CanIUse – testuj kompatybilność przeglądarek z technologiami internetowymi

Problem:

Zbudowałeś świetny portal internetowy przy użyciu HTML5 i kilku ciekawych funkcji CSS. Jesteś pewien, że portal będzie wyglądał niesamowicie w Chrome. Jednak zastanawiasz się, czy kod będzie działać równie dobrze w Safari. Nie mówiąc już o tym, że nie masz pojęcia jak będzie się zachowywać w kilku starych wersjach Firefox lub Microsoft Internet Explorer. Co należy zrobić według Ciebie?

Rozwiązanie:

Potrzebujesz gruntownego przetestowania Twojego portalu internetowego w różnych przeglądarkach. Oznacza to, że musisz uruchomić w nich swój kod, a ponadto na różnych ich wersjach, by dowiedzieć się jak bardzo Twoja strona jest z nimi kompatybilna. Dopiero gdy upewnisz się, że witryna będzie działać doskonale w co najmniej 95% przeglądarek internetowych, możesz realnie zacząć myśleć o jej opublikowaniu.

Przygotowałeś już wszystko, co potrzebne? Znasz wszystkie kombinacje przeglądarek i ich wersji potrzebnych do przeprowadzenia testu? Opracowałeś listę parametrów, względem których będziesz porównywać wyniki badań?

Ok, odpuść i nie wpadaj w panikę. Stale monitorujemy sieć w poszukiwaniu narzędzi, które rozwiązują przeróżne problemy, z którymi spotykamy się na co dzień i jak zawsze, także w tym przypadku, znaleźliśmy odpowiednie narzędzie, które wykona za Ciebie to wymagające zadanie. Oto CanIUse.

caniuse-1

CanIUse – internetowy tester zgodności przeglądarek

CanIUse pozwala przeprowadzać testy kompatybilności poprzez zapewnienie aktualnych tabel zawierających technologie obsługiwane przez przeglądarki. Można ich używać do sprawdzania wsparcia dla czołowych technologii internetowych, zarówno w przeglądarkach komputerowych, jak i w mobilnych. Narzędzie to jest przeznaczone dla projektantów i programistów stron internetowych, których praca dotyczy głównie tworzenia wieloplatformowych portali i aplikacji internetowych. Narzędzie pozwala swoim użytkownikom sprawdzać, czy dana funkcjonalność HTML lub CSS działa poprawnie w konkretnej wersji konkretnej przeglądarki. Pomaga projektantom dając im jasny obraz tego, jak będą wyglądać ich projekty w określonym środowisku, a tym samym daje im możliwość stworzenia idealnego kodu.

Oto kilka najważniejszych cech CanIUse:

 • Dane na temat wsparcia używane przez CanIUse można dowolnie wykorzystywać w ramach licencji CC BY 4.0.
 • Surowe dane na temat wsparcia są dostępne na GitHubie i są one regularnie aktualizowane.
 • CanIUse pokazuje wsparcie przeglądarek dla funkcjonalności, które zostały zaimplementowane w większości przeglądarek.
 • Większość informacji dostarczanych przez narzędzie pochodzi bezpośrednio z najnowszych wersji deweloperskich i roboczych, a nawet z wersji nightly build.
 • Funkcjonalność jest uznawana za „wspieraną”, jeśli zostanie stwierdzone, że możną ją wykorzystywać w większości przypadków.

Dzięki łatwemu do zapamiętania schematowi kolorów do oznaczania pozytywnych lub negatywnych wyników, CanIUse.com jest obecnie jednym z niewielu narzędzi do testowania przeglądarek, które jest całkiem wygodne i łatwe w obsłudze.

Jak korzystać z CanIUse?

Na początku warto wspomnieć, że gdy pierwszy raz odwiedzisz stronę narzędzia, to możesz przez kilka sekund czuć się trochę zagubiony. Nie znajdziesz tu żadnego przewodnika, który pokaże jak korzystać z narzędzia. Może to być nieco odstręczające, szczególnie dla nowych użytkowników. Ale uwierz nam, gdy lepiej poznasz CanIUse, to w mig zaczniesz rozumieć wszystko, co zobaczysz na ekranie. Ok, przejdźmy zatem do rzeczy!

Na stronie głównej znajdziesz duże pomarańczowe pole w górnej części ekranu, na środku, na którym widnieje napis: „Czy mogę użyć ____?” („Can I use ____?”). W pustym miejscu wprowadzasz nazwę technologii internetowej, dla której chcesz sprawdzić wsparcie ze strony przeglądarek. Na przykład, wpisz „HTML5” w tym polu, a zobaczysz stronę wyników z tabelą zawierającą różne przeglądarki wraz z ich różnymi wersjami oraz informacjami o tym, czy wspierają HTML5. Będziesz mógł łatwo sprawdzić, które przeglądarki obsługują HTML5, a które nie. Wszystkie będą oznaczone kolorami, a opis informujący jaki kolor co przedstawia, będzie dostępny w prawym dolnym rogu ekranu.

Aby dostosować dowolne z ustawień, na przykład położenie geograficzne, do którego chcesz zawęzić swoje badanie (np. wybrać konkretne państwo lub region), kliknij na „Ustawienia” („Settings”) obok pola „Czy mogę użyć ____?”. Tuż poniżej tabeli obrazującej wsparcie przeglądarek znajdziesz 4 pomocne zakładki do wyświetlania dodatkowych informacji:

 • Uwagi („Notes”): Dodatkowe informacje na temat konkretnych wersji przeglądarek, w których mogą być większe lub mniejsze problemy.
 • Znane problemy („Known Issues”): Błędy.
 • Źródła („Resources”): Skąd pochodzą przedstawiane informacje.
 • Komentarze („Feedback”): Komentarze lub sugestie użytkowników.

Można uzyskać szczegółowe informacje na temat wsparcia po najechaniu kursorem myszy na dowolną komórkę tabeli. Mechanika działania narzędzia jest naprawdę bardzo prosta.

caniuse1

Zalety i wady

CanIUse jest całkiem użytecznym narzędziem do testowania wsparcia przeglądarek i ma wiele zalet:

 • wykonuje testy kompatybilności przeglądarek w ciągu kilku sekund,
 • tabele wsparcia w bazie danych narzędzia są na bieżąco aktualizowane,
 • aplikacja jest całkowicie darmowa.

Jednak, by być szczerym, znajdzie się też w CanIUse kilka wad:

 • nie znajdziesz w nim praktycznie nic ponad jego główną funkcjonalność,
 • oprawa i wrażenia z użytkowania nie są najwyższych lotów,
 • brak przewodnika i instrukcji może powodować problemy w obsłudze.
 • Sprawdź zupełnie za darmo zgodność Twojego kodu z różnymi wersjami różnych przeglądarek na caniuse.com/ via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Podsumowanie

Podsumowując, to narzędzie być może nie odmieni zupełnie Twojej pracy i nie wpłynie znacząco na jej wygląd. Jednak nie jest takie złe, jak na darmowe narzędzie. Jeśli jedynie szukasz informacji, to spełni wszystkie Twoje oczekiwania. Jeśli natomiast oczekujesz większej liczby funkcjonalności i liczysz przynajmniej na niewielką pomoc (w postaci chociażby forum lub podstrony pomocy), to powinieneś raczej wypróbować inne tego typu narzędzia.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron