Monitoring w e-commerce [infografika]

Opublikowany 11 października 2017 w Infografiki. Tagi: , , , , , .

Współczesne platformy sklepowe – niezależnie czy to usługa on-line czy silnik do wdrożenia na własnym serwerze – realizują coraz więcej funkcji dodatkowych, uzupełniających w stosunku do bazowej obsługi zamówień.
Ale istnieje grupa funkcji zewnętrznych, realizowanych przez różnych dostawców, pomagających trzymać rękę na pulsie (a raczej na wielu pulsach). Są to funkcje monitorujące rozmaite cechy działalności, analizujące je i alarmujące w przypadku wystąpienia anomalii.
Właściciele serwisów internetowych monitorują ruch i zachowania użytkowników, dostępność i prawidłowe funkcjonowanie stron, pozycje w wynikach wyszukiwarek, wzmianki w mediach społecznościowych itd. Są też usługi specyficzne dla e-commerce – np. monitorowanie cen u konkurencji.

Od lat obserwujemy w Super Monitoring dużo większą świadomość potrzeby monitorowania funkcji serwisów i aplikacji webowych w USA i Europie Zachodniej niż w Polsce. Postanowiliśmy sprawdzić, czy i z jakich narzędzi do monitorowania różnych aspektów działalności on-line korzystają polskie sklepy internetowe.

monitoring w e-commerce

Infografika w całości znajduje się na końcu artykułu.

 

Ruch i zachowania użytkowników w sklepie

Wielkość ruchu, źródła wizyt, charakterystyka użytkowników, ścieżki poruszania się po serwisie i w końcu konwersje na zamówienia. Analityka internetowa jest źródłem kluczowej i niezbędnej wiedzy o efektywności samego sklepu, jak też wszelkich działań promocyjnych.
Tym bardziej dziwi bardzo wysoki odpowiedzi “nie używam” – aż 5%!

Poza tym – brak niespodzianek. Król jest jeden – Google Analytics, wykorzystywane przez 93% respondentów. Kolejne narzędzia to wyniki poniżej 10%.

ruch i zachowania użytkowników w sklepie internetowym

 

Dostępność i prawidłowe funkcjonowanie

Żadna branża nie odczuwa w tak bezpośredni sposób awarii serwisu internetowego (lub usterki kluczowej funkcji) jak e-commerce. Tutaj niedostępność przekłada się na wymierne straty finansowe, wynikające z niezrealizowanej sprzedaży – ale też (już mniej bezpośrednio) z niepozyskanych danych użytkowników, nadszarpniętego wizerunku itd.
Straty są najbardziej dotkliwe kiedy awaria wystąpi w czasie trwania działań reklamowych.

Usługi monitorujące prawidłowe funkcjonowanie aplikacji i serwisów internetowych (w tym e-commerce) pozwalają zminimalizować straty poprzez skrócenie czasu awarii do minimum. Testują one strony na różne sposoby z wysoką częstotliwością i natychmiast alarmują właściciela w przypadku wykrycia nieprawidłowości.

Niestety większość – bo aż 73% – sklepów, które wzięły udział w naszym badaniu, w ogóle nie korzysta z takich usług. Wśród pozostałych 27% najpopularniejszy jest szwedzki Pingdom (10%).

dostępność i prawidłowe funkcjonowanie sklepu internetowego

 

Rezultaty działań SEO

Walka o ruch organiczny z Google wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i zasobów. Niezależnie od tego, czy pozycjonowanie jest realizowane in-house, czy może zlecane freelancerowi lub agencji, trzeba śledzić wyniki tych działań – czyli pozycje w wynikach wyszukiwania. Oczywiście najlepiej korzystać z niezależnego źródła tych danych.

Z naszego badania wynika, że 65% używa narzędzi do monitorowania pozycji w Google a najczęściej wskazywanym (23%) dostawcą jest SEMSTORM.

rezultaty działań SEO w sklepie internetowym

 

Wzmianki o marce

Monitorowanie rozmów toczących się w Internecie (media społecznościowe, fora, blogi) pozwala wykrywać kluczowe momenty, w których warto włączyć się do dyskusji. Czasem jest to okazja na pozyskanie klienta, innym razem kryzys, który można załagodzić nie stojąc pasywnie z boku. W szerszym ujęciu, monitoring marki umożliwia ocenę jej popularności i określenie ogólnego zabarwienia emocjonalnego opinii o niej i jej ofercie.

Wśród 39% respondentów monitorujących swoje marki liderem jest polski Brand24 (25% odpowiedzi), znany przede wszystkim z mistrzowskiej obsługi klienta i nieszablonowego marketingu.

wzmianki o marce sklepu internetowego

 

Ceny u konkurencji

Pricing w e-commerce to ciężki kawałek chleba. Szczególnie w przypadku homogenicznych produktów i kiedy konkurencja jest liczna. Kluczowa efektywnym ustalaniu cen jest wiedza na temat cen na te same (lub zbliżone) produkty u konkurencji. W pewnym ograniczonym zakresie można konkurencję podglądać “ręcznie”. Ale im więcej produktów i konkurencyjnych sklepów, tym trudniej.

Z pomocą przychodzą usługi monitorowania cen w sklepach internetowych. Z naszego badania wynika, że korzysta z nich niewiele polskich sklepów – zaledwie 24% udzieliło odpowiedzi twierdzącej. Najpopularniejszym dostawcą jest tutaj Dealavo (10%).

ceny u konkurencji sklepu internetowego

 

Tablice agregujące dane

77% respondentów korzysta z więcej niż jednej usługi monitorującej. Im więcej źródeł danych, tym trudniej śledzić wyniki.

liczba używanych usług monitorujących

Pomagają w tym aplikacje typu “dashboard”, agregujące dane z wielu źródeł w jednym przejrzystym “kokpicie”. Z tego rozwiązania korzysta zaledwie 8% respondentów a najbardziej popularnym rozwiązaniem jest Klipfolio (3% odpowiedzi).

tablice agregujące dane z usług monitorujących

 

Podsumowanie

Najwięcej spośród przebadanych sklepów korzysta z dwóch usług monitorujących. Najczęściej są to: monitoring ruchu (za pomocą Google Analytics) oraz monitoring wyników SEO.
Kolejne w rankingu popularności są monitoring wzmianek (głównie Brand24, z którego korzysta co czwarty z badanych sklepów) oraz monitoring dostępności i funkcjonowania stron.
Najmniej sklepów korzysta z usług monitorowania cen.

Stopień wykorzystania usług monitorujących żadnego typu nie jest uzależniony od wielkości (obrotów) sklepów ani tego, od jak dawna funkcjonują.

 • Jakie narzędzia do monitorowania są używane w polskich sklepach internetowych? #infografika supermonitoring.pl/blogpl/monitor… via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Badanie przeprowadzono on-line w dniach 19.08.2017 – 18.09.2017 na grupie 110 polskich sklepów internetowych. Wyniki badania oryginalnie zostały opublikowane w 49 wydaniu magazynu “Mensis”.

 

Infografika w całości

Monitoring w e-commerce

Możesz wykorzystać powyższą infografikę na swoim blogu lub stronie – nie zapomnij tylko o linku zwrotnym do niniejszego postu.
Oto gotowy kod dla Twojej wygody:

<a href="https://super-monitoring.com/images/monitoring-w-ecommerce.jpg" target="_blank"><img src="https://super-monitoring.com/images/monitoring-w-ecommerce.jpg" alt="Monitoring w e-commerce [infografika]" style="max-width:1061px;width:100%;" /></a><br />
<br />
Źródło: <a href="https://www.supermonitoring.pl/blogpl/monitoring-w-ecommerce-infografika/" target="_blank"><em>Monitoring w e-commerce [infografika]</em></a>

 

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron