Przeszukuj i wykorzystuj darmowe zdjęcia stockowe z Pexels

Opublikowany 16 maja 2016 w Content. Tagi: , , , , .

Blogerzy, autorzy artykułów i treści w sieci oraz ich redaktorzy mogą być świetni w pisaniu, ale już niekoniecznie równie dobrzy w wyszukiwaniu dobrych obrazów. Nie znaczy to wcale, że nie używają zdjęć do ozdabiania swojej twórczości. Jeśli jesteś w dobry w tworzeniu poczytnych materiałów, to z pewnością wiesz jak wiele można dać tekstowi dobrze dobrany obraz. Wyniki wielu różnych badań jednoznacznie wskazują na fakt, że artykuły zawierające zdjęcia, infografiki i wykresy przyciągają większy ruch, niż treści złożone tylko z samych akapitów tekstu. Także, jeśli skończyłeś pisać kolejny genialny artykuł lub wpis na blogu, ale masz spory problem ze znalezieniem idealnej jego ilustracji, sprawdź Pexels – ogromny zasób darmowych zdjęć stockowych.

pexels-1

Pexels – znajdź i wykorzystaj piękne obrazy zupełnie za darmo!

Pexels jest ogromną internetową biblioteką zdjęć, która pozwala każdemu na użycie dowolnego z nich w jakikolwiek sposób, który tylko przyjdzie mu do głowy. Ponadto, daje ludziom możliwość przesyłania własnej twórczości i przyciągania uwagi do swojej pracy. Nie ma tutaj jakiejkolwiek mowy o pieniądzach, czy atrybucji. Użytkownik nie musi płacić za żaden z dostępnych obrazów, tak samo, jak żaden fotograf za publikację swoich zdjęć. To wszystko działa w sposób korzystny dla obu stron – twórca zrzeka się praw autorskich do swoich prac, a użytkownik je wykorzystuje oraz podaje autora (jeśli oczywiście chce). Nawet jeśli użyty obraz nie został podpisany, dalej nie jest to stratą dla fotografa, ponieważ jego twórczość zaczyna krążyć po Internecie.

Zdjęcia w bazie danych Pexels są udostępniane na licencji Creative Commons Zero, która zakłada zrzeknięcie się wszelkich praw do swojej twórczości. Użytkownik może kopiować, modyfikować i/lub rozpowszechniać pracę nawet w celach komercyjnych i to bez pytania o jakiekolwiek pozwolenie. Twórcy platformy jedyne o co proszą, to albo o wsparcie darowizną albo po prostu o przesłanie swoich zdjęć i podzielenie się nimi ze światem. Gdyby wszystko na świecie w ten sposób działało!

Oprócz oferowania darmowych zdjęć stockowych, Pexels współpracuje z Shutterstock mającym płatne grafiki w swojej ofercie. W związku z tym, w wynikach wyszukiwania pojawiają się także zdjęcia, które są dostępne w sprzedaży przez Shutterstock. Wystarczy kliknąć na dowolny z płatnych obrazów, by zostać przekierowanym do strony Shutterstock, gdzie można go kupić.

Pexels może być dobrym punktem startu, jeśli poważnie myślisz o fotografii. Utwórz konto w platformie i zacznij dzielić się swoją twórczością. Kto wie, może ktoś trafi właśnie na Twoje zdjęcia, bardzo mu się spodobają i Ci coś zaproponuje?

Jeśli Twój blog traktuje o jedzeniu, podróżach, historii, biznesie, dzikiej przyrodzie itp., jeśli czekałeś na ogromną bibliotekę zdjęć, z której można korzystać bez żadnych ograniczeń, to nie musisz już dalej szukać, sprawdź Pexels.

W sumie jest to platforma korzystna dla każdego.

Jak używać Pexels?

Jako użytkownik

Aby rozpocząć korzystanie z Pexels wystarczy, że odwiedzisz stronę internetową narzędzia i zaczniesz przeglądać dostępną kolekcję. Gdy znajdziesz już zdjęcie, które Ci się podoba, kliknij na nie, żeby je zobaczyć wraz z następującymi informacjami na jego temat:

 • imię autora,
 • rozmiar obrazu w pikselach,
 • rozmiar na dysku,
 • proporcje obrazu,
 • licencja, na mocy której udostępnione jest zdjęcie (w zdecydowanej większości przypadków jest to opisywana wyżej CC0),
 • inne obrazy przesłane przez tego samego autora.

pexels1

Poza tymi informacjami, istnieje jeszcze kilka małych sztuczek, które możesz zrobić przy pomocy tego narzędzia. Na przykład, jest tu oś czasu, na której wyświetlane są zdjęcia podobne do właśnie oglądanego. Kliknij na którymś z nich, by wyświetlić więcej szczegółów.

Dodatkowo, do każdego zdjęcia jest przypisanych kilka tagów. Kliknij na jakimkolwiek z nich, by wyświetlić inne zdjęcia nim opisane. Na przykład, jeśli klikniesz na tagu „ludzie” („people”), będziesz mógł zobaczyć wszystkie zdjęcia, które zostały oznaczone tym tagiem.

Ponadto, inną dość unikalną funkcjonalnością narzędzia jest wyszukiwanie zdjęć poprzez określony kolor na nich dominujący. Wszystkie zdjęcia mają zestaw dominujących kolorów wyświetlany pod nimi. Kliknij na jednej z barw, by zobaczyć wszystkie obrazy, na których przeważa wybrany odcień. Niezłe, co?

Możesz także lajkować zdjęcia, rejestrując się za darmo na stronie narzędzia. Rejestracja jest prosta i szybka! Gdy już założyłeś konto, możesz również bezpośrednio udostępniać zdjęcia z Pexels na swoich profilach na Facebooku i Twitterze.

Jako twórca

Jeśli chcesz za pomocą Pexels pokazać swoją twórczość całemu światu, załóż darmowe konto. Po zalogowaniu możesz rozpocząć przesyłanie zdjęć. Następnie zespół Pexels wnikliwie analizuje przesłane obrazy i wybiera najlepsze z nich, które nadają się do publikacji.

Dodatkowe funkcjonalności

Jeśli myślałeś, że powiedzieliśmy już wszystko co było do powiedzenia na temat narzędzia, to jesteś w błędzie. Pexels oferuje również darmowe wideo stockowe, także na licencji Creative Commons Zero. Oczywiście filmy są zazwyczaj krótkie, ale są za to w wysokiej rozdzielczości. Idealnie nadadzą się do ożywienia dowolnego wpisu na blogu czy artykułu. By przeglądać kolekcję wideo kliknij na trzech kropkach (…) w prawym górnym rogu ekranu. Co więcej, narzędzie oferuje również swoje API.

Zostało jeszcze coś, co można by dodać do narzędzia?

Plusy i minusy

Ta sekcja generalnie nie ma racji bytu w odniesieniu do Pexels, ponieważ narzędzie nie ma absolutnie żadnych słabszych stron. Przynajmniej my nie mogliśmy takowych znaleźć. Daj nam znać, jeśli Tobie się uda.

Jeśli zaś mowa o zaletach, to w oczywisty sposób wynikają z powyższego opisu narzędzia.

 • Setki zdjęć stockowych do wykorzystania za darmo – pexels.com/ @PexelsPhotos via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Podsumowanie

Zarejestruj się w Pexels tak szybko, jak to możliwe, by chociaż stale monitorować ich niesamowitą bibliotekę zdjęć. Poza tym, jak już wspomnieliśmy wcześniej, Pexels jest narzędziem dającym korzyści dosłownie wszystkim. Potrzebujemy zdecydowanie więcej takich narzędzi/usług/ludzi, by razem budować lepsze jutro!

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron