13 samouczków i kursów do nauki WordPressa

Opublikowany 7 czerwca 2022 w Zasoby. Tagi: , .

WordPress to System Zarządzania Treścią (CMS), czyli narzędzie, które optymalizuje proces tworzenia, przechowywania i wyświetlania materiałów internetowych. Ale to już wiesz, prawda?

A co powiesz na to – czy wiesz, że początkowo WordPress był narzędziem usprawniającym rutynową typografię podczas codziennego pisania, ale później został zaadaptowany jako narzędzie do blogowania? Kiedy pojawił się po raz pierwszy, WordPress był jedynie narzędziem usprawniającym pisanie. Jednak w miarę upływu czasu i umacniania się społeczności, WordPress ewoluował w solidny system, który można wykorzystać do tworzenia i zarządzania każdym typem strony internetowej.

nauka WordPressa

Dziś, dzięki łatwości użycia i funkcjonalności, WordPress jest najczęściej używanym systemem CMS, i to nie tylko w świecie blogów. Aktywnie napędzany przez bazę danych, WordPress zawiera kilka tabel przechowujących treści i informacje potrzebne do stworzenia struktury strony internetowej.

Główne zalety i zastosowania WordPressa

WordPress ma wiele zalet, między innymi:

 • Powoduje, że strony internetowe są bardziej atrakcyjne i przystępne.
 • Umożliwia łatwe rozszerzanie funkcji w celu uzyskania lepszych rezultatów.
 • Pozwala na różnorodne zastosowania strony internetowej
 • Ułatwia osiąganie kompatybilności z przeglądarkami.
 • Strony internetowe mogą być aktualizowane na bieżąco i charakteryzować się wysoką jakością.

Istnieje bardzo wiele wdrożeń WordPressa, na przykład:

 • Sklepy internetowe – Ze względu na swoją solidną strukturę i możliwość kategoryzowania treści WordPress jest idealny dla stron e-commerce.
 • Strony edukacyjne/biblioteczne – Choć nie są samodzielne, jedną z najbardziej istotnych cech WordPressa jest możliwość przechowywania i kategoryzowania dokumentów lub innych materiałów. WordPress jest w stanie stworzyć i prowadzić stronę internetową biblioteki.
 • Witryny prywatne – Zarówno proste strony z portfolio, jak i codzienne blogi. WordPress jest bez wątpienia jednym z najlepszych narzędzi do prezentowania swoich umiejętności, ponieważ posiada wydzielone obszary na treści i ogólnie przyjazny interfejs użytkownika.

Jak twórcy stron mogą skorzystać ucząc się WordPressa?

WordPress przeszedł długą drogę, ewoluując od platformy blogowej do potężnego systemu zarządzania treścią i narzędzia do majsterkowania przy projektowaniu stron internetowych. Obecnie zasila ponad 34% wszystkich stron internetowych w internecie. Nauka programowania WordPressa w tym kontekście to mądry wybór, jeśli nie jesteś technicznie uzdolniony, ale chcesz się nauczyć, jak projektować strony internetowe lub jesteś Web Designerem chcącym podnieść swoje umiejętności.

Poza otwartym kodem źródłowym i narzędziami do samodzielnego projektowania, WordPress ma wiele funkcji, takich jak obsługa multimediów, optymalizacja SEO i aktywna społeczność uczących się, co czyni go doskonałym wyborem do nauki projektowania WordPressa online.

Oto 5 najważniejszych argumentów, które pomogą ci zrozumieć, dlaczego powinieneś już teraz zacząć uczyć się tworzenia stron w WordPressie.

I. WordPress jest darmowy i ma otwarte źródło

Jednym z najbardziej przekonujących powodów, by uczyć się WordPressa, jest to, że jest to oprogramowanie w pełni darmowe i z otwartym kodem źródłowym, co oznacza, że możesz praktycznie tworzyć na jego bazie elementy i funkcje, które ulepszą twoją istniejącą stronę internetową. Nauka programowania w WordPressie, zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych Web Deweloperów, może być przełomem w rozwoju ambitnych programistów, którzy chcą tworzyć atrakcyjne strony internetowe o solidnej funkcjonalności. Jest to ulubiona platforma programistyczna dla wielu użytkowników nietechnicznych i technicznych, a naukę WordPressa online możesz szybko rozpocząć, instalując lokalną wersję programu na swoim komputerze.

II. Sprawia, że SEO jest proste

SEO jest jednym z najważniejszych elementów nie tylko marketingu cyfrowego, ale także projektowania stron internetowych. Jeśli chcesz dobrze funkcjonować w sieci, musisz zadbać o to, by twoja strona spełniała najnowsze standardy SEO. Nauka programowania i rozwijania WordPressa jest świetnym miejscem, by zacząć, ponieważ ten CMS ma wiele funkcji SEO. Możesz nauczyć się tworzyć strony WordPressa, które przyciągają odwiedzających dzięki wtyczkom, meta tytułom i meta opisom.

III. Instalacja jest prosta

Instalowanie CMS WordPressa, motywów i wtyczek zajmuje kilka sekund i nie wymaga dużego nakładu pracy ani stosowania skomplikowanego kodu podobnego do tego, który kiedyś był w MS-DOS. Nauka WordPressa staje się jeszcze przyjemniejsza dzięki błyskawicznej procedurze instalacji, podczas której możesz się po prostu wygodnie rozsiąść i pozwolić, by WordPress dokonał instalacji albo lokalnie na twoim komputerze, albo w przeglądarce po wybraniu preferowanego dostawcy hostingu.

IV. Elastyczność projektowania lub dostosowywania

Kolejną istotną zachętą do nauki projektowania i rozwijania WordPressa jest elastyczność i swoboda projektowania tego systemu CMS. Wystarczy, że zmienisz interfejs użytkownika strony, korzystając z łatwego w użyciu interfejsu, gotowych motywów i możliwości niestandardowego kodowania. Jeśli chcesz mieć większą kontrolę nad tym, jak twoja strona wygląda dla użytkowników, zdecydowanie radzimy ci, byś od razu zaczął uczyć się programowania WordPressa.

V. Lukratywne perspektywy kariery

Wraz z rosnącą rolą WordPressa na rynku tworzenia stron internetowych studiowanie jego rozwoju w 2022 roku zapewni entuzjastom panoramę szans i możliwości. Możesz pracować nie tylko jako programista WordPressa, ale także jako freelancer w takich dziedzinach, jak tworzenie motywów i wtyczek, projektowanie graficzne i pomoc techniczna. Niektórzy zarabiają nawet 20.000 złotych miesięcznie jako niezależny wykonawca tylko dzięki poznaniu i zrozumieniu WordPressa.

Jeśli chcesz nauczyć się tworzenia WordPressa od podstaw, przygotowaliśmy zestaw zasobów, które dostarczą ci wszechstronnej i gruntownej wiedzy. Nasze źródła zostały podzielone na cztery kategorie:

Zaczynajmy!

Samouczki

WP Beginner

1. WPBeginner

WPBeginner to niedroga strona referencyjna WordPressa dla początkujących. Syed Balkhi założył WPBeginner w lipcu 2009 roku. Głównym celem tej strony jest dostarczanie wysokiej jakości wskazówek, technik, ciekawostek i innych narzędzi do WordPressa, które pomogą początkującym w ulepszaniu ich stron. Prowadzi cię ona przez cały proces, od wyboru nazwy domeny i założenia hostingu po personalizację strony za pomocą wtyczek i nie tylko.

2. MyThemeShop

MyThemeShop

MyThemeShop oferuje w 100% darmowe źródła, od podstawowych filmów o WordPressie po dogłębne instrukcje dotyczące dostosowywania witryny; możesz spodziewać się szerokiej gamy filmów z tej serii. Znajdziesz tu wiele zasobów, począwszy od podstawowej wiedzy, takiej jak: czym jest WordPress, czym jest post, czym jest strona, aż po zaawansowane techniki, takie jak tworzenie motywów dzieci, zarządzanie użytkownikami na blogu z wieloma autorami, zarządzanie pamięcią podręczną na stronie, uodparnianie strony na ataki hakerskie itp.
 

IsItWP

3. IsItWP

IsItWP to darmowe źródło wiedzy online, które oferuje szkolenia z WordPressa, narzędzia, recenzje produktów i inne zasoby, które pomogą ci w tworzeniu lepszej strony internetowej WordPressa. Lekcje WordPressa IsItWP nauczą cię, jak używać WordPressa, by zbudować lepszą stronę internetową. Najczęściej dostarczają poradniki krok po kroku, które opierają się na najlepszych praktykach WordPressa i są łatwe do zrozumienia. W przeciwieństwie do innych stron z lekcjami WordPressa, koncentrują się one na praktycznych pomysłach, które są proste do wykonania, co pozwoli ci zaoszczędzić czas.

4. iThemes

iThemes

Przez lata iThemes był prawdopodobnie jedną z najbardziej znaczących marek w branży motywów WordPressa. W rzeczywistości, kiedy wystartowała w 2008 roku, była jednym z pierwszych dostawców motywów premium. Od tego czasu iThemes przeniósł swoją uwagę z motywów na wtyczki, a w konsekwencji oferuje obecnie jedne z najpopularniejszych na rynku wtyczek do WordPressa związanych z bezpieczeństwem, tworzeniem kopii zapasowych i konserwacją. Oferuje również obszerne, ale dokładne lekcje na takie tematy, jak: Czym jest WordPress, Logowanie do WordPressa, Poznawanie panelu administracyjnego WordPressa, Korzystanie z paska administracyjnego WordPressa, Poznawanie ustawień WordPressa itd.

Website Rating

5. WebsiteRating

WebsiteRating oferuje bardzo obszerny blog, który przedstawi krok po kroku, jak zacząć blogować, od wyboru nazwy domeny i hostingu po instalację WordPressa, założenie bloga i informacje o tym, jak zwiększyć liczbę odbiorców! Jest to korzystne zarówno dla nowicjuszy w tej dziedzinie, jak i dla doświadczonych twórców stron internetowych.
 

6. WP101

WP101

Masz już dość spędzania godzin na szukaniu filmów instruktażowych o WordPressie tylko po to, by otrzymać amatorski materiał pełen zająknięć i niedociągnięć? Filmy instruktażowe WordPress 101 są precyzyjnie przygotowane i profesjonalnie wyprodukowane, dzięki czemu możesz nauczyć się, jak używać WordPressa do stworzenia własnej strony internetowej w ciągu zaledwie kilku godzin! Od 2008 roku ponad trzy miliony osób skorzystało z filmów szkoleniowych WordPress 101, by nauczyć się, jak używać WordPressa do stworzenia własnej, wspaniałej strony internetowej lub bloga.
 

7. WP Apprentice

WP Apprentice

WP Apprentice uzupełnia braki w wiedzy, oferując wysokiej jakości szkolenia z WordPressa dla nietechnicznych klientów biznesowych. WP Apprentice ma na celu pomóc ci zwiększyć komfort i pewność siebie w zarządzaniu swoją witryną, niezależnie od tego, czy tworzysz nową witrynę od początku, czy próbujesz dowiedzieć się, jak utrzymać witrynę WordPress, którą ktoś inny dla ciebie stworzył. Szkolenie podstawowe obejmuje wszystkie najczęstsze punkty zapalne, z którymi borykają się początkujący użytkownicy WordPressa. Natomiast bardziej zaawansowane kursy pomagają użytkownikom biznesowym skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na sprzedaży z witryny i poprawianiu wyników w wyszukiwarkach.

8. WP Setup

WP Setup

W swoim przewodniku szybkości WordPressa na rok 2020 WP Setup przedstawi ci 18 różnych technik, które pozwolą ci przyspieszyć działanie twojej strony WordPressa i sprawić, by działała tak szybko, jak to możliwe. Poruszają one takie tematy, jak włączenie kompresji GZIP, ulepszenie silnika PHP, korzystanie z zarządzanego hosta WordPressa, poprawa lokalizacji serwera, wybór odpowiedniego motywu i opóźnienie ładowania obrazów.
 
 
 

Kursy

9. Udemy

Udemy

Szkolenie z WordPressa może pomóc ci zrealizować twoje cele, niezależnie od tego, czy chcesz zostać profesjonalnym projektantem stron internetowych, założyć fan bloga, czy zbudować biznes online. Na Udemy możesz wybrać spośród wielu kursów WordPressa dla różnych poziomów zaawansowania i zanurzyć się w fascynującym świecie tworzenia stron internetowych.

Niektóre z ich najlepiej sprzedających się kursów WordPressa to:

 • Tworzenie w WordPressie z Bootstrapem – Pełen kurs
 • WordPress dla początkujących – jak szybko opanować WordPressa
 • WordPress: Tworzenie wspaniałych stron internetowych WordPress dla przedsiębiorstw
 • Profesjonalne tworzenie motywów i wtyczek do WordPressa

10. LinkedIn Learning

LinkedIn Learning

Dzięki lekcjom wideo dostępnym na LinkedIn Learning możesz nauczyć się, jak stworzyć stronę internetową lub bloga w WordPressie. Kursy te nauczą cię, jak zainstalować i skonfigurować WordPressa pod kątem SEO, zaprojektować motyw WordPressa, zbudować stronę internetową dla sklepów internetowych oraz publikować zdjęcia i artykuły za pomocą systemu zarządzania treścią WordPress o otwartym kodzie źródłowym.

Niektóre z popularnych kursów dotyczących WordPressa to:

 • Tworzenie strony internetowej dla małych firm za pomocą WordPressa
 • Szkolenie podstawowe z WordPress 5: Zarządzanie stroną
 • WordPress: SEO
 • Instalacja i obsługa WordPressa: Lokalnie przez FlyWheel
 • Pierwszy krok: Edycja całej strony w WordPressie

Książki

11. EasyWPGuide

Easy WP Guide

Nie znajdziesz tu żadnych wzmianek o HTML-u, PHP czy tworzeniu motywów WordPressa. Otrzymasz za to krótką, łatwą w odbiorze instrukcję obsługi WordPressa, która przeprowadzi cię przez proces modyfikowania treści na twojej stronie internetowej. Easy WP Guide zawiera wszystkie informacje, których potrzebujesz, by zaktualizować swoją witrynę WordPress w prostym, łatwym do zrozumienia języku. Przewodnik jest regularnie aktualizowany, by odzwierciedlał najnowszą wersję WordPressa, dzięki czemu masz pewność, że znasz wszystkie najnowsze funkcje najpopularniejszego na świecie systemu do blogowania i zarządzania treścią.

12. The TAO of WordPress

The TAO of WordPress

The Tao of WordPress to szczegółowy podręcznik dla każdego, kto chce rozwijać się dzięki WordPressowi. Ta książka od A do Z jest pełna współczesnych pomysłów, praktycznych wskazówek i wielu przykładów z życia wziętych, które pomogą ci wszystko zrozumieć. Jeśli dobrze poruszasz się w sieci, będziesz w stanie odnieść sukces z WordPressem. The Tao of WordPress przeprowadzi cię przez cały proces konfiguracji, w tym wybór odpowiedniego hostingu, konfigurację, dostosowanie, zabezpieczenie, optymalizację i wiele innych. WordPress, najpopularniejsza na świecie platforma do publikowania, oferuje setki wtyczek i motywów umożliwiających stworzenie praktycznie każdej możliwej strony internetowej. Poznaj niektóre z najnowocześniejszych strategii tworzenia wspaniałych blogów WordPress.

Inne

WordPress TV

13. WordPress TV

WordPress TV kolejne doskonałe źródło wiedzy o WordPressie. Mają kilka tutoriali, które naprawdę warto obejrzeć. Na stronie Nauka WordPress.tv możesz nauczyć się wszystkiego: od podstaw, takich jak dostosowywanie podstawowych ustawień i wybór motywu, po nieco bardziej złożone pomysły, takie jak dodawanie widgetów i reklamowanie swojej nowej strony.

Podsumowanie

WordPress oferuje wiele różnych funkcji, a wiele czołowych marek, takich jak Time Magazine, Facebook, The New Yorker, Sony, Disney, Target, The New York Times i inne, wykorzystuje WordPressa do zasilania swoich stron internetowych. Korzystając z powyższej listy, możesz bez obaw wybrać źródło nauki WordPressa, które dostarczy wysoce funkcjonalnych i aktualnych informacji oraz projektów dla twojej strony internetowej.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron