7 alternatyw dla WordPressa o najbardziej uniwersalnych możliwościach

Opublikowany 21 lutego 2023 w Web Development. Tagi: , .

Jeżeli zamierzasz stworzyć stronę internetową, prawdopodobnie słyszałeś o WordPressie. Jest to jeden z najbardziej polecanych systemów zarządzania treścią (CMS) już od czasu jego powstania w 2003 roku. Z biegiem lat stał się jednym z najpopularniejszych na świecie oprogramowań do publikowania stron internetowych. Z tego też powodu ma miliony fanów i odpowiada za zasilanie około 42,9% wszystkich stron internetowych na świecie.

maszyna do pisania

Dlaczego użytkownicy przestają korzystać z WordPressa?

Pomimo swojej sławy, darmowa platforma Open-Source WordPress.org jest daleka od doskonałości i sprawdza się tylko przy niektórych przypadkach budowania stron internetowych. Jak każde oprogramowanie, ma oczywiste wady, które sprawiają, że jest to rozwiązanie mniej niż idealne dla niektórych osób.

Wady WordPressa

Oto niektóre z najbardziej problematycznych wad i powodów, dla których niektórzy rezygnują z używania platformy.

Problemy z utrzymaniem i bezpieczeństwem

Niektórzy użytkownicy mogą spędzać więcej czasu na utrzymaniu swoich stron internetowych WordPress niż na tworzeniu treści lub budowaniu swoich firm. Stanowi to poważny problem, ponieważ zajmuje cenny czas i wysiłek, który mógłby zostać wykorzystany do bardziej produktywnych zadań.

Problem z WordPressem polega na tym, że musisz się martwić o swój rdzeń WordPress, motywy, wtyczki i wersję PHP. Jeśli którykolwiek z nich jest niekompatybilny, może uszkodzić twoją stronę lub spowodować problemy z formatowaniem i funkcjonalnością. Co gorsza, wiąże się to również z potencjalnym narażeniem na ataki związane z bezpieczeństwem i cyberprzestępcami.

Powodem wszystkich tych problemów z kompatybilnością jest brak komunikacji między niezależnymi twórcami wtyczek. Jednego dnia Twoje wtyczki działają razem, jak powinny, a następnego nowa aktualizacja powoduje, że przestają ze sobą współpracować. Wystarczy tylko jeden przestarzały motyw lub wtyczka, aby Twoja witryna została narażona na atak.

Słaba wydajność

Częstą przyczyną frustracji większości użytkowników WordPressa jest powolny czas ładowania strony. Typowymi przyczynami tego zjawiska może być nadmierne korzystanie z wtyczek lub niestandardowych motywów. Im więcej niestandardowych motywów i wtyczek wykorzystujesz, tym dłużej może trwać przetwarzanie informacji przez komputery użytkowników.

W najlepszym przypadku powolny czas ładowania będzie frustrować programistów i marketerów pracujących nad Twoją stroną. W najgorszym przypadku jednak, może kosztować Cię potencjalnych klientów, którzy rezygnują z odwiedzin twojej strony przez powolne ładowanie. Dodatkowo, Google wprowadza obecnie metrykę czasu ładowania strony do swojego algorytmu rankingowego, który penalizuje wolno ładujące się strony.

Stroma krzywa uczenia się

Największym problemem z WordPressem jest to, że krzywa uczenia się jest zbyt stroma dla przeciętnego użytkownika. Musisz być deweloperem jak Brain Box Labs lub mieć co najmniej zaawansowaną wiedzę techniczną, aby stworzyć działającą stronę. Większość użytkowników platformy musi budować swoje strony od podstaw po wielu godzinach oglądania samouczków.

WordPress posiada te wszystkie wady, ponieważ nie potrafi nadążyć za własnym sukcesem. Stał się tak potężny, że stara się zaspokoić wszystkich na rynku. Oznacza to, że brakuje mu skupienia na konkretnych przypadkach użycia, ponieważ opiera się bardziej na byciu uniwersalnym. Jak mówi powiedzenie: “Starając się zadowolić wszystkich, nie zadowolisz nikogo”.

Jakie są najlepsze alternatywy dla WordPressa?

Wiele osób zdecydowało się na skorzystanie z rozwiązań alternatywnych dla WordPressa, zamiast korzystać ze skomplikowanego, ale generycznego kreatora stron internetowych. Później, po zbudowaniu swoich stron, mogą zarejestrować nazwy domen za pomocą firm takich jak Namecheap.

W przeciwieństwie do popularnej platformy, te alternatywy skupiają się na specjalizacji w konkretnych przypadkach użycia, aby zaspokoić konkretną grupę docelową. Mają one również prawdopodobnie lepsze interfejsy użytkownika i ściślejsze środki bezpieczeństwa.

1. Wix

WIX

Wix jest jedną z najbardziej elastycznych alternatyw WordPress do projektowania witryny. Wykorzystuje edytor typu “przeciągnij i upuść” z ponad 500 gotowymi do użycia szablonami projektowymi umożliwiającymi użytkownikom szybkie budowanie stron internetowych. Jest to doskonała alternatywa dla początkujących i oferuje bezpłatny, niezawodny hosting, protokoły bezpieczeństwa SSL i domenę.

Jeśli masz mało czasu, Wix oferuje opcję Wix ADI, która tworzy witrynę za ciebie. Wystarczy, że odpowiesz na kilka szybkich pytań i podłączysz swój profil społecznościowy, aby AI stworzyło twoją witrynę. Jedyną wadą tej funkcji jest to, że poświęcisz trochę kreatywnej wolności, aby przyspieszyć proces tworzenia witryny.

Wix posiada również dodatkowe funkcje, takie jak Wix Bookings do ustalania terminów spotkań i Wix Chat, który umożliwia czat na żywo z klientami. Jednak największą wadą Wix jest cena. Najtańszy plan jaki obecnie posiadają to 16 dolarów miesięcznie. Oferują one darmowy plan, ale ma on reklamy i musisz umieścić Wix w swojej nazwie domeny.

2. Webflow

Webflow

Chociaż Webflow jest bardziej złożony niż WordPress, jego intuicyjny edytor stron internetowych nadrabia to. Webflow jest idealny dla użytkowników lub projektantów z podstawową wiedzą CSS i HTML. Webflow oferuje pomocne samouczki i artykuły, w tym ustanowione forum społeczności.

Webflow jest również prostszy niż WordPress, jeśli chodzi o konfigurację. WordPress wymaga od użytkowników znalezienia dostawcy usług hostingowych i, jak już wspominaliśmy, musisz zainstalować wtyczki, które wymagają systematycznej aktualizacji.

Korzystając z Webflow zyskujesz więcej opcji przy projektowaniu swojej strony. Użytkownicy mogą zacząć od zera lub wybrać jeden z ponad 500 bezkodowych szablonów Webflow. Niektóre z tych szablonów są darmowe, podczas gdy szablony premium mogą wynosić od 19 do 149 dolarów. Skonfigurowanie dla urządzeń mobilnych jest również łatwiejsze, ponieważ edytor umożliwia dostosowanie i podgląd witryny dla różnych rozmiarów ekranu.

3. Squarespace

Squarespace

Squarespace jest prawdopodobnie najlepszą alternatywą dla WordPressa dla kreatywnych użytkowników i blogerów. Przede wszystkim ma proste plany, dwa dla osób prywatnych i firm oraz dwa dla sklepów internetowych. Z każdym planem związana jest również domena na jeden rok, która po upływie roku kosztuje 20 dolarów miesięcznie. Dodatkowo posiada roczny darmowy profesjonalny adres e-mail od Google dla każdego planu oprócz planu osobistego.

Plany są kosztowne, ale są rozsądne, biorąc pod uwagę jakość funkcji i doskonałą 24/7 obsługę klienta. Konstruktor stron internetowych Squarespace może być nieco bardziej złożony niż inne, ale nadal jest łatwiejszy w użyciu niż WordPress. Posiada również najwyższej klasy platformę blogową i darmowe stylowe szablony stron internetowych.

Squarespace posiada jednak kilka wad. Przede wszystkim nie oferuje darmowych planów, co nie jest idealne do budowania dużych stron internetowych z ponad 50 stronami. Rozszerzenia Squarespace’a również nie oferują takiego zakresu funkcjonalności jak wtyczki WordPressa. Squarespace nie jest też najlepszym konstruktorem witryn dla stron, które używają wielu języków.

4. Zyro

Zyro

Niektórzy użytkownicy twierdzą, że Zyro jest doskonałą alternatywą dla WordPressa, podobną do Wix, ale z tańszym tagiem cenowym. Zyro używa podobnego edytora typu “przeciągnij i upuść”, którego używa Wix, bez przeładowania zbyt wieloma opcjami. Zyro oferuje również około 150 konfigurowalnych i responsywnych szablonów, które dobrze wyglądają na telefonach komórkowych i pulpitach.

Zyro posiada dostosowany do SEO blog z wszystkimi potrzebnymi funkcjami, takimi jak planowanie postów. Nie zawiera jednak funkcji komentowania. W porównaniu do Squarespace i Wix, Zyro oferuje bardziej uproszczone projekty szablonów, które są mniej efektowne. Zyro nie oferuje też żadnych darmowych planów. Zapewnia dwa plany: plan strony internetowej za 2,99 USD miesięcznie i plan biznesowy za 3,99 USD miesięcznie.

5. Weebly

Weebly

Weebly oferuje darmowy plan do tworzenia małych stron internetowych z opcją płatnych planów do korzystania z własnej domeny. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, Weebly skupia się przede wszystkim na jakości swojego produktu a nie na wymyślnym marketingu. Weebly zawiera pulpit nawigacyjny, na którym można zobaczyć wszystkie swoje witryny i aktualizacje statystyk odwiedzających.

Intuicyjny, łatwy w użyciu edytor znajduje się po lewej stronie ekranu. Posiada wszystkie elementy, które możesz włączyć do swojej witryny. Należą do nich element tekstowy, element obrazu, wyszukiwanie witryny i galeria slajdów.

Weebly jest wyposażony w jedno z najbardziej bogatych w funkcje narzędzi do blogowania oraz centrum aplikacji, które umożliwia dodatkową funkcjonalność. Weebly ma jednak swoje wady, w tym ograniczoną swobodę projektowania i brak obsługi wielojęzycznej.

6. Jimdo

Jimdo

Jimdo szczyci się tym, że jest jednym z szybszych builderów stron internetowych dla początkujących dzięki edytorowi stron Jimdo Dolphin. Jego wyróżniającą cechą jest wirtualny kreator konfiguracji, zaprojektowany dla łatwiejszego tworzenia stron internetowych. Użytkownicy mogą wybrać, czy chcą stworzyć bloga, stronę internetową czy sklep internetowy. Kreator oferuje również opcje edytora zarówno dla użytkowników z doświadczeniem technicznym, jak i nietechnicznych.

Kreator może również automatycznie zintegrować zdjęcia z kont użytkownika na Instagramie i Facebooku oraz informacje dla Google Maps. Algorytm Jimdo automatycznie dodaje także informacje kontaktowe i najlepsze obrazy pozyskiwane z Google. Dodatkowo masz możliwość uporządkowania niektórych rzeczy, które AI mogła przeoczyć.

Jedynymi minusami jest to, że możesz stworzyć tylko pięć podstron z darmowym planem Jimdo i dziesięć z ich planem Start. Jeśli chcesz stworzyć więcej podstron, musisz przejść na ich droższe plany. Jimdo ma ograniczone funkcje, co czyni go idealnym tylko do tworzenia podstawowych stron internetowych. Ma również ograniczone funkcje SEO i mniej opcji dostosowywania w porównaniu z WordPressem lub innymi alternatywami.

7. Webnode

Webnode

Webnode chwali się obsługą ponad 20 dostępnych języków i jest idealną platformą do tworzenia wielojęzycznych stron internetowych bez konieczności kodowania. Oferuje około 100 szablonów, które obejmują blogi, portfolio, strony biznesowe i sklepy internetowe. Projekty są proste, ale zmodernizowane i wszystkie są dostosowane do urządzeń mobilnych.

Jego wadą jest to, że nie można wprowadzać zmian za pomocą CSS lub HTML, ponieważ zmiany w projekcie są ograniczone do edytora wizualnego. Jednak Webnode nadrabia to ograniczenia swoją funkcjonalnością wielojęzyczną. W przeciwieństwie do swoich konkurentów, umożliwia dodanie nowego języka do witryny za pomocą zaledwie kilku kliknięć.


Jego inne wady to ograniczone dodatki, opcje dostosowywania projektu i brak zaawansowanych funkcji sklepu internetowego. Ponadto, jego opcje wsparcia są mocno ograniczone, posiadają małą bazę wiedzy i wsparcie jedynie za pomocą poczty elektronicznej.

Wybierz platformę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby

Podobnie jak w przypadku WordPressa, alternatywne rozwiązania mają wady i ograniczenia. Celem tego artykułu nie jest znalezienie najlepszej i wszechogarniającej platformy. Zamiast tego, przedstawia dostępne opcje w zależności od potrzeb użytkownika strony internetowej. To ostatecznie zależy od tego, czy platforma ma służyć Twoim osobistym czy biznesowym celom.


O Autorze

Ivan Serrano

Ivan Serrano jest autorem tekstów technologicznych i biznesowych, od 2015 roku współpracującym z takimi firmami jak SmallBizClub, StartupNation, Namecheap i Time Doctor. Zawsze lubił pisać, a rozwój biznesu dał mu niepowtarzalną perspektywę. Pasjonuje się naszym stale ewoluującym, szybko zmieniającym się społeczeństwem i znajdowaniem nowych sposobów na zintegrowanie tego w niesamowite treści, które uczą czytelników czegoś nowego.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron