. Istnieje wiele narzędzi online, które mogą dostarczyć Ci istotnych informacji na temat potencjalnego źródła linków zwrotnych.

Powinieneś sprawdzić ocenę domeny, szacowany ruch w wyszukiwarkach organicznych, a także przybliżoną liczbę słów kluczowych, według których dana strona się pozycjonuje. Sprawdzenie tych metryk może pomóc Ci w ustaleniu priorytetów dla stron, które mają dużą bazę czytelników. Kiedy z powodzeniem pozyskasz link zwrotny z tych platform, możesz spodziewać się, że wiele osób będzie mogło zobaczyć Twoje treści.

Na pierwszym etapie weryfikacji, możesz zlecić jej zautomatyzowanie aplikacjom cyfrowym, jako że chcesz być w stanie przefiltrować tak wiele stron, jak to tylko możliwe. Niemniej jednak, musisz również rozważyć przeprowadzenie ręcznego procesu weryfikacji, aby sprawdzić rentowność konkretnego źródła linków zwrotnych w odniesieniu do autorytetu domeny i innych kluczowych czynników.

Ahrefs

Ahrefs posiada darmowe narzędzie do sprawdzania linków zwrotnych, które pozwala na ocenę wiarygodności źródła linków zwrotnych. Na pierwszy rzut oka, oprogramowanie dostarcza Ci ranking Ahrefs (AR), ocenę domeny (DR) oraz ocenę URLa (UR).

4. Platformy do pozyskiwania linków

Gdy już masz listę wszystkich potencjalnych linków zwrotnych wysokiej jakości, musisz do nich dotrzeć. Najlepiej jest mieć platformę do kontaktów zewnętrznych, którą można wykorzystać do wysyłania wielu e-maili naraz i automatycznie.

Zanim jednak skorzystasz z narzędzia do pozyskiwania linków zwrotnych, musisz znaleźć adresy e-mail potencjalnych witryn oferujących linki zwrotne. Oto sposoby na wyszukiwanie adresów e-mail:

 • Skorzystaj z usług wyszukiwania adresów e-mail – Istnieją programy przeznaczone do ułatwienia wyszukiwania adresów e-mail potencjalnych użytkowników. Zazwyczaj aplikacje te wymagają jedynie podania imienia i nazwiska, jak również strony internetowej. Niektóre z nich pozwalają również na masowe wyszukiwanie, co może okazać się prawdziwą oszczędnością czasu.
 • Zdadnij adres – Większość stron internetowych stosuje określony format dla swoich adresów e-mail. Więc jeśli znasz już ich pełną nazwę i domenę, możesz zgadywać. Możesz je przetestować w Gmailu, który pokazuje, czy adres e-mail jest powiązany z profilem Google. Należy jednak pamiętać, że proces ten może być czasochłonny, zwłaszcza gdy masz wielu potencjalnych klientów.
 • Użyj zaawansowanego wyszukiwania – Możesz również szukać potencjalnych klientów w mediach społecznościowych. Twitter posiada funkcję zaawansowanego wyszukiwania, która pozwala znaleźć słowa “at” i “dot” lub symbole “@” i “.” na profilu użytkownika. Wyszukiwarka w aplikacji wyświetli wtedy odpowiednie tweety, które ułatwią poszukiwania.
BuzzStream

BuzzStream to wyspecjalizowana platforma, dzięki której Twoja kampania budowania linków będzie dobrze zorganizowana. Wystarczy, że połączysz swój służbowy e-mail z aplikacją i zaczniesz docierać do odpowiednich blogerów i influencerów w Twojej branży.

Aplikacja zapewnia pełną kontrolę nad kampaniami dzięki funkcji personalizacji. Jedną z najlepszych funkcji, jakie warto wykorzystać, jest specjalne pole Etap relacji, w którym możesz oznaczyć potencjalnego klienta na podstawie tego, czy przygotowałeś go do kontaktu, czekasz na jego decyzję dotyczącą Twojej propozycji, czy zaakceptował Twój link.

5. Audytor linków

Proces audytu linków rozpoczyna się od znalezienia linków zwrotnych. Możesz użyć Google Search Console, które jest jednym z narzędzi SEO na rok 2020, które powinieneś zmaksymalizować dla swojego bloga. Następnie należy znaleźć narzędzie, które pomoże przeszukać listę pod kątem linków zwrotnych, które są potencjalnie szkodliwe dla budowania linków oraz ostatecznie, dla działań związanych z optymalizacją pod kątem wyszukiwarek (SEO).

Oto kilka wskaźników szkodliwych linków zwrotnych, na które należy uważać:

 • Spam społecznościowy – Należy uważać na umieszczanie linków w sekcji komentarzy na forach społecznościowych i dyskusjach, ponieważ mogą one zostać oznaczone przez wyszukiwarki jako spam.
 • Nieodpowiednie źródła – Google i Bing kładą duży nacisk na istotność. Jeśli prowadzisz bloga z przepisami kulinarnymi, Twoimi idealnymi źródłami linków zwrotnych będą podobne strony internetowe lub cyfrowe magazyny poświęcone tematyce związanej z prowadzeniem domu. Pamiętaj, że kontekst, w którym znajduje się Twój tekst źródłowy musi również pasować do Twojego linku zwrotnego.
 • Sieci linków – Jak wspomniano wcześniej, niektórzy administratorzy stron internetowych tworzą zestaw stron internetowych, które dostarczają sobie wzajemnie linki zwrotne. Jest to znane jako sieć linków i prawdopodobnie zaszkodzi twojemu rankingowi PageRank zamiast go poprawić, dlatego lepiej trzymać się z dala od tych układów.
 • Linki manipulacyjne – Ten rodzaj linków pochodzi z platform o dużej gęstości linków zewnętrznych, takich jak katalogi linków. Podczas gdy istnieją listy online, które zapewniają wartość dla użytkowników poprzez łączenie zasobów w kategorie, problematyczne katalogi wymieniają setki, jeśli nie tysiące, domen na pozornie niekończącej się stronie.
Seobility

Innym narzędziem do rozważenia jest Seobility. Ma funkcję audytora witryny, który przeszukuje wszystkie połączone strony w Twojej domenie. Dzięki temu można znaleźć błędy, takie jak duplikaty treści i problemy z optymalizacją na stronie.

6. Kreator plików “disavow”

Wraz z audytorem linków, powinieneś również mieć kreator plików niechcianych, który zautomatyzuje proces zrzekania się odpowiedzialności za pozyskiwanie szkodliwych linków przychodzących. Zrzekanie się linków ze źródeł o niskiej jakości może pomóc w zwiększeniu skuteczności budowania linków poprzez nakazanie botom wyszukiwarki ignorowania niektórych linków zwrotnych.

Zuum Soft Disavow

Procedura ta może zostać przeprowadzona ręcznie poprzez Google Search Console. Jeśli niestety użytkownik stał się celem szkodliwych linków zwrotnych, może to być bardzo czasochłonne. Dlatego też dobrze jest znaleźć dedykowane narzędzia, takie jak rozszerzenie Google Chrome od Zuum Soft, aby zapewnić sobie możliwość masowego odrzucania szkodliwych linków.

Wnioski

Budowanie linków jest cenną strategią marketingu cyfrowego, która pozwoli Ci na dotarcie do grupy docelowej i przekształcenie ich w lojalnych subskrybentów. Aby zapewnić uzyskanie jak największego zwrotu z inwestycji (ROI) dla tego procesu, musisz wdrożyć odpowiedni plan.

Oprócz określenia celu prowadzenia kampanii, powinieneś również znać narzędzia, które będą potrzebne do udanej kampanii. Pierwszym krokiem jest znalezienie potencjalnych możliwości, co można osiągnąć, jeśli ma się dostęp do indeksu linków zwrotnych i systemu śledzenia. Następnie powinieneś sprawdzić potencjalne źródła linków przychodzących i nadać priorytet tym, które mogą zaoferować Ci więcej korzyści. Możesz wysłać swoją propozycję do tych potencjalnych źródeł poprzez platformy zasięgowe.

Będziesz również potrzebował audytora linków, aby upewnić się, że linki zwrotne rzeczywiście zwiększają twoją pozycję w rankingu, a nie powodują obniżenia pozycji twojego bloga w SERPach. Możesz również wskazać boty wyszukiwarek, aby ignorowały te szkodliwe linki za pomocą funkcji zrzekania się linków.


O Autorze

Mildred Freeman

Mildred Freeman jest pełnoetatową blogerką, która pisze artykuły na temat blogowania, SEO i marketingu cyfrowego. Mildred publikuje nowe treści na swoim blogu co najmniej trzy razy w tygodniu, a także zamieszcza gościnne wpisy na innych stronach internetowych. W czasie wolnym od pracy, Mildred uwielbia spędzać czas w domu czytając książki.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron