Darmowe programy do edycji wideo kontra płatne oprogramowanie

Opublikowany 5 kwietnia 2022 w Content. Tagi: , .

Korzyści płynące ze stosowania marketingu wideo i wykorzystywania treści wideo przez małe firmy są ogromne. Oczywiście podstawowym celem każdego biznesu jest zwiększenie sprzedaży i dochodów, ale dodanie wideo na stronie internetowej, w serwisach społecznościowych i jako część strategii marketingu cyfrowego może potencjalnie przyczynić się do sukcesu Twojej firmy, nie tylko dzięki poprawieniu wyników finansowych, ale także dzięki większej rozpoznawalności marki, zaufaniu konsumentów, wyższym pozycjom w rankingach SERP i większemu zaangażowaniu klientów niż u konkurencji.

edycja video

Kluczową kwestią dla małych firm zajmujących się marketingiem wideo jest rozważenie, ile czasu mogą poświęcić na nagrywanie i edytowanie treści, a także zarządzanie potencjalnymi kosztami. Warto przeanalizować swoją sytuację finansową, co jest łatwe do sprawdzenia dzięki oprogramowaniu księgowemu takich firm jak Sage, które pozwala prognozować przepływ gotówki oraz kontrolować wydatki i koszty biznesowe dla celów podatkowych. Łatwiej jest zarządzać potencjalnie powtarzającymi się kosztami oprogramowania do edycji wideo, kiedy masz jasną i dokładną wizję przepływu gotówki i sytuacji finansowej swojej firmy. Pomoże ci to w podjęciu bardziej świadomego wyboru między darmowymi pakietami do edycji a pakietami opartymi na subskrypcji.

Dlaczego materiały wideo są tak ważne dla rozwijających się firm?

Dzięki zrozumieniu, jak rozwój treści wideo i marketingu wideo może wpłynąć na twój mały biznes, możesz podjąć świadomą decyzję o tym, jak będziesz nagrywać, edytować i prezentować swoje materiały wideo, a także o tym, które oprogramowanie jest dla Ciebie odpowiednie. Poniżej przedstawiamy korzyści płynące z marketingu wideo:

1. Wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania

Wspinanie się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania może wydawać się trudnym zadaniem dla każdego początkującego biznesu i prawie niemożliwym dla tych, którzy już od jakiegoś czasu walczą o sukces. Wdrożenie wideo do swojej działalności online poprzez stronę internetową może pomóc Twoim stronom w uzyskaniu wyższej pozycji na pierwszych stronach Google, Yahoo i Bing, co pomoże Ci zdobyć więcej kliknięć i potencjalnych klientów.

2. Znajdź potencjalnych klientów na YouTube

Czy wiesz, że YouTube jest jedną z największych wyszukiwarek na świecie? To nie jest tylko miejsce, gdzie można obejrzeć śmieszne filmiki o kotach i grach – to miejsce, które odwiedzają twoi potencjalni klienci i twoja grupa docelowa. Niezależnie od tego, czy szukają oni recenzji Twojej firmy, czy filmu “jak to zrobić” wyjaśniającego więcej na temat Twoich produktów, wykorzystanie nagrań i umieszczanie ich na YouTube oznacza większą ekspozycję i większą liczbę potencjalnych klientów dla Twojej marki.

3. Nadaj swojej marce ludzki charakter

Dziś od firm oczekuje się, że będą wiarygodne, osiągalne i przystępne! Uczłowieczenie marki, by zdobyć zaufanie potencjalnych klientów, jest łatwiejsze dzięki wysokiej jakości materiałom wideo. Niezależnie od tego, czy pokazujesz zbliżenia swoich produktów, zwiedzasz magazyn, czy przedstawiasz swój zespół, wideo jest doskonałym sposobem na lepszą rozpoznawalność marki i budowanie zaufania do Twoich produktów.

4. Przyciągnij wzrok konsumentów

Zmienia się sposób, w jaki konsumujemy i odkrywamy informacje. Ponieważ więcej osób zatrzymuje się, by obejrzeć i wejść w interakcję z filmem wideo niż z obrazem czy tekstem, wideo jest po prostu najlepszym i najszybszym sposobem, by Twoja firma była widoczna w mediach społecznościowych, zapewniając Ci zaangażowanie, którego potrzebujesz, by pchnąć swój biznes do przodu.

5. To się opłaca

Kampanie reklamowe, strategie PPC, a nawet opłacanie agencji, która zajmie się marketingiem cyfrowym, mogą szybko okazać się kosztowne. Jeśli jesteś małą firmą, która liczy się z kosztami, to wideo jest doskonałym sposobem na zwiększenie zasięgu, wzrost liczby potencjalnych klientów i konwersji przy minimalnych kosztach.

Zatem, jakie oprogramowanie do tworzenia materiałów wideo wybrać?

Tworzenie materiałów wideo jest czasochłonne, ale niesamowicie skuteczne. Jednak bez odpowiedniego oprogramowania do edycji małe firmy mogą mieć trudności z tworzeniem wysokiej jakości i angażujących materiałów wideo, których oczekują konsumenci w sieci. Dlatego właśnie wybór odpowiedniego oprogramowania do edycji filmów jest istotnym elementem strategii tworzenia materiałów wideo. Ale czy przy tak wielu dostępnych opcjach właściciele firm powinni wybierać darmowe oprogramowanie do edycji czy płatne pakiety? Przyjrzyjmy się bliżej ich zaletom i wadom.

Zalety darmowego oprogramowania do edycji wideo

Jest wiele powodów, dla których małe firmy wybierają darmowe oprogramowanie do edycji wideo, a do wyboru jest wiele platform, m.in:

Lightworks

Lightworks

Lightworks jest jednym z najpopularniejszych i całkowicie darmowych programów do edycji filmów dostępnym online. Ten w pełni funkcjonalny pakiet do edycji wideo jest idealny dla doświadczonych edytorów, a przy odrobinie praktyki i cierpliwości – także dla początkujących.

OpenShot

OpenShot

OpenShot jest łatwy w użyciu i stanowi świetne narzędzie do edycji dla małych firm, które chcą poznać szczegóły edycji wideo. Prosty interfejs sprawia, że przycinanie, skalowanie i dodawanie efektów jest łatwe.

Shotcut

Shotcut

Shotcut to idealny edytor wideo dla tych, którzy chcą poznać podstawy edycji filmów i tworzyć wysokiej jakości materiały, jednocześnie ucząc się podstaw.

 
Podczas gdy te opcje darmowego oprogramowania mają swoje pozytywne elementy, takie jak treści wolne od tantiem, świetne filtry, efekty i łatwość użycia, niektóre z nich mają też elementy negatywne, takie jak wysokie wymagania systemowe, strome krzywe uczenia się i natrętne reklamy. Zacznijmy od bardziej szczegółowego omówienia zalet darmowych programów do edycji wideo.

Profesjonalne narzędzia do edycji

Nie bez powodu tak wiele osób pobiera darmowe programy do edycji wideo. Dzieje się tak po prostu dlatego, że użytkownicy mogą przycinać, edytować i tworzyć wysokiej jakości filmy przy użyciu identycznych narzędzi i metod, które zazwyczaj są dostępne tylko w płatnych pakietach. Dzięki potężnym funkcjom i efektom dostępnym w darmowym pakiecie, twoja firma może tworzyć wysokiej jakości, profesjonalnie wyglądające materiały wideo bez dodatkowych kosztów.

Lepszy stosunek jakości do ceny

Oczywiście jedną z największych zalet darmowych programów do edycji jest koszt – lub jego brak. Kiedy jesteś małą firmą, która próbuje zaistnieć w zapełnionej już branży, dobrze jest wiedzieć, że tworzenie wysokiej jakości materiałów, które sprawią, że twoja marka zostanie zauważona, nie jest całkowicie poza zasięgiem. Wykorzystanie darmowego oprogramowania do edycji wideo oznacza, że masz do dyspozycji cały wachlarz treści, które pomogą ci być o krok przed konkurencją dzięki angażującemu i pouczającemu marketingowi wideo.

Samouczki online

Zapoznanie się z jakimkolwiek oprogramowaniem może wymagać czasu i cierpliwości, a oprogramowanie do edycji wideo może być skomplikowane. Ale nawet osoby korzystające z darmowych narzędzi do edycji nie muszą czuć się zagubione czy przytłoczone złożonością edycji wideo. W sieci znajdziesz mnóstwo tutoriali i filmów “jak to zrobić”, które poprowadzą początkujących przez proces edycji wideo. Po drodze możesz nawet zaczerpnąć trochę inspiracji.

Wady darmowego oprogramowania do edycji wideo

Oczywiście, kiedy pobierasz za darmo coś tak skomplikowanego jak oprogramowanie do edycji wideo, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Przyjrzyjmy się wadom używania darmowego oprogramowania do edycji.

Natrętne reklamy

Wszyscy doświadczyliśmy frustracji związanej z reklamami online. Niezależnie od tego, czy są to reklamy blokujące artykuły, które chcemy przeczytać, reklamy wideo, których nie możemy pominąć, czy reklamy nieprzewidywalnie wcinające się w filmy, które oglądamy. Niestety, korzystanie z darmowego oprogramowania do edycji wideo online może oznaczać, że będziesz zmuszony radzić sobie z natrętnymi reklamami zajmującymi miejsce na ekranie lub przerywającymi proces edycji. Niektórym użytkownikom może to nie przeszkadzać, ale inni mogą uznać to za nie do zniesienia.

Ograniczenia w edycji

Darmowe oprogramowanie daje ci dostęp do wielu efektów i narzędzi, ale kiedy korzystasz z darmowych edytorów wideo, musisz liczyć się z pewnymi ograniczeniami. Może się okazać, że ten konkretny efekt, który sprawi, że Twoje najnowsze wideo będzie wyglądało niesamowicie, będzie dostępny tylko w wersji płatnej, mogą też istnieć ograniczenia rozdzielczości, które sprawią, że Twoje wideo zawsze będzie dalekie od doskonałości.

Wysokie wymagania systemowe

Może się też zdarzyć, że darmowy program do edycji wideo nie będzie dostępny, ponieważ twój komputer lub urządzenie mobilne będzie musiało zostać zaktualizowane, by sprostać wymaganiom systemowym oprogramowania. Może to kosztować cię więcej, niż początkowo zakładałeś, dlatego ważne jest, by uwzględnić to przy wyborze darmowego oprogramowania do edycji.

Zalety płatnych pakietów do edycji wideo

Dla niektórych firm płatne pakiety do edycji wideo oznaczają dostęp do tych zalet oprogramowania, których darmowe wersje po prostu nie mają. Niektóre z najbardziej popularnych płatnych pakietów i programów do edycji wideo to m.in:

Adobe Premiere

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro jest prawdopodobnie najbardziej znanym oprogramowaniem do edycji wideo. Używają go zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści na całym świecie. Jeśli planujesz zająć się marketingiem treści wideo, to korzystanie z najlepszego oprogramowania z najnowszymi funkcjami po prostu ma sens.

Power Director

CyberLink PowerDirector 365 to kolejny potężny płatny program do edycji wideo. Jeśli używasz systemu Windows, to ta opcja jest idealna dla wszystkich projektów edycji wideo, które masz w planach, niezależnie od tego, czy umieszczasz je na YouTube, w serwisach społecznościowych czy na swojej stronie internetowej.

Corel Video Studio

Corel VideoStudio Ultimate

Corel VideoStudio Ultimate 2021 może być używany w ramach wstępnej 30-dniowej wersji próbnej, jednak ze względu na ograniczone funkcje więcej użytkowników skłania się do zakupu pełnej wersji tego szczegółowego i potężnego edytora wideo.

Ale czy płatne/abonamentowe programy do edycji wideo dają filmy wyższej jakości? Poznajmy najpierw zalety tych płatnych pakietów do edycji wideo.

Rozbudowane funkcje

Omówiliśmy już darmowe programy do edycji wideo, które oferują wysokiej jakości narzędzia do edycji, jednak płatne pakiety do edycji wideo dają użytkownikom nieograniczony zakres rozbudowanych funkcji do wykorzystania. Dzięki dostępowi do tysięcy szablonów, efektów, funkcji animacji poklatkowej, narzędzi korekcyjnych i wielu innych funkcji, płatne oprogramowanie do edycji wideo może poprawić wygląd i wykończenie Twoich materiałów wideo, zwiększając prawdopodobieństwo większego zaangażowania.

Regularne aktualizacje

W przypadku płatnych pakietów do edycji wideo użytkownicy mogą oczekiwać regularnych aktualizacji, które mają pozytywny wpływ na działanie i wydajność oprogramowania. Aktualizacje te nie powinny wpływać na użyteczność oprogramowania ani utrudniać realizacji bieżących projektów edycyjnych. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowe funkcje, lepszą użyteczność czy szybszy czas reakcji, aktualizacje oprogramowania mogą sprawić, że edycja wideo stanie się łatwiejsza, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym edytorem wideo.

Wady płatnych pakietów do edycji wideo

Oczywiście płacenie za pakiet lub program do edycji wideo nie będzie odpowiadać każdej firmie i każdemu budżetowi. Poniżej przyjrzyjmy się negatywnym stronom.

Koszty

Jeśli jesteś początkujący w edycji i tworzeniu materiałów wideo oraz w marketingu wideo, to zakup abonamentu lub zapłacenie dużej sumy z góry może pozostawić dziurę w finansach, zwłaszcza jeśli nie wykorzystujesz w pełni potencjału oprogramowania. Mniejsze i początkujące firmy mogą nie mieć środków na tak drogie oprogramowanie do edycji wideo.

Wiążące subskrypcje

Jeśli zdecydujesz się na miesięczny abonament na oprogramowanie do edycji wideo, może się okazać, że pozostaniesz związany umową o minimalnej wysokości, która co miesiąc będzie uszczuplać twoje konto firmowe. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz, że edycja wideo nie jest dla Ciebie, albo że musisz szybko obniżyć koszty działalności, brak możliwości anulowania subskrypcji może sprawić, że właściciele firm poczują się jak w pułapce.

Niewykorzystanie w pełni swojej inwestycji

Płacenie za wysokiej klasy oprogramowanie do edycji wideo, by tworzyć wspaniałe i interesujące materiały wideo, ma sens, ale jeśli nie zamierzasz w pełni wykorzystać swojej inwestycji i korzystasz tylko z najbardziej podstawowych funkcji lub po prostu eksperymentujesz, warto rozważyć inne opcje – w przeciwnym razie ryzykujesz, że zmarnujesz swoje pieniądze.

Przemyślenia końcowe

Kiedy przychodzi czas na podjęcie decyzji, jaki rodzaj oprogramowania do edycji wideo jest odpowiedni dla Twojej firmy, najlepiej jest przeanalizować swoją indywidualną sytuację. Co chcesz osiągnąć dzięki swoim materiałom wideo i czy darmowe oprogramowanie pomoże ci w osiągnięciu tego celu? A może to płatny pakiet ma większe szanse na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów? Zanim zaczniesz działać, dokładnie przeanalizuj wszystkie opcje.


O Autorze

Aislinn Carter

Aislinn Carter jest freelancerką mieszkającą w Hallandale na Florydzie. Ma duże doświadczenie w pisaniu w wielu różnych dziedzinach.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron