Bugzilla – najwydajniejsze narzędzie do śledzenia błędów

Opublikowany 21 listopada 2014 w Web Design. Tagi: , , , , , , , .

Bugzilla jest aplikacją, która może być używana przez firmy do wykrywania i pozbywania się błędów w ich produktach lub oprogramowaniu. Używając Bugzilla deweloperzy mogą wydajnie śledzić “bugi” w swoich produktach. Za większość aplikacji stworzonych w tym celu trzeba sporo płacić. Aplikacja stworzona przez Mozilla jest całkowicie darmowa i do tego ma sporo dodatkowych funkcji, których jej drogim odpowiednikom może brakować. Bugzilla jest obecnie używana przez wiele organizacji do ochrony przed błędami.

bugzilla

Bugzilla ułatwi utrzymanie jakości Twojego oprogramowania, śledzenie zmian w kodzie, przeglądanie łat/aktualizacji i komunikację z kolegami z zespołu. Narzędzie to może okazać się bardzo przydatne w procesie rozwoju oprogramowania. Pomoże Twojemu zespołowi dobrze się zorganizować. Bugzilla jest ciągle w fazie testowania przez fundację Mozilla i wspierający ją zespół. Wiele czołowych firm technologicznych na świecie zaufało Bugzilli. Może być zainstalowana na wielu systemach operacyjnych, takich jak Windows, Linux czy Mac. Bugzilla jest znana z ograniczania przestojów, zwiększania zadowolenia klientów, podnoszenia produktywności i poprawy komunikacji w zespołach projektowych.

Konfigurowanie Bugzilla

Bugzilla jest najbardziej znanym systemem typu Open Source, za którego pomocą można śledzić i zarządzać błędami. Używają go Eclipse, Mozilla i wielu dystrybutorów Linuxa. System można zainstalować w środowisku Unix/Linux, używając MySQL albo PostgreSQL jako pomocniczej bazy danych. Wymagany jest także serwer webowy np. Apache. Do skonfigurowania oprogramowania Bugzilla z wiersza poleceń wymagane jest zainstalowanie modułów Perl oraz skonfigurowanie baz danych.

Wyszukiwanie i naprawianie błędów

Bugzilla ma przyjazne dla użytkownika i zaawansowane funkcje wyszukiwania, dzięki którym jest w stanie wykryć tysiące błędów. Za pomocą wyszukiwarki można znajdować istniejące problemy, a nawet wykorzystywać ją do filtrowania dowolnych pól bazy danych, przy użyciu opcji wyszukiwania zaawansowanego.

Najtrudniej naprawić błędy, które nie mogą być powtórzone. Kierowany przez Bugzilla proces usuwania błędów, pozwala programiście zebrać wystarczająco dużo faktów i informacji, aby odtworzyć błąd. Bugzilla poprosi zgłaszającego o dostarczenie informacji ważnych dla dewelopera i właściwego procesu gromadzenia wyników, jednocześnie naprawiając błąd.

bugzilla1

Funkcjonalności

  • Wysyłanie powiadomień o zmianach w kodzie.
  • Generowanie list błędów w różnych formatach.
  • Ustawianie częstotliwości raportowania (dzienna, tygodniowa, miesięczna).
  • Raporty i wykresy generowane na podstawie bazy danych.
  • Automatyczne wykrywanie zduplikowanych błędów.
  • Przewidywanie czasu możliwości naprawienia błędu lub śledzenie czasu jego rzeczywistej naprawy.
  • Podgląd aktualizacji dający kolorowy i estetyczny obraz każdej aktualizacji związanej z błędem.
  • Optymalizacja procesu wykrywania i rozwiązywania problemów.
  • Wsparcie rozwiązywania problemów związanych z innymi modułami aplikacji (dependencies).
  • ustawianie priorytetów poprzez zaangażowanie klienta i poznanie jego priorytetów związanych z ważnością błędów.
  • Zastrzeganie dostępu do grupy inżynierów lub pojedynczego zgłoszenia w zależności od preferencji.
  • Zapisywanie wyszukiwań błędów oraz możliwość użycia kombinacji systemu operacyjnego, poczty elektronicznej, adresu, słowa kluczowego w tekście karty, komponentu oprogramowania, wersji oprogramowania, przypisanego specjalisty, ważności błędu, platformy lub priorytetu.
  • Dodawanie ścieżek lub kodu jako załączników do karty. Te ścieżki mogą zawierać dane związane z przyczyną awarii.

Dzięki powyższym funkcjonalnością jest to narzędzie potężne. Z nieskończonej, lub co najmniej szerokiej listy funkcji, wymieniam tylko najważniejsze. Już one czynią z Bugzilla najszybsze i najbardziej efektywne narzędzie śledzące błędy.

Bugzilla zawiera moduły raportujące i generujące wykresy, które pozwalają tworzyć wizualizacje danych dla określonego przedziału czasu. Wszystkim co jest do tego potrzebne, są specjalne zestawy danych zbierające dane na bieżąco.

bugzilla2

Aplikacja obsługuje duże projekty, ale pozwala także na pracę z kilkoma projektami w tym samym czasie poprzez pogrupowanie powiązanych tematów w odpowiednie kategorie przy użyciu opcji klasyfikacji z możliwością zdefiniowania komponentów. Możliwe jest wspieranie kierowania projektami i zapewnienie jakości poprzez zdefiniowanie rozmaitych wersji, etapów i wersji publikacji.

Jak to działa?

Bugzilla pozwala tworzyć nowe błędy oraz przeprowadzać je przez serię statusów zdefiniowanych przez dewelopera. Każdy status zmienia dane w rekordzie z błędem i może być przeglądany lub raportowany w odpowiednim czasie.
Proces pozwala dodawać błędy, przydzielać je i rozwiązywać. Przypisane błędy mogą zostać rozwiązane lub przypisane do innej osoby.

  • Śledź błędy efektywnie z @Bugzilla, najbardziej niezawodnym narzędziem do śledzenia błędów. Bugzilla.com/ via @MonitoringStron

    Tweetnij to

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron