Gu.ma – skracacz adresów URL na sterydach

Opublikowany 26 stycznia 2015 w Inne. Tagi: , , .

Gu.ma jest najprostszą, a jednocześnie elegancką usługą skracania linków dostępną w Internecie. Dostępna w 14 różnych wersjach językowych, jest prawdopodobnie pierwszym tego typu serwisem dostępnym w wielu językach. Oferuje różne opcje do personalizacji skróconego linku.

guma

Dlaczego warto korzystać z Gu.ma?

Istnieje wiele powodów, by wykorzystywać Gu.ma do skracania adresów URL. Długie linki mogą wydać się zbyt nieprzyjazne, trudne do zapamiętania i wpisania, szczególnie, gdy projektant strony doda różne atrybuty do linku, który może być opisowy i może zawierać ponadto różne struktury komend, hierarchie danych oraz informacje o sesji. W rezultacie, URL może okazać się zbiorem skomplikowanych wyrażeń, które sprawią, że trudno nam będzie je rozpowszechniać, a najbardziej niezawodnym i ostatecznie jedynym sensownym sposobem na przejście na linkowaną stronę, będzie skopiowanie i wklejenie adresu. W tym miejscu z pomocą przychodzi Gu.ma, która umożliwi Ci skrócenie URL do wersji łatwiejszej do rozpowszechniania i publikowania na stronie internetowej lub w druku.

Jednak, jak wszyscy wiemy, najbardziej popularnym powodem do korzystania z tej strony jest udostępnianie linków lub adresów URL na Twitterze lub w innych różnych usługach przesyłania wiadomości, które posiadają limity liczby znaków. Użycie standardowej, długiej wersji linku może prowadzić do przekroczenia tych ograniczeń. Oprócz swojej podstawowej funkcji, Gu.ma zapewnia różne dodatkowe usługi, takie jak analitykę, personalizację linków, dodanie przycisków social media oraz ramki komentarzy.

Przekierowanie 301

Istnieją dwa rodzaje dostępnych przekierowań: przekierowanie typu 301 i typu 302. Jest to decydującym czynnikiem determinującym wybór, ponieważ szukając idealnego rozwiązania na optymalizację SEO, powinniśmy skorzystać właśnie z tej usługi. Przekierowanie 301 jest przeznaczone dla “permanentnie przeniesionej strony”. Oznacza to, że wyszukiwarki (głównie Google) przypiszą wartość krótkiego linku do długiego linku, na który ten pierwszy przekierowuje.
Z drugiej strony, przekierowanie typu 302 jest tylko tymczasowe i nie powoduje ono przekazania wartości SEO do docelowego adresu.

Śledzenie i analityka

Gu.ma oferuje usługę analityki, za pomocą której możesz śledzić, ile razy Twój link został otwarty. Gu.ma pozwala dodać swój własny zewnętrzny kod śledzenia strony i uzyskać analitykę dla Twojego skróconego linku. Masz możliwość dodania kodu w nagłówku strony lub w jej treści. W ten sposób możesz sprawdzić, czy ludzie rzeczywiście klikają na linki z Twoich tweetów.
Śledzenie i analityka są jednymi z ważniejszych cech, które każda usługa skracania URL powinna mieć. Dzięki temu możesz analizować ruch na tych łączach i personalizować lub dostosowywać swoje linki na podstawie generowanych raportów.

guma1pl

Stabilność

Dostawcy zapewniają, że oferują bezpłatnie krótkie adresy URL, które nigdy nie wygasają. Ale niestety nie masz żadnej gwarancji, co się z nimi stanie, jeśli zawieszą swoją działalność. Stabilność jest również jednym z najważniejszych czynników, gdyż nikt nie chciałby dostawać odpowiedzi na swoje tweety na temat niedziałających linków, ponieważ użyta usługa skracania adresów URL nie jest już dostępna.

Dostosowywanie i personalizacja linków

Gu.ma oferuje dostosowywanie krótkich adresów URL, w których można uwzględnić określone słowa, które chciałbyś mieć w swoim skróconym łączu. Domyślnie, Gu.ma automatycznie generuje losowy ciąg znaków, np. fsgsf0.gu.ma, które z definicji będą trudne do zapamiętania. Dodaj własne słowo, które zastąpi generowany losowo ciąg znaków w adresie i sprawi, że łącze stanie się łatwe do zapamiętania – np. barmleczny.gu.ma lub umacieja.gu.ma. Ponadto może to również pomóc w popularyzacji Twojej marki, jeśli będziesz publikować krótkie linki, które będą zawierać nazwę Twojej firmy.

Dodawanie przycisków social media

Gu.ma pozwala dodać przyciski mediów społecznościowych do Twoich linków: Facebook, Twitter, Google+, del.icio.us, StumbleUpon. Te przyciski sprawią, że będziesz mógł w łatwiejszy sposób udostępniać linki w social mediach.

guma2pl

Wyświetlanie ramek z Twoim komentarzem

Gu.ma pozwala na dodanie ramki do Twojego linku z Twoim komentarzem, który może być użyty do skomentowania docelowej strony lub linkowanej treści.

Jest to najnowsza funkcja dodana do tej strony. Pomaga przygotować idealny post na Facebooka.

Spamowanie

Usługi skracania adresów URL są często używane przez spamerów, a ze względu na to wielu usługodawców może zostać zablokowanych przez dostawców usług hostingowych lub w skrajnym przypadku usuniętych z internetowych rejestrów. Z tego powodu większość stron tego typu poważnie podchodzi do tego, by ich domeny pozbawione były spamu.
Gu.ma ma surowe zasady dotyczące spamu, które mówią, że jeśli otrzyma skargę, że używasz ich usługi do tworzenia spamerskich reklam, to usunie wszystkie Twoje stałe przekierowania i Twój adres IP zostanie zbanowany. Po prostu uważaj, by nie spamować!

 • Jedyna usługa skracania linków, której kiedykolwiek będziesz potrzebować: gu.ma/ via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Z całą pewnością mogę stwierdzić, że Gu.ma jest wartą uwagi usługą skracania adresów URL, która posiada wiele popularnych funkcji, które mogą skutecznie pomóc Ci w zdobyciu lepszych rankingów Twojej strony, a także w zwiększeniu jej dziennych odwiedzin.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron