5 najlepszych darmowych źródeł szablonów HTML i CSS

Opublikowany 18 sierpnia 2021 w Zasoby. Tagi: , , , .

Kodowanie od podstaw całej strony internetowej nie jest praktyką zapomnianą. Pomimo, że mamy już 2021 rok, wraz z różnymi systemami zarządzania treścią (CMS), które potrafią znacznie ułatwić pracę web developerom, wielu ludzi woli samodzielnie pisać całą stronę od podstaw. Może to wymagać więcej czasu i wysiłku, ale za to daje o wiele więcej możliwości wykazania się kreatywnością.

szablony

Poza tym, wielu programistów odnajduje przyjemność w kodowaniu. Traktują to nie tylko jako pracę, ale i pasję. Dlatego też, zamiast korzystać z WordPressa, Wixa czy innego kreatora stron, piszą cały kod samodzielnie.

Oczywiście, tylko dlatego, że samodzielnie tworzą kod całej witryny, nie oznacza to, że nie szukają pomocy lub inspiracji. Używanie HTML i CSS do zbudowania strony internetowej od podstaw wymaga dużo cierpliwości i jest czasochłonne. I choć ci programiści potrafią być cierpliwi, wiedzą, że nie mogą sobie pozwolić na marnowanie czasu.

Tak więc, aby przyspieszyć proces, używają w swoim kodzie fragmentów kodu lub całych szablonów HTML/CSS. W rezultacie cały proces tworzenia strony przebiega szybciej. Programiści mogą skończyć z fazą projektowania w ciągu kilku dni lub tygodni, a następnie przenieść swoją uwagę na zaplecze strony, bezpieczeństwo i inne funkcje.

Dostępnych jest wiele stron internetowych, które dostarczają szablony HTML i CSS lub fragmenty kodu. Niektóre z nich są darmowe, podczas gdy inne wymagają niewielkiej opłaty. My jednak przyjrzymy się pięciu najlepszym darmowym źródłom szablonów HTML/CSS i wycinków kodu.

1. CodePen

CodePen

CodePen to edytor kodu online do tworzenia i testowania kodu front-end. Jest również źródłem różnych motywów HTML/CSS i elementów projektowych dostarczonych przez różnych użytkowników.

Znajdziesz tu różnego rodzaju elementy, od formularzy kontaktowych, przez paski menu, aż po całe sekcje. Edytor kodu na żywo pozwoli Ci na bieżąco widzieć zmiany, które wprowadzasz w projekcie. Oprócz HTML/CSS, niektóre z elementów i szablonów zawierają również kod JavaScript. To pomaga nadać projektowi bardziej dynamiczny wygląd. Jeśli nie jesteś zaznajomiony z JavaScript, nie musisz się martwić. Kody są zazwyczaj dobrze opisane, co oznacza, że możesz łatwo zorientować się, co dzieje się w danej linii lub bloku kodu.

Większość szablonów i snippetów jest zbudowana w oparciu o framework Bootstrap. Oznacza to, że możesz skonsultować się z firmą zajmującą się bezpieczeństwem oprogramowania, taką jak Snyk, aby znaleźć i naprawić każdą ewentualną lukę, która może istnieć w kodzie. Snyk zajmie się wszystkimi bezpośrednimi słabościami, które istnieją w pakiecie Bootstrap.

CodePen jest najlepszy do tworzenia pulpitów. Jest tu kilka niesamowitych szablonów i projektów, z którymi możesz eksperymentować. Z pewnością będziesz zachwycony tym, co ta strona ma do zaoferowania, gdy już uda Ci się ją odpowiednio zbadać.

2. Free CSS

Free CSS

Pisanie części HTML strony internetowej nie zawsze jest takie trudne. I chociaż niektóre układy wymagają zwrócenia większej uwagi na szczegóły, to większość z nich jest dość łatwa do zbudowania. Jednakże, sprawy zaczynają się komplikować, gdy programiści zabierają się za obróbkę stylistyki.

CSS dla każdej strony musi posiadać pewne cechy. Na początek, musi być dokładny. Nigdy nie może dojść do jakiegokolwiek nakładania się dwóch różnych stylów lub elementów. Ponadto, musi być spójny. Czy to czcionka lub paleta kolorów, strona musi utrzymać poziom spójności w całym projekcie. Wszystko inne sprawi, że cały projekt będzie wyglądał niechlujnie i niespójnie. Wreszcie, CSS powinien wpływać na płynność i wygodę korzystania ze strony przez użytkownika.

Free CSS dostarcza programistom wszystkiego, czego potrzebują by zapewnić wszystkie te cechy. Oferuje ponad trzy tysiące darmowych szablonów. Każdy szablon jest unikalny i służy konkretnej dziedzinie lub branży. Poza tym, strona posiada również szablony układów, gdzie programiści muszą po prostu ułożyć elementy projektu. Zawiera również CSS dla pasków menu.

3. TemplateMo

TemplateMo

TemplateMo ma ponad pięćset darmowych szablonów do wykorzystania. Są one w większości przystosowane do urządzeń mobilnych i mogą być edytowane w dowolny sposób.

Dostępne tutaj szablony są dość pomysłowe. Znajdziesz coś dla prawie każdego rodzaju branży, np. sztuki, technologii, żywności, budownictwa i tak dalej. Szablony jednostronicowe w TemplateMo są naprawdę dobre. Wiele z tych szablonów jest minimalistycznych. Warto również sprawdzić tu sekcję portfolio. Znajdziesz tu coś dla prawie każdego zawodu. Nawet jeśli nie chcesz wykorzystać całego szablonu, możesz po prostu wybrać niektóre z elementów projektu, które Ci się podobają i użyć ich oddzielnie w swoim projekcie.

4. Tooplate

Tooplate

Tooplate używa narzędzia Bootstrap open-source UI kit do tworzenia swoich szablonów. Znajdziesz pewne podobieństwa między szablonami Tooplate i TemplateMo. Jednak jest też wiele unikatowych szablonów.

Szablony są bardzo zróżnicowane. Jako web developer, będziesz mógł wybrać różne elementy projektu z każdego motywu, a nie cały motyw. Przy tym szablony nie są brzydkie. Są raczej dość kreatywne i mogą się podobać każdemu. Co jest intrygujące w tych szablonach, to kolorystyka użyta w każdym z nich. Jest ona spójna, ale w niektórych przypadkach bywa nieco fantazyjna. Tak czy inaczej, projektantom tych szablonów udało się wszystko dopracować.

5. W3Schools

W3Schools

W3Schools jest jak raj dla entuzjastów kodowania, szczególnie tych, którzy są w tym nowicjuszami. Strona oferuje tutoriale i przykłady na temat wszelkiego rodzaju technik kodowania, algorytmów i struktur danych. Obejmują one języki takie jak C++, C#, JAVA, HTML, CSS, JavaScript, Python, PHP, R i tak dalej. Tutoriale są bardzo dobrze wytłumaczone i opatrzone konkretnymi przykładami. Nietrudno się domyślić, dlaczego miłośnicy kodowania uwielbiają odwiedzać tę stronę, aby uzyskać pomoc w swoich projektach i rozwiązywaniu problemów.

Oprócz tutoriali, W3Schools udostępnia również wiele szablonów stron HTML/CSS. Te dostępne tutaj są bardzo proste. Nie są przesadnie wymyślne i cechują się pewną subtelnością, jeśli chodzi o użycie elementów graficznych. Mimo to, szablony są nadal kreatywne i mogą być używane do różnych celów, jak również dziedzin.

Istnieje nawet możliwość pobawienia się kodem w internetowym edytorze kodu W3Schools. Projekty są też przystosowane do urządzeń mobilnych. Możesz zmieniać ich wygląd na różnych ekranach i urządzeniach. Możesz również sprawdzić wersje demonstracyjne CSS, jeśli chcesz dodać dodatkowe elementy do istniejącego szablonu.

Podsumowanie

To już wszystko na dzisiaj. Wszystkie te strony są codziennie używane przez setki, a nawet tysiące profesjonalistów i amatorów. Każdy twórca stron internetowych może skorzystać z tych darmowych szablonów i zasobów. Jest ich wiele i wszystkie mogą być modyfikowane w zależności od potrzeb.

W związku z tym, twórcom stron internetowych i projektantom nigdy nie zabraknie opcji i pomysłów. Dopóki są w stanie myśleć kreatywnie, mogą korzystać z tych szablonów, jak tylko zechcą. Mogą nawet przekształcić je w coś zupełnie innego. Przy odrobinie kreatywności i odpowiednich umiejętności, twórcy stron internetowych mogą zdziałać cuda nawet z wykorzystaniem darmowych zasobów i szablonów, takich jak te z powyższych stron.


About the Author

Faisal Bin Iqbal

Faisal Bin Iqbal jest autorem tekstów technicznych o tematyce biznesowej z 7-letnim doświadczeniem w przedsiębiorczości. Pisze, aby dzięki swojej praktycznej wiedzy zaszczepić we właścicielach firm pasję do technologii.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron