Retool – Twój asystent do budowania aplikacji

Opublikowany 13 września 2021 w Web Development. Tagi: , , .

Każdy biznes, zarówno duży jak i mały, potrzebuje aplikacji. Naturalnie, aby nadążyć za tym zapotrzebowaniem, projektanci aplikacji i programiści muszą być na bieżąco z ich tworzeniem. Ale budowanie aplikacji to wcale nie bułka z masłem; programiści muszą być na bieżąco z najnowszymi trendami w projektowaniu, technicznym know-how i praktycznym doświadczeniem w testowaniu aplikacji, nie wspominając o konieczności zachowania niesamowitej szybkości pracy.

Nie trzeba dodawać, że zrobienie wszystkiego w ciągu kilku tygodni jest często sporym wyzwaniem. Coraz częściej firmy nie mają czasu, aby czekać na zakończenie procesu. Zautomatyzowane narzędzia do budowania aplikacji wypełniają tę lukę, obsługując kilka podstawowych zadań, podczas gdy Ty skupiasz się na budowaniu ważnych komponentów aplikacji. Retool jest jednym z takich genialnych narzędzi do automatycznego tworzenia aplikacji.

Retool

Retool to platforma typu low-code, która pozwala na łączenie gotowych komponentów UI z funkcjami backendu poprzez łatwy w użyciu edytor typu “przeciągnij i upuść”. Przejmuje on ciężar zarządzania bezpieczeństwem i tworzeniem układów logicznych, co daje Ci dużo czasu na przekierowanie swojej uwagi na podstawowe funkcje aplikacji.

Retool – Prawdziwa pomocna dłoń

Retool pozwala Ci skupić się na bardziej istotnych kwestiach podczas tworzenia profesjonalnych aplikacji. Platforma umożliwia Ci wygenerowanie w pełni funkcjonalnej, świeżej aplikacji bez użycia kodu, która jest przeznaczona do użytku na wielu środowiskach, od tabletów po telefony. Mając to oprogramowanie, możesz skupić się na podstawowych zadaniach, takich jak włączanie kolejnych funkcji do aplikacji, zamiast poświęcać swój czas i wysiłek na aspekty backendowe, takie jak źródła danych, kontrole dostępu i biblioteki UI.

Retool posiada zróżnicowaną ilość integracji z wieloma bazami danych i platformami, co czyni go idealnym do przeprowadzania operacji, które wymagają połączeń danych. Narzędzie oferuje również możliwość przetestowania zapytania API przed jego zapisaniem. Jego edytor typu “przeciągnij i upuść” przydaje się, gdy trzeba wybrać komponenty UI, jak również dostosować i zmienić ich rozmieszczenie.

Retool posiada wiele funkcji, wśród których znajdują się m.in:

 • Dostęp do pełnego zestawu potężnych bloków konstrukcyjnych, takich jak tabele, wykresy, listy i formularze.
 • Narzędzie posiada wiele gotowych komponentów, z których można skorzystać.
 • Oferuje bezproblemowe połączenia z wieloma źródłami danych w jednym miejscu, wraz z integracjami z różnymi bazami danych, dzięki czemu można wygodnie łączyć dane w razie potrzeby.
 • Jeśli potrafisz pisać kod JavaScript i API, możesz z łatwością wykorzystać je w Retool do tworzenia bloków wielokrotnego użytku do manipulacji danymi.
 • Masz również możliwość hostowania Retool przez VPN lub w swoim własnym VPC.
 • Aplikacje zbudowane za pomocą Retool możesz z łatwością przesłać do repozytorium GIT, aby zarządzać nimi jako współdzielonymi fragmentami kodu.

Retool zapewnia również autonomiczną kontrolę nad tym, do czego mogą mieć dostęp użytkownicy. Pobiera zapytania o to, co zrobili po użyciu aplikacji poprzez dzienniki audytu. Co więcej, narzędzie jest bardzo konfigurowalne, co oznacza, że nigdy nie będziesz ograniczony tylko tymi funkcjami, które widzisz.

Retool jest również dość łatwy w konfiguracji. Szkielet jest bardzo użyteczny, co sprawia, że jest łatwy do zaadoptowania przez każdą firmę, która chce tworzyć narzędzia dla procesów. Platforma posiada również zróżnicowaną bibliotekę komponentów UI. Wtyczka API Retool jest bardzo przydatna, ponieważ może być używana z każdym innym API z dowolnym rodzajem uwierzytelniania.

To narzędzie charakteryzuje się również ogromną szybkością cyklu rozwojowego. Oznacza to, że możesz wprowadzić zmiany w ciągu kilku minut po tym, jak użytkownicy zgłoszą zapotrzebowanie na daną funkcję.

Jak to działa?

Poniżej wymieniono kilka kroków, które możesz wykonać, aby zacząć efektywnie używać Retool:

 1. Po pierwsze, musisz utworzyć konto. W tym celu możesz użyć dowolnego ważnego adresu e-mail lub poświadczeń konta Google. Podczas rejestracji, trzeba będzie wypełnić swój adres URL firmy i opis tego, jak chcesz, aby Twoja aplikacja została zbudowana.
 2. Po zalogowaniu się, możesz zobaczyć pulpit wraz z monitem, aby połączyć się z zasobami. To pozwoli Ci połączyć się z bazą danych lub API.
 3. Na pulpicie nawigacyjnym, u góry masz dedykowane opcje do przeglądania swoich aplikacji, edycji lub tworzenia nowych aplikacji, lub zapytania/dodania/usunięcia dowolnego źródła danych do wyboru. Pamiętaj, że do platformy możesz podłączyć wiele źródeł danych.
 4. Pulpit nawigacyjny da Ci również możliwość obejrzenia tutorialu, lub przejścia przez kilka przykładowych aplikacji, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z budowaniem aplikacji. Na dole po prawej stronie znajdziesz przycisk “Utwórz nową” aplikację, który po kliknięciu doprowadzi Cię do kilku opcji – wygeneruj pustą aplikację, utwórz aplikację z szablonu, wygeneruj aplikację z danych lub zaimportuj aplikację do edycji. Możesz wybrać jedną z tych opcji, aby zostać przekierowanym do edytora aplikacji.
 5. Edytor aplikacji jest tym, czego będziesz używał do tworzenia aplikacji. Edytor jest oparty na metodzie “przeciągnij i upuść” i posiada wiele opcji, które sprawią, że proces tworzenia aplikacji będzie jeszcze prostszy. Można nawet obsługiwać kluczowe funkcje, takie jak bezpieczeństwo aplikacji i szczegóły autoryzacji z wstępnie zbudowanych fragmentów kodu.
 6. Po zakończeniu aplikacji, zobaczysz przycisk odtwarzania w prawym górnym rogu, który pozwoli Ci uzyskać pełny podgląd Twojego produktu końcowego.

Retool - zrzut ekranu

Ocena Retool

Retool, jak każde narzędzie, ma swoje plusy i minusy. Kilka z nich jest wymienionych poniżej.

Plusy

 • Łatwa i szybka integracja z bazą danych.
 • Superszybkie tworzenie i zautomatyzowane budowanie aplikacji od początku do końca.
 • Zapytania JavaScript dodają nowe funkcje.
 • Szybkie łączenie pożądanych komponentów w celu wygenerowania wyników.

Minusy

 • Przeciętne środowisko stagingowe.
 • UX interakcji komponentów może być ulepszony.
 • Tutoriale dla początkujących programistów mogą być pomocne.

Ostateczny werdykt

Retool jest całkiem przydatnym narzędziem do projektowania i tworzenia aplikacji, szczególnie narzędzi administracyjnych. Platforma posiada możliwość konfiguracji kilku źródeł danych i API, działając jako jeden wspólny punkt dla wszystkich przechowywanych danych. Jest bardzo zróżnicowana i obejmuje wszystkie kluczowe funkcje, które są wymagane podczas budowania aplikacji.

Retool jest bardzo wydajny w budowaniu frontendów wykorzystujących dane w zaledwie kilku kliknięciach. Ponieważ narzędzie obsługuje JavaScript, jest bardzo elastyczne i łatwe do zaadaptowania przez programistów. Oprogramowanie obsługuje również szybkie iteracje.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron