8 najlepszych narzędzi do tworzenia pliku robots.txt

Opublikowany 19 października 2021 w Web Development. Tagi: , , .

Plik robots.txt jest jednym z kilku dostępnych plików tekstowych. Właściciele stron internetowych opracowują go w celu poinstruowania Google i innych wyszukiwarek o tym, jak mają one przeszukiwać ich strony internetowe. Ten plik mówi wyszukiwarce o tym, gdzie ma a gdzie nie ma iść na stronie internetowej.

Google opisuje robots.txt jako używane przede wszystkim do zarządzania ruchem robotów indeksujących w witrynie i utrzymania strony internetowej z dala od Google, chociaż to zależy od rodzaju pliku.

robots

Na przykład, jeśli właściciel witryny próbuje powstrzymać Google przed indeksowaniem strony, może zablokować jej indeksowanie za pomocą pliku robots.txt.

Plik robots.txt jest bardzo prosty i jednocześnie bardzo istotny, ponieważ może zadecydować o losie Twojej strony, zwłaszcza gdy chodzi o SERP-y, czyli strony wyników wyszukiwania.

Błędy z robots.txt są bardzo częstymi błędami SEO. Nawet najlepsi specjaliści SEO popełniają te błędy. Dlatego właśnie warto zrozumieć, jak działa plik robots.txt.

Dlaczego Twoja strona potrzebuje pliku robots.txt?

Istnieje kilka powodów, dla których wskazane jest posiadanie pliku robots.txt na swojej stronie internetowej:

 • Może on zablokować strony, które są uważane za prywatne w Twojej witrynie przed robotami indeksującymi. Na przykład, nie powinieneś zostawiać strony logowania otwartej dla odwiedzających. Możesz użyć tego narzędzia, aby uniemożliwić innym dostanie się na tę stronę.
 • Możesz mieć problem z budżetem na przeszukiwanie, jeśli Twoje ważne strony nie są indeksowane. Użyj pliku robots.txt, aby zablokować nieistotne strony.
 • Zatrzymuje wyświetlanie plików zasobów w SERPach: może to zapobiec indeksowaniu plików zasobów, takich jak filmy, obrazy i pliki PDF.
 • Zapobieganie przeciążeniu serwera: jeśli nie chcesz, aby Twoja witryna uległa przeciążeniu z powodu żądań, użyj pliku robots.txt, aby określić opóźnienie indeksowania.

Również ważne jest – jak zauważają 99signals – że pliki robots.txt nie są konieczne dla wszystkich stron, mogą występować tylko na kilku stronach w Twojej witrynie. W tym przypadku, nie będzie konieczne posiadanie pliku robots.txt. Ponadto, Google bardzo się rozwinęło i ewoluowało na tyle, aby odpowiednio rozróżniać strony, które powinno indeksować lub ignorować w witrynie.

Jednakże, posiadanie pliku robots.txt na swojej stronie jest najlepszą praktyką SEO, niezależnie od tego, czy Twoja strona jest rozbudowana czy niewielka. Zatem warto posiadać ten plik, aby mieć kontrolę nad stronami, które mają być ignorowane lub indeksowane przez wyszukiwarki. W tym przypadku, potrzebne będą niektóre z najlepszych narzędzi, dzięki którym napiszesz swój plik robots.txt.

1. SEOptimer

SEOptimer

SEOptimer to darmowe narzędzie, które generuje plik robots.txt umieszczony w głównym folderze Twojej strony internetowej, dzięki czemu wyszukiwarki będą mogły indeksować stronę w jeszcze lepszy sposób. Google i inne wyszukiwarki używają robotów indeksujących do przeglądania zawartości Twojej strony internetowej. Jeżeli posiadasz na swojej stronie internetowej podstrony, których nie chcesz indeksować, jak np. strona administratora, wystarczy, że dodasz tę stronę do plików, które będą wyraźnie ignorowane. Wykorzystuje to protokół wykluczenia robota. W ostatnich badaniach IED wspomniano również, że plik jest generowany z łatwością na stronie internetowej, włączając w to te strony, które są wykluczone.

2. FileZilla

FileZilla

FileZilla jest narzędziem typu open-source, które obsługuje FTP, SFTP i TLS. Dystrybucja tego narzędzia jest darmowa i oparta na licencji General Public License. Protokół tego narzędzia obsługuje również WebDAV, Google Drive, Amazon S3, Google Cloud Storage, File Storage, Dropbox, itp.

Narzędzie zapewnia wsparcie poprzez swoje forum, śledzenie wniosków o funkcje oraz wiki. Dodatkowo, istnieje dokumentacja na temat używania kompilacji nocnych do kompilacji FileZilli dla różnych platform.

3. Merkle

Merkle

Merkle Robots.txt Tester służy do testowania i sprawdzania poprawności robots.txt. Za pomocą tego narzędzia można łatwo sprawdzić, czy adres URL został zablokowany, czy nie, poznać oświadczenie, które blokuje adres URL, a także użytkownika. Możliwe jest również sprawdzenie czy zasoby strony, takie jak obrazy, CS, JavaScript, itp. są niedozwolone.

Merkle jest bardzo wszechstronnym narzędziem. Oprócz pracy jako narzędzie robots.txt, istnieje również tester dostępu, w którym narzędzie wykorzystuje API do testowania reguł przepisywania HTTP redirect .htaccess. Istnieje również Sitemap Generator, RSS Feed Parser, Get & Render narzędzia, między innymi.

4. Ryte

Ryte

Plik robots.txt można utworzyć za pomocą edytora tekstu. Każdy plik składa się z dwóch bloków; jeden wymienia agenta użytkownika, do którego odnosi się instrukcja, a drugi wykonuje polecenie “wykluczania” po wymienieniu adresów URL, które nie będą indeksowane.

Istotne jest, aby sprawdzić, czy plik robots.txt jest poprawny, zanim prześlesz go do katalogu głównego witryny, ponieważ niewielkie błędy oznaczają, że bot zignoruje całą specyfikację.

Bezpłatne narzędzie Ryte pozwala użytkownikom przetestować swój plik robots.txt. Wystarczy wpisać adres URL, wybrać agenta użytkownika, a następnie kliknąć “Rozpocznij test”. Dowiesz się, czy indeksowanie jest dozwolone na danym adresie URL, czy nie.

5. SEO Site Checkup

SEO Site Checkup

Aby test SEO Site Checkup zakończył się sukcesem, musisz upewnić się, że poprawnie utworzyłeś i zainstalowałeś plik robots.txt na swojej stronie. Możesz to zrobić za pomocą narzędzi dostępnych online, takich jak Google Webmaster tool lub innych programów tworzących pliki tekstowe. Zwróć uwagę, że nazwa pliku musi być napisana małymi literami, robots.txt, a nie wielkimi: ROBOTS.TXT.

Jeśli posiadasz już plik robots.txt, powinieneś wgrać go do katalogu najwyższego poziomu na Twoim serwerze WWW. Następnie upewnij się, że poprawnie ustawiłeś uprawnienia do pliku, tak by odwiedzający mogli go odczytać.

6. Screaming Frog SEO Spider

Screaming Frog

Boty wyszukiwarek przestrzegają instrukcji zawartych w pliku robots.txt przed przeszukiwaniem strony. Możesz więc ustawić konkretne polecenia dotyczące konkretnych robotów. Jedną z najczęściej używanych dyrektyw jest ‘Wykluczenie’, która informuje bota, aby nie wchodził na daną ścieżkę URL.

Chociaż pliki robots.txt są zazwyczaj łatwe w interpretacji, obecność wielu linii, dyrektyw, agentów użytkownika, stron, itp. może utrudnić odnalezienie zablokowanego adresu URL spośród tych, które powinny być indeksowane. Jeśli zablokujesz adres URL przez pomyłkę, będzie to miało ogromny wpływ na Twoją widoczność w sieci.

Dzięki Screaming Frog SEO Spider i funkcji custom robots.txt, którą posiada, można dokładnie sprawdzić i zatwierdzić robots.txt strony internetowej.

7. Robots.txt file generator

Internet Marketing Ninjas

Po pierwsze, to narzędzie pozwala porównać, jak Twoja strona obsługuje boty wyszukiwarek obecnie ze sposobem, w jaki będzie działać, gdy wprowadzisz plik robots.txt na swojej stronie.

Generator pliku robots.txt ułatwia uzyskanie nowych lub edytowanych plików robots.txt. Możesz użyć tego narzędzia, aby stworzyć konkretną dyrektywę dla botów lub usunąć istniejącą.

8. SureOak

SureOak

The SureOak Robots.txt Generator jest stworzony dla marketerów, SEO i webmasterów do generowania plików robots.txt, zawsze, gdy tego potrzebują, bez konieczności borykania się z wieloma problemami technicznymi lub posiadania wiedzy technicznej. Należy jednak zachować ostrożność podczas tworzenia tego pliku, ponieważ może on znacząco wpłynąć na dostęp, jaki Google ma do Twojej witryny, niezależnie od tego, czy budujesz witrynę na WordPressie, czy też nie.

Wnioski

Chociaż plik robots.txt nie jest niezbędny dla stron internetowych, wciąż jest kluczowy z powodów SEO, niezależnie od wielkości strony internetowej. Jeżeli chcesz wygenerować lub napisać plik robots.txt dla swojej strony internetowej, masz do dyspozycji wiele narzędzi, z których możesz skorzystać. Niektóre z nich są omówione w tym artykule.


O Autorze

Arthur Evans

Arthur Evans jest weteranem brytyjskiego pisarstwa dla AssignmentMasters w dziedzinie samorozwoju i marketingu cyfrowego. Jest on zdecydowanym zwolennikiem nauki i wolności intelektualnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Arthur jest zapalonym fanem filmów dokumentalnych o tematyce historycznej i old-choolowych seriali science fiction.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron