Zwiększ swoją produktywność za pomocą Espanso Text Expander

Opublikowany 30 sierpnia 2022 w Produktywność.

Jeśli jesteś blogerem, pisarzem, koderem albo kimś, kto musi codziennie odpowiadać na wiele e-maili, to ekspander tekstu jest idealnym programem dla Ciebie. To narzędzie podnosi produktywność i pomaga zastąpić lub rozwinąć ręcznie wpisany tekst jego dłuższym odpowiednikiem, co pozwala na szybsze pisanie.

Espanso

Możesz łatwo znaleźć kilka narzędzi do rozszerzania tekstu online; jednak Espanso wydaje się być jednym z najbardziej obiecujących. Jest to darmowe narzędzie, które oferuje wiele możliwości dostosowania. W tym wpisie przedstawimy Ci funkcje i działanie Espanso oraz opowiemy o tym, jak może się ono przydać w codziennej pracy.

Czym jest Espanso?

Espanso to program do rozszerzania tekstu o otwartym kodzie źródłowym, który jest napisany w języku programowania zwanym Rust i posiada wsparcie dla wielu platform. Jest to darmowe narzędzie do rozszerzania tekstu dla systemów Windows, macOS i Linux, które analizuje tekst podczas pisania względem zapisu, który jest już obecny w pliku konfiguracyjnym i zastępuje twój tekst jego dłuższym odpowiednikiem.

Espanso nie udostępnia GUI do kontrolowania lub dostosowywania swoich działań. Aby zmienić konfigurację, musisz skorzystać z terminala lub przejść do plików YML. Dzięki swoim domyślnym ustawieniom, narzędzie jest dość łatwe w użyciu.

Espanso umożliwia korzystanie z krótkich kodów, aby szybko wpisać kawałek tekstu. Na przykład oferuje podstawowy kod do wpisania daty. Kiedy napiszesz “data”, Espanso szybko zastąpi słowo rzeczywistą datą, np. “08/03/2022”. Domyślny format daty dostarczany przez narzędzie to MM/DD/YY, ale możesz łatwo przełączyć go zgodnie ze swoimi wymaganiami. Podobnie możesz mieć dowolne niestandardowe kody lub słowa kluczowe, aby wpisać “pozdrowienia”, “dziękuję” itp.

Espanso - przykład

Zanim zaczniesz używać Espanso, oto kilka terminów, które musisz znać:

Wyzwalacz (Trigger)

Jest to podstawowy kod lub słowo kluczowe (litera/słowo), dla którego Espanso próbuje znaleźć dopasowanie w skonfigurowanym pliku i zastąpić go jego dłuższym odpowiednikiem, tj. tekstem zastępczym, gdy tylko pojawi się dopasowanie.

Tekst zastępczy

Jest to dłuższy tekst, który zastępuje jego wyzwalacz, gdy wpisujesz go ręcznie.

Dopasowanie (Match)

Jest to para klucz-wartość, która kojarzy wyzwalacz z jego tekstem zastępczym. W większości przypadków jest to ustawiane przy użyciu określonej reguły, którą możesz stworzyć lub pobrać za pomocą dostępnych pakietów.

Espanso oferuje dwa rodzaje dopasowań: statyczne i dynamiczne. Statyczne dopasowanie jest stałe i idealne dla sytuacji, które nie wymagają aktywnych wartości. Dynamiczne dopasowanie zmienia się i kształtuje w zależności od kontekstu i jest najlepsze dla dynamicznych rozszerzeń tekstu, tj. tam, gdzie teksty zastępcze są zmienne.

Jak używać Espanso?

Ze względu na brak graficznego interfejsu użytkownika, niektórzy użytkownicy mogą mieć trudności w zorientowaniu się, jak działa Espanso. Jednak dzięki tym wskazówkom powinieneś być w stanie łatwo sobie z tym poradzić:

Uruchomienie i konfiguracja

Po udanej instalacji Espanso, należy uruchomić program, aby go skonfigurować. Aby to zrobić, wpisz w terminalu następujące polecenie:

espanso start

Terminal poprosi Cię o dodanie Espanso do uruchamiania przy starcie systemu. Możesz kliknąć przycisk dalej, jeśli chcesz to zrobić w ten sposób. Jeśli naciśniesz nie, będziesz musiał ręcznie uruchamiać Espanso za każdym razem, gdy zalogujesz się do swojego komputera. Zawsze jednak możesz zarejestrować usługę w systemie, wpisując.

Aby zarejestrować Espanso, będziesz musiał użyć polecenia:

espanso register

Aby sprawdzić, czy Espanso jest uruchomione, możesz wpisać:

espanso status

Czasami słowa kluczowe lub skróty oferowane przez Espanso mogą być sprzeczne z Twoimi regularnymi zastosowaniami. Więc, jeśli zajdzie potrzeba zatrzymania jego działania, wystarczy wpisać do terminala polecenie:

espanso stop

Aby uzyskać więcej szczegółów i komend, wystarczy wpisać w terminalu espanso-h.

Jakie funkcje oferuje Espanso?

Oto co Espanso oferuje, aby zapewnić bardziej produktywny przebieg pracy:

 • Pozwala na obsługę rozszerzeń tekstu podczas korzystania z powłoki, aby przyspieszyć pracę.
 • Pozwala na wykonywanie niestandardowych poleceń za pomocą podstawowych kodów i słów kluczowych Espanso.
 • Obsługuje dodawanie emotikonów (wymaga dodatkowej instalacji).
 • Integracja w całym systemie.
 • Określona opcja konfiguracji aplikacji.
 • Wsparcie międzyplatformowe.

To niektóre podstawowe funkcje oferowane przez Espanso, ale możesz wykonywać o wiele więcej czynności, gdy zaczniesz poznawać to narzędzie.

Ocena Espanso

Podobnie jak każdy medal ma dwie strony, tak samo każde oprogramowanie ma swoje plusy i minusy. Niektóre z zalet i wad Espanso obejmują:

Plusy

 • Espanso oferuje rozszerzenie chrome, które działa w systemach Linux, Windows i macOS.
 • Wszystkie szablony można dostosować za pomocą dodatkowych instalacji.
 • To narzędzie jest bezpłatne.
 • Skróty klawiaturowe pomagają w automatyzacji procesu pisania, co pozwala na zaoszczędzenie sporej ilości czasu.
 • Oferuje wiele zaawansowanych funkcji do złożonego rozszerzania tekstu.

Minusy

 • Dostosowanie oprogramowania do własnych potrzeb lub całkowite zmodyfikowanie go w celu spełnienia określonych wymagań. Ten dodatkowy krok będzie prawdopodobnie wymagał dodatkowego czasu i wysiłku.
 • Od czasu do czasu mogą pojawić się koszty związane z obsługą techniczną.
 • Konieczny może być import danych z jednego systemu do drugiego podczas wymiany istniejących systemów.
 • Aby wygodnie pracować z Espanso konieczne może okazać się przejście programu szkoleniowego, który pomoże Ci zapoznać się ze wszystkimi ważnymi funkcjami.

Końcowe przemyślenia

Mimo, że ekspander tekstu może na początku nie wydawać się dla Ciebie zbyt istotny, możesz być pewien, że jest to niezwykle cenne narzędzie, które pomoże Ci pisać szybciej i być bardziej produktywnym podczas zarządzania codzienną pracą.

Mamy nadzieję, że ten przewodnik okazał się pomocny i pozwolił Ci na szybkie rozpoczęcie pracy z Espanso.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron