5 sprawdzonych wtyczek do WordPressa, którymi łatwo przyspieszysz swoją stronę

wtyczki do przyspieszenia WordPressa

Twoja strona nie wczytuje się tak szybko, jak powinna? To rzeczywiście problem, bo użytkownicy stają się coraz mniej cierpliwi – szczególnie ci mobilni. Jeżeli nie ujrzą załadowanej strony po maksymalnie dwóch sekundach, mogą się zniechęcić i kliknąć “wstecz” w przeglądarce, albo po prostu zamknąć okno.

Dodatkowo, pozycja Twojego serwisu w wynikach wyszukiwania Google w pewnym stopniu również zależy od szybkości ładowania się Twojej strony. Powolne strony nie mają szans na wysokie pozycje, szczególnie w przypadku silnej i licznej konkurencji.

Narzędzia mierzące czas wczytywania stron, wraz z wynikami wyświetlają listę rekomendacji, podpowiadając, co można poprawić na testowanej stronie, żeby ją przyspieszyć. Wbrew pozorom, nie musisz być specjalistą (programistą albo administratorem serwera), żeby znacznie skrócić czas wczytywania swojego serwisu opartego na WordPressie.

“Nie musisz być specjalistą, żeby znacznie skrócić czas wczytywania swojego serwisu opartego na WordPressie.”

Wtyczki do WordPressa związane z szybkością

Wtyczek, które w zautomatyzowany sposób optymalizują serwis pod kątem szybkości wczytywania, jest bardzo wiele. Jedne z nich działają lepiej, inne gorzej, jeszcze inne w Twoim przypadku mogą nie przynieść zupełnie żadnego efektu.

Przygotowaliśmy dla Ciebie listę pięciu wtyczek, których skuteczność sprawdziliśmy i których używamy w naszych serwisach opartych na WordPressie.

Rekomendowane wtyczki rzeczywiście przyspieszające stronę

1. Smush Image – optymalizacja plików graficznych

Smush Image

Zabieg, który pozwala najsilniej “odchudzić” stronę – w znaczeniu zmniejszenia jej łącznej wagi – to optymalizacja bitmapowych plików graficznych (PNG, JPG, itp). Polega ona na kompresji – najczęściej zupełnie bez utraty jakości – istniejących obrazków.

Smush Image (wcześniej WP SmushIt) pozwala nie tylko zoptymalizować wszystkie znajdujące się w serwisie bitmapy, ale również kompresować w locie wszystkie dodawane obrazy.
 

 

Alternatywne wtyczki:
Shortpixel
Kraken.io
Imagify

2. a3 Lazy Load – “lazy loading” grafik

a3 Lazy Load

“Lazy loading” (z ang. “leniwe wczytywanie”) to technika polegająca na doczytywaniu plików graficznych z opóźnieniem – w miarę przewijania strony, zamiast wszystkich od razu.

Wspomniany wyżej Smush Image również to umożliwia, ale nie zawsze działa poprawnie w tym zakresie. Z kolei a3 Lazy Load to wtyczka, która się w tym specjalizuje i działa naprawdę dobrze.

Alternatywne wtyczki:
BJ Lazy Load
Lazy Load

3. Autoptimize – optymalizacja plików tekstowych

Autoptimize

Pliki tekstowe zazwyczaj “ważą” dużo mniej niż graficzne – ale wiele z nich jest wczytywanych wszędzie w serwisie a nie tylko na jednej podstronie. Mowa tutaj o stylach CSS, skryptach JavaScript oraz o samym kodzie HTML stron.

Autoptimize minimalizuje wielkość plików tekstowych usuwając z nich wszelkie niepotrzebne znaki – np. spacje czy znaki końca wiersza. Taki zoptymalizowany kod jest dużo mniej czytelny dla człowieka, ale nie robi żadnej różnicy przeglądarce – a waży dużo mniej.

Wtyczka wykonuje optymalizację “w locie” – czyli plik na dysku pozostaje oryginalny, natomiast przeglądarce serwowana jest jego zminimalizowana wersja. Dzięki temu problem braku czytelności w ogóle nie istnieje.
Autoptimize wykonuje dodatkowo kilka innych czynności – dodaje specjalne nagłówki, przenosi style do sekcji HEAD a skrypty do stopki.

Alternatywna wtyczka:
WP Super Minify

4. W3 Total Cache – cache serwisu

W3 Total Cache

W dużym uproszczeniu cache’owanie serwisu internetowego polega na tym, że wszystkie strony zapisywane są na dysku w postaci statycznych plików w celu szybszego wyświetlania – bez potrzeby generowania ich przy każdej wizycie przy użyciu bazy danych. Metoda ta daje najlepsze efekty w przypadku hostingu opartego na szybkich dyskach SSD.
Od dawna trwa “wyścig” pomiędzy kilkoma popularnymi wtyczkami keszującymi. W Internecie można znaleźć wiele testów, które za każdym razem wygrywa inna wtyczka.

W3 Total Cache to jeden z liderów takich rankingów, plasujący się zazwyczaj tuż przed lub tuż za WP Super Cache. To rozbudowana wtyczka oferująca wiele opcji i kompatybilna z różnymi serwerami webowymi oraz większością innych wtyczek, pozwalająca znacząco przyspieszyć ładowanie stron i odciążyć zasoby hostingu.

 

Alternatywne wtyczki:
WP Super Cache
WP Rocket

5. Clearfy – “poprawianie” WordPressa i wtyczek

Clearfy

Clearfy zwiększa wydajność WordPressa głównie poprzez wyłączanie lub blokowanie wybranych funkcji platformy oraz niektórych wtyczek (np. Yoast SEO), które nie są niezbędne dla działanie danego serwisu. Clearfy dodaje też kilka nowych funkcji – w sumie oferując ponad 50 opcji mających na celu optymalizację działania strony.
 
 
 

 

Alternatywne wtyczki:
WP Disable
Perfmatters

Testuj i mierz

Nie ufaj bezrefleksyjnie rekomendacjom, również naszym. Zainstaluj w swoim WordPressie każdą z wtyczek osobno a następnie przetestuj efekty, mierząc czas wczytywania oraz sprawdzając ocenę Google Page Speed. Poeksperymentuj z różnymi ustawieniami.
Być może w Twoim przypadku lepiej sprawdzą się wtyczki wymienione powyżej jako alternatywne.

UWAGA: Jeżeli używasz wtyczki keszującej, nie zapomnij wyczyścić cache po zainstalowaniu nowej wtyczki lub wprowadzeniu zmian do konfiguracji.

Bonus: Sprawdź swój hosting

Duży wpływ na szybkość strony WWW ma jakość usługi hostingowej. Zakładając, że prowadzisz popularnego portalu ani dużego sklepu internetowego o wielkim ruchu, mówimy tutaj o hostingu współdzielonym.

Upewnij się, że:

  • nie korzystasz z usług jednego z gigantów rynku (np. H***.pl czy N****.pl), którzy “upychają” klientów współdzielonych jak sardynki
  • Twój serwer używa szybkich dysków SSD (a nie przestarzałych HDD)
  • masz włączoną najnowszą, rekomendowaną przez WordPress wersję PHP (na dzień pisania tego artykułu jest to wersja 7.3)
  • korzystasz z CDN (np. bezpłatnej wersji CloudFlare, również oferującego wtyczkę w celu łatwej integracji) – szczególnie jeżeli użytkownicy Twojego serwisu pochodzą z różnych krajów.

Co dalej?

Jeżeli efekt, uzyskany za pomocą opisanych wyżej wtyczek oraz sugestii hostingowych nadal Cię nie satysfakcjonuje, możesz jeszcze skorzystać z różnego rodzaju dodatkowych narzędzi związanych z szybkością stron. Kolejny krok to już zatrudnienie specjalistów do wykonania profesjonalnego audytu a następnie optymalizacji Twojego serwisu.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron