11 narzędzi do prototypowania: wybierz najbardziej odpowiednie

Opublikowany 30 grudnia 2020 w Web Design. Tagi: , , , .

Pierwsze wrażenie ma naprawdę duże znaczenie. Sposób, w jaki użytkownicy postrzegają oprogramowanie, ma bezpośredni wpływ na to, czy będą z niego korzystać, czy nie. Właśnie z tego względu budowa prototypów jest bardzo ważna dla projektowania UI/UX. Cóż, obecnie projektanci dysponują wieloma użytecznymi narzędziami, które mogą z powodzeniem zastosować, aby przekształcić makiety w prototypy, które mogą pokazać prawdziwą wartość aplikacji internetowej lub mobilnej.

W tym artykule wymienimy najpopularniejsze rozwiązania prototypowe i podzielimy je na bezpłatne i płatne. Zaczynajmy!

prototypowanie

Bezpłatne narzędzia do prototypowania

Narzędzia, które pokażemy, mogą być dostępne całkowicie za darmo lub posiadać darmowe wersje z ograniczoną funkcjonalnością. Ale zacznijmy od początku.

Adobe XD

Adobe XD

Cena: Bezpłatnie
Dostępne platformy: Mac, Windows

Adobe XD to produkt zbudowany przez firmę Adobe, który można wykorzystać do stworzenia pełnowartościowego projektu UI/Ux dowolnego oprogramowania. Program Adobe XD może być stosowany zarówno do tworzenia makiet, jak i do tworzenia prototypów.

To narzędzie pozwala na przełączanie się pomiędzy różnymi wzorami projektowymi. Dodatkowo, inne narzędzia Adobe do projektowania, takie jak Illustrator, mogą być używane razem z Adobe XD w celu zwiększenia komfortu pracy i kopiowania wymaganych elementów z Illustratora i łatwego wklejania ich do Adobe XD.

Adobe XD - zrzut ekranu

InVision

Invision

Cena: Bezpłatnie w przypadku 1 prototypu. Za $15 dostaniesz 3 prototypy, a plany za $25 i $99 zapewnią Ci nieograniczoną liczbę prototypów.
Dostępne platformy: Web

To narzędzie jest bardzo popularne wśród wielu projektantów UI/UX z różnych części świata. Ma intuicyjny i atrakcyjny interfejs, a poza tym zapewnia użytkownikom wiele funkcji współpracy. InVision stał się doskonałą opcją dla dużych zespołów, dzięki temu, że oferuje następujące funkcje:

 • Pisanie komentarzy dotyczących prototypów
 • Monitorowanie historii zmian
 • W przypadku edycji plików, są one automatycznie aktualizowane
 • Wszystkie projekty mogą być synchronizowane z nośnikami danych w chmurze, takimi jak Google Drive, Dropbox, itp.
 • Proces zarządzania projektami jest rozbudowany, ponieważ posiada system zarządzania typu Jira

Dodatkowo, InVision posiada wtyczkę, która umożliwia użytkownikom wysyłanie plików do InVision za pośrednictwem Sketcha lub Photoshopa. Jest on również używany do pracy z animacjami.

Invision - zrzut ekranu

Origami

Origami

Cena: Bezpłatnie
Dostępne platformy: Mac, iOS, Android

To narzędzie jest zbudowane przez Facebook i jest przeznaczone specjalnie do prototypowania. Jest dostępne za darmo, więc każdy może zacząć z niego teraz korzystać. Należy jednak rozważyć istotne punkty, aby rozpocząć pracę. W przypadku użytkowników komputerów Mac należy zarejestrować się jako programista Apple, a następnie pobrać Xcode razem z Quartz Composer. Gdy już to zrobisz, możesz bezpłatnie uruchomić Origami. Mimo że może się wydawać, że proces ten jest dość czasochłonny i skomplikowany, otrzymasz w końcu darmowe narzędzie do prototypowania z mnóstwem przydatnych funkcji. Wśród tych funkcji znajduje się biblioteka z głównymi wzorcami, symulacjami gestów, animacjami.

Poza tym, Origami oferuje jeszcze jedną niesamowitą funkcję eksportu do kodu – konwertuje projekt na kod dla systemu Android, iOS lub sieci. Dzięki temu użytkownicy mogą dzielić się swoimi specyfikacjami projektowymi z zespołem ds. rozwoju.

Ponadto, Origami posiada wtyczki Photoshop i Sketch, a także szczegółową dokumentację z przykładami. Szczegółowa instrukcja pomoże użytkownikom szybko zacząć pracę z Origami.

Do Origami dołączona jest aplikacja Origami Live, która umożliwia użytkownikom testowanie i podgląd ich projektów na urządzeniach mobilnych.

Origami - zrzut ekranu

Marvel

Marvel

Cena: Bezpłatnie w przypadku 1 projektu, ale oferuje również nieograniczoną liczbę projektów dla osób indywidualnych i zespołów. Cena waha się od $12 do $84 miesięcznie.
Dostępne platformy: Web, iOS, Android

Nie, nie ma nic wspólnego ze słynną firmą zajmującą się komiksami. Jest to narzędzie do prototypowania stron internetowych, które umożliwia również budowanie potężnych makiet. Marvel oferuje dużą liczbę wbudowanych elementów, takich jak przyciski i menu. Do wykonywania pracy zespołowej wymagany jest zakup płatnej wersji, ponieważ wersja darmowa limituje ten proces.

Interfejs Marvela jest przejrzysty i przyjazny dla użytkownika, każdy może korzystać z tego narzędzia bez problemów. Ponadto udostępnia użytkownikom wtyczkę Sketch.

Marvel - zrzut ekranu

Webflow

Webflow

Cena: Bezpłatnie
Available platforms: Web

Webflow jest czymś więcej niż tylko narzędziem do prototypowania. Jest to kompleksowe narzędzie, które umożliwia użytkownikom budowanie stron internetowych, dodawanie animacji, publikowanie ich, a nawet zarządzanie nimi za pomocą Webflow CMS. Program Webflow generuje responsywny kod, który dobrze działa we wszystkich przeglądarkach i urządzeniach. Narzędzie to jest uważane za doskonałą opcję dla niezależnych projektantów UI/UX.

Należy jednak pamiętać, że jeśli budujesz sklep internetowy (ecommerce), będziesz musiał skorzystać z systemu płatności innych firm, co może stanowić wadę Webflow. Ponadto, należy pamiętać, że Webflow jest odpowiedni tylko do projektowania stron internetowych, a nie projektów mobilnych.

Webflow - zrzut ekranu

Płatne narzędzia do prototypowania

Co prawda, te narzędzia są dostępne tylko w wersji płatnej, ale większość z nich oferuje wersje próbne, które można przetestować za darmo. Sprawdźmy je!

Sketch

Sketch

Cena: $99 na rok (jeśli chcesz przedłużyć licencję, Sketch oferuje dobre rabaty $64-$69 na rok w zależności od liczby potrzebnych licencji).
Dostępne platformy: Mac

Sketch możemy nazwać jednym z najpopularniejszych narzędzi do prototypowania UI. Jego interfejs jest absolutnie przejrzysty i przemyślany, służy do tworzenia makiet i schematów.
Sketch posiada wtyczki wielu serwisów zewnętrznych, takich jak Marvel, Origami, itp. służących do pracy z animacjami. Upraszcza to proces prototypowania i sprawia, że praca jest jeszcze bardziej niezawodna.

Sketch - zrzut ekranu

Principle

Principle

Cena: $129 na rok
Dostępne platformy: Mac

Principle jest również przeznaczony tylko dla komputerów Mac. Program pozwala na budowanie interakcji i animacji dla dowolnej platformy. Principle umożliwia importowanie plików z serwisu Sketch i przekształcanie ich w animacje z plików statycznych.

 

Principle - zrzut ekranu

Axure

Axure

Cena:$29 dla pojedynczego użytkownika za miesiąc i $49 za użytkownika jako członka zespołu za miesiąc. Jednak cena wieczysta wynosi odpowiednio $495 i $895.
Dostępne platformy: Mac, Windows

Możliwe, że Axure można określić jako najbardziej progresywne narzędzie do prototypowania dla UX. Za pomocą Axure można budować prototypy zarówno dla mobilnych systemów operacyjnych, jak i dla sieci web, a także używać dużej liczby zainstalowanych wcześniej elementów, które pozwalają skrócić czas pracy.

Gradienty, efekty, import obrazów, przezroczystość – wszystko jest dostępne dla zapewnienia wysokiej jakości i komfortu pracy.

Axure - zrzut ekranu

JustInMind

Just in Mind

Cena: Od $29 za miesiąc do $39 dla przedsiębiorstw
Dostępne platformy: Mac, Windows

Jedną z największych zalet JustInMind jest możliwość zainstalowania oprogramowania na Twoim komputerze i pracy w trybie offline, nawet w przypadku braku połączenia z Internetem w danym momencie. Dobrze nadaje się do pracy zespołowej, możesz dzielić się wszystkimi swoimi prototypami z współpracownikami. Poza tym, mogą oni zostawiać komentarze i w razie potrzeby edytować prototypy. Oprócz tworzenia prototypów, można również budować projekty interfejsów dla aplikacji internetowych i mobilnych. JustInMind posiada wstępnie załadowane zestawy interfejsów UI.

Just in Mind - zrzut ekranu

Mockplus

Mockplus

Cena: $199 za użytkownika rocznie lub $399 za użytkownika w przypadku licencji wieczystej
Dostępne platformy: Mac, Windows, iOS, Android

Mockplus to narzędzie łatwe i szybkie w obsłudze. Nie zawiera aż tylu funkcji, co wiele innych narzędzi do prototypowania, ale posiada wszystkie niezbędne funkcje do szybkiej pracy i budowy prototypów.

To narzędzie posiada wszystkie przydatne funkcje do współpracy, umożliwia eksport i import plików, a także zapewnia wbudowane wzorce interfejsów i komponentów. Ponadto, oferuje repeater, automatyczne wypełnianie danych, tryb projektowania przepływu UI, itp.

Mockplus - zrzut ekranu

UXPin

UXPin

Cena: Od $25 do $99 za użytkownika miesięcznie
Dostępne platformy: Web

Pozwala projektantom na łączenie różnych scenariuszy projektowych i przechodzenie między nimi. Użytkownicy UXPin mogą szybko budować schematy stron i przesyłać pliki z programów Sketch i Photoshop.

UXPin jest również doskonałym narzędziem do współpracy, a całościowo jest to narzędzie, które pozwala użytkownikom skupić się na budowaniu prototypów bez obaw o kłopoty i opóźnienia wynikające ze skomplikowanej funkcjonalności.

UXPin - zrzut ekranu

Tak prezentuje się pełna lista najpopularniejszych narzędzi do tworzenia prototypów w 2019 roku, o których powinieneś wiedzieć. Uważamy, że znajdziesz tu narzędzie, które jest dla Ciebie bardziej odpowiednie. Musisz tylko wiedzieć, czego dokładnie potrzebujesz i jakie cele zamierzasz osiągnąć. Mamy nadzieję, że skorzystasz z wiedzy zawartej w tym artykule.


O Autorze

Vitaly Kuprenko

Vitaly Kuprenko jest pisarzem technicznym w Cleveroad, firmie zajmującej się tworzeniem stron internetowych i aplikacji na Ukrainie. Vitaly lubi opowiadać o nowinkach technicznych i cyfrowych sposobach na pobudzenie biznesu.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron