Zrób makijaż swojemu kodowi źródłowemu z Code Beautify

Opublikowany 20 lipca 2015 w Web Development. Tagi: , , , , , , , , .

Wszystko, co piękne, zwraca uwagę. To stwierdzenie odnosi się zarówno do ludzi, jak i miejsc, rzeczy i prawie wszystkiego innego pod słońcem. Ale jest jeszcze pewna grupa osób, które często zapominają o tej zasadzie i podchodzą do swojej pracy nie zawracając sobie tym głowy. Grupa ta obejmuje najbardziej utalentowanych programistów komputerowych na całym świecie. Choć potrafią tworzyć nawet bardzo skomplikowane kody, to często ich estetyka pozostawia wiele do życzenia. Niewłaściwe wcięcia, niedostatek komentarzy i odwlekanie usuwania nieużywanego i powtarzającego się kodu może z czasem skutkować nadmiernym, niepotrzebnie dużym rozmiarem plików i trudnością w przeglądaniu kodu. Dla wielu firm jest to powodem zatrudniania kontrolerów jakości kodu lub opracowywania oprogramowania do tego celu. Oznaczanie kodu przez takich kontrolerów, choć nie jest dużym zagrożeniem dla jego bezpieczeństwa, to może być jednak kłopotliwe.

Jeśli należysz do takiej grupy programistów, którzy chcą oczyścić swój nieuporządkowany kod, ale nie mają czasu, czy też cierpliwości, by robić to ręcznie, powinieneś koniecznie wypróbować Code Beautify, narzędzia online do porządkowania Twojego kodu.

codebeautify

Code Beautify – kosmetyczka Twojego kodu źródłowego

Nazwa narzędzia zdradza jego przeznaczenie, ale Code Beautify jest czymś więcej niż tylko „dekoratorem” kodu. Code Beautify jest narzędziem on-line, którego celem jest nie tylko upiększanie, ale także sprawdzanie, skracanie i analizowanie kodu źródłowego w wielu językach programowania. Narzędzie oferuje potężny edytor skryptów online, tym samym umożliwiając użytkownikom minimalizację, walidację, upiększanie, a nawet konwertowanie ich kodów źródłowych na różne języki programowania. Edytor skryptów może być wykorzystany także do kompilowania i wykonywania kodu, co sprawia, że Code Beautify stanowi kompletny pakiet narzędzi.

Użytkownicy, którzy zarejestrują się na stronie tego przydatnego i prostego narzędzia, będą mogli zapisywać swoje projekty oraz fragmenty kodu na swoim profilu, by móc później dalej nad nimi pracować. Brak limitu wielkości na wejściu i wyjściu lub kod źródłowy i standardowe kodowanie UTF-8, sprawiają, że to narzędzie jest wartościowe dla wszystkich tych, którzy potrafią je właściwie wykorzystać. A ile to wszystko może kosztować? Ani grosza! Code Beautify jest zupełnie za darmo! Dlatego po co tracić czas i energię wybierając ręczną edycję? Automatycznie upiększaj swój kod źródłowy z Code Beautify już dziś!

codebeautify14

Tak to działa

Odwiedzając stronę internetową znajdziesz wszystkie obsługiwane przez to narzędzie języki programowania, które wyświetlane są na dużych przyciskach, pogrupowanych w kilku kategoriach. To rzeczywiście sprawia, że dość łatwo znaleźć preferowany przez Ciebie język, gdy duży rozmiar czcionki użytej do wyświetlenia treści przycisków wprost uderza Cię po oczach! Po kliknięciu na nazwę interesującego Cię języka, zostaniesz przekierowany do strony z edytorem po lewej stronie i oknem wyjściowym po prawej. Po prostu zacznij pisać swój kod w edytorze i klikaj jeden z następujących przycisków do wykonywania odpowiednich czynności:

 • Load URL – załadowanie kodu źródłowego z wpisanego URL,
 • Browse – otwarcie pliku z kodem źródłowym bezpośrednio z własnego systemu, np. jeśli wybrałeś jako swój język HTML, to ta opcja pozwoli Ci wybrać plik .html z Twojego komputera,
 • Beautify – upiększenie Twojego kodu źródłowego, jeśli piszesz kod bezpośrednio w edytorze, ta czynność będzie wykonywana automatycznie,
 • Minify – usuwanie dodatkowych spacji, pustych linii, tabulatorów itp. z Twojego kodu,
 • Run – pokazanie jak będzie wyglądał kod na wyjściu,
 • Download – pobieranie kodu źródłowego na Twój komputer.

Możesz także załadować przykładowy kod, by przetestować działanie każdego z przycisków. Edytor pozwala również usunąć cały kod, skopiować go, a nawet przejść w tryb pełnoekranowy.

Dodatkowe funkcjonalności

Oprócz podstawowej funkcjonalności, istnieje sporo dodatkowych funkcji oferowanych przez to narzędzie. Gdy jesteś zadowolony ze swojej pracy, możesz zapisać ją na swoim profilu za pomocą przycisku “Save and Share” w prawym górnym rogu ekranu. Dodatkowo, po przewinięciu w dół strony edytora, znajdziesz krótki opis edytora określonego języka, wyświetlane są również funkcje narzędzia i powiązane z nim linki.

codebeautify2

Inne dodatkowe funkcjonalności to możliwość śledzenia Twojego adresu IP, lista ostatnich odwiedzonych linków, konwertery językowe, konwertery jednostek (np. jednostek objętości, długości, wagi itp.), weryfikatory kart kredytowych, konwertery systemów liczbowych i inne. A to wszystko znajdziesz w jednym miejscu i to zupełnie za darmo!

Plusy i minusy

Dobrą stroną Code Beautify jest jego prostota. Bez zakłóceń, prosto do celu! Po drugie, możliwość uruchomienia kodu i zobaczenia wyniku jego pracy daje temu narzędziu przewagę nad konwencjonalnymi aplikacjami do poprawiania kodu, które są bardzo ograniczone w swojej funkcjonalności. Trzecią i chyba największą zaletą tego narzędzia jest jego szerokie wsparcie dla języków programowania. JSON, XML, HTML, JavaScript, CSS, C #, SQL, RSS, YAML; w skrócie, ciężko będzie znaleźć jeden z ostatnio wprowadzonych języków programowania, którego Code Beautify nie obsługuje. A na sam koniec warto kolejny raz wspomnieć, że to zupełnie darmowe narzędzie, bez żadnych ukrytych zobowiązań!

Minusy są, niestety, także bardzo wyraźne. Ogrom funkcjonalności zapakowanych w to jedno narzędzie sprawia, że ich część stała się zupełnie niepotrzebna i niezwiązana z podstawowym jego przeznaczeniem. Na przykład w narzędziu do upiększania kodu źródłowego, w rzeczywistości nie ma potrzeby śledzenia IP użytkownika (która to funkcja przy okazji pokazuje również lokalne wiadomości z regionu użytkownika) lub podglądu ostatnio odwiedzanych linków. Okay, konwertery mogą być uzasadnione, ponieważ są one czasem potrzebne podczas programowania, ale i tak w takiej sytuacji użytkownik, żeby z nich skorzystać, będzie musiał odwiedzić jeden z linków ze strony głównej. W tym celu, najpierw będzie musiał zapisać dotychczasowe postępy, następnie przejść do zewnętrznego konwertera i potem wrócić z powrotem do swojego projektu. Szczerze mówiąc, kto ma na to czas?! Użytkownik może zamiast tego po prostu otworzyć kolejną kartę w swojej przeglądarce i wykonać potrzebne obliczenia gdziekolwiek. W skrócie, wiele niepotrzebnych funkcjonalności zostało na siłę wepchanych do tego narzędzia, co daje wrażenie, jakby twórcy chcieli pokazać, że potrafią robić też inne rzeczy. Lepszym pomysłem byłoby zrobić osobne narzędzia dla tych wszystkich różnych funkcjonalności, które są tutaj oferowane.

 • Upiększaj, waliduj, odchudzaj i analizuj swój kod przy pomocy @Codebeautify codebeautify.org via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Podsumowanie

Podsumowując, Code Beautify jest narzędziem, które ma możliwość stać się popularną platformą dla programistów, ale może to być możliwe tylko wtedy, kiedy wszystkie niepotrzebne dodatkowe funkcjonalności zostaną z niego usunięte. Twórcy Code Beautify, rozumiecie?

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron