CanIUse – testuj kompatybilność przeglądarek z technologiami internetowymi

Problem:

Zbudowałeś świetny portal internetowy przy użyciu HTML5 i kilku ciekawych funkcji CSS. Jesteś pewien, że portal będzie wyglądał niesamowicie w Chrome. Jednak zastanawiasz się, czy kod będzie działać równie dobrze w Safari. Nie mówiąc już o tym, że nie masz pojęcia jak będzie się zachowywać w kilku starych wersjach Firefox lub Microsoft Internet Explorer. Co należy zrobić według Ciebie?

Rozwiązanie:

Potrzebujesz gruntownego przetestowania Twojego portalu internetowego w różnych przeglądarkach. Oznacza to, że musisz uruchomić w nich swój kod, a ponadto na różnych ich wersjach, by dowiedzieć się jak bardzo Twoja strona jest z nimi kompatybilna. Dopiero gdy upewnisz się, że witryna będzie działać doskonale w co najmniej 95% przeglądarek internetowych, możesz realnie zacząć myśleć o jej opublikowaniu.

Przygotowałeś już wszystko, co potrzebne? Znasz wszystkie kombinacje przeglądarek i ich wersji potrzebnych do przeprowadzenia testu? Opracowałeś listę parametrów, względem których będziesz porównywać wyniki badań?

Ok, odpuść i nie wpadaj w panikę. Stale monitorujemy sieć w poszukiwaniu narzędzi, które rozwiązują przeróżne problemy, z którymi spotykamy się na co dzień i jak zawsze, także w tym przypadku, znaleźliśmy odpowiednie narzędzie, które wykona za Ciebie to wymagające zadanie. Oto CanIUse.

caniuse-1

CanIUse – internetowy tester zgodności przeglądarek

CanIUse pozwala przeprowadzać testy kompatybilności poprzez zapewnienie aktualnych tabel zawierających technologie obsługiwane przez przeglądarki. Można ich używać do sprawdzania wsparcia dla czołowych technologii internetowych, zarówno w przeglądarkach komputerowych, jak i w mobilnych. Narzędzie to jest przeznaczone dla projektantów i programistów stron internetowych, których praca dotyczy głównie tworzenia wieloplatformowych portali i aplikacji internetowych. Narzędzie pozwala swoim użytkownikom sprawdzać, czy dana funkcjonalność HTML lub CSS działa poprawnie w konkretnej wersji konkretnej przeglądarki. Pomaga projektantom dając im jasny obraz tego, jak będą wyglądać ich projekty w określonym środowisku, a tym samym daje im możliwość stworzenia idealnego kodu.

Oto kilka najważniejszych cech CanIUse:

 • Dane na temat wsparcia używane przez CanIUse można dowolnie wykorzystywać w ramach licencji CC BY 4.0.
 • Surowe dane na temat wsparcia są dostępne na GitHubie i są one regularnie aktualizowane.
 • CanIUse pokazuje wsparcie przeglądarek dla funkcjonalności, które zostały zaimplementowane w większości przeglądarek.
 • Większość informacji dostarczanych przez narzędzie pochodzi bezpośrednio z najnowszych wersji deweloperskich i roboczych, a nawet z wersji nightly build.
 • Funkcjonalność jest uznawana za „wspieraną”, jeśli zostanie stwierdzone, że możną ją wykorzystywać w większości przypadków.

Dzięki łatwemu do zapamiętania schematowi kolorów do oznaczania pozytywnych lub negatywnych wyników, CanIUse.com jest obecnie jednym z niewielu narzędzi do testowania przeglądarek, które jest całkiem wygodne i łatwe w obsłudze.

Jak korzystać z CanIUse?

Na początku warto wspomnieć, że gdy pierwszy raz odwiedzisz stronę narzędzia, to możesz przez kilka sekund czuć się trochę zagubiony. Nie znajdziesz tu żadnego przewodnika, który pokaże jak korzystać z narzędzia. Może to być nieco odstręczające, szczególnie dla nowych użytkowników. Ale uwierz nam, gdy lepiej poznasz CanIUse, to w mig zaczniesz rozumieć wszystko, co zobaczysz na ekranie. Ok, przejdźmy zatem do rzeczy!

Na stronie głównej znajdziesz duże pomarańczowe pole w górnej części ekranu, na środku, na którym widnieje napis: „Czy mogę użyć ____?” („Can I use ____?”). W pustym miejscu wprowadzasz nazwę technologii internetowej, dla której chcesz sprawdzić wsparcie ze strony przeglądarek. Na przykład, wpisz „HTML5” w tym polu, a zobaczysz stronę wyników z tabelą zawierającą różne przeglądarki wraz z ich różnymi wersjami oraz informacjami o tym, czy wspierają HTML5. Będziesz mógł łatwo sprawdzić, które przeglądarki obsługują HTML5, a które nie. Wszystkie będą oznaczone kolorami, a opis informujący jaki kolor co przedstawia, będzie dostępny w prawym dolnym rogu ekranu.

Aby dostosować dowolne z ustawień, na przykład położenie geograficzne, do którego chcesz zawęzić swoje badanie (np. wybrać konkretne państwo lub region), kliknij na „Ustawienia” („Settings”) obok pola „Czy mogę użyć ____?”. Tuż poniżej tabeli obrazującej wsparcie przeglądarek znajdziesz 4 pomocne zakładki do wyświetlania dodatkowych informacji:

 • Uwagi („Notes”): Dodatkowe informacje na temat konkretnych wersji przeglądarek, w których mogą być większe lub mniejsze problemy.
 • Znane problemy („Known Issues”): Błędy.
 • Źródła („Resources”): Skąd pochodzą przedstawiane informacje.
 • Komentarze („Feedback”): Komentarze lub sugestie użytkowników.

Można uzyskać szczegółowe informacje na temat wsparcia po najechaniu kursorem myszy na dowolną komórkę tabeli. Mechanika działania narzędzia jest naprawdę bardzo prosta.

caniuse1

Zalety i wady

CanIUse jest całkiem użytecznym narzędziem do testowania wsparcia przeglądarek i ma wiele zalet:

 • wykonuje testy kompatybilności przeglądarek w ciągu kilku sekund,
 • tabele wsparcia w bazie danych narzędzia są na bieżąco aktualizowane,
 • aplikacja jest całkowicie darmowa.

Jednak, by być szczerym, znajdzie się też w CanIUse kilka wad:

 • nie znajdziesz w nim praktycznie nic ponad jego główną funkcjonalność,
 • oprawa i wrażenia z użytkowania nie są najwyższych lotów,
 • brak przewodnika i instrukcji może powodować problemy w obsłudze.
 • Sprawdź zupełnie za darmo zgodność Twojego kodu z różnymi wersjami różnych przeglądarek na caniuse.com/ via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Podsumowanie

Podsumowując, to narzędzie być może nie odmieni zupełnie Twojej pracy i nie wpłynie znacząco na jej wygląd. Jednak nie jest takie złe, jak na darmowe narzędzie. Jeśli jedynie szukasz informacji, to spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli natomiast oczekujesz większej liczby funkcjonalności i liczysz przynajmniej na niewielką pomoc (w postaci chociażby forum lub podstrony pomocy), to powinieneś raczej wypróbować inne tego typu narzędzia.

Dodaj odpowiedź:

 • Przeglądaj Kategorie


 • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej
Przeczytaj poprzedni wpis:
TinyPng – optymalizuj grafikę bez utraty jakości

Wpis na blogu, udostępnienie w mediach społecznościowych, czy też artykuł bardzo zyskują, gdy zostaną opatrzone odpowiednią grafiką. Aczkolwiek często zdarza...

Zamknij
Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. zamknij