TinyPng – optymalizuj grafikę bez utraty jakości

Opublikowany 22 września 2016 w Web Design. Tagi: , , , , , , , .

Wpis na blogu, udostępnienie w mediach społecznościowych, czy też artykuł bardzo zyskują, gdy zostaną opatrzone odpowiednią grafiką. Aczkolwiek często zdarza się, że problem przy załączaniu obrazu do postu leży w samym jego rozmiarze. Spójrzmy na to z innej strony. Wiele aplikacji musi pracować ze zdjęciami – te od edycji i retuszu obrazu, a także strony monitorujące zdjęcia, bazy danych itp. Wielkowymiarowe grafiki mogą obciążać aplikacje, które będą potrzebowały więcej czasu na zakończenie swoich operacji. Osobną kwestią do rozważenia jest ograniczenie wielkości załącznika w wiadomościach e-mail. Można dołączać do nich zdjęcia tylko do określonego limitu rozmiaru.

TinyPNG

Tam, gdzie dotychczas pojawiał się problem, nowoczesna technologia przedstawia rozwiązanie. W tym artykule opisujemy niesamowite narzędzie, które rozwiązuje opisany powyżej problem za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Przedstawiamy TinyPng, narzędzie do kompresji obrazu online, które zmniejszy rozmiar pliku grafiki bez zmniejszenia jego jakości. Sprawdźmy to.

TinyPng

Czy kiedykolwiek stanąłeś w obliczu problemów z wielkością obrazu, gdy próbowałeś przesłać własnoręcznie wykonane zdjęcia w Internecie? Jeśli chcesz opublikować swoją fotkę zrobioną dobrej jakości lustrzanką cyfrową, smartfonem z wysokiej rozdzielczości aparatem lub jakikolwiek innym kompaktem, to typowy rozmiar pliku obrazu oscyluje wokół kilku megabajtów na fotografię. Im wyższa rozdzielczość aparatu fotograficznego, tym więcej miejsca na dysku zajmują powstałe zdjęcia. Tak duże pliki obrazów mogą być nie tylko trudne do publikacji w mediach społecznościowych, ale ciężko je też bezpośrednio dołączyć do wiadomości e-mail, w prosty sposób udostępniać za pośrednictwem narzędzi do kooperacji, a w ostateczności mogą nawet spowodować problemy z wydajnością w narzędziach, które pracują na nich na co dzień.

Rozwiązaniem tych problemów jest narzędzie do kompresji obrazu, który może zmniejszyć jego rozmiar. Niestety większość narzędzi kompresji grafiki zmniejsza jej rozmiar kosztem często znacznej utraty jakości obrazu (jasność, rozdzielczość, ostrość itp.).

TinyPng jest doskonałym narzędziem online, które pozwoli Ci zoptymalizować Twoje obrazy PNG poprzez ograniczenie tylko ich rozmiaru pliku, a nie ich jakości. Narzędzie wykorzystuje inteligentne „stratne” techniki kompresji, by zmniejszyć rozmiar obrazu poprzez selektywne zmniejszenie liczby kolorów na nim. Powstałe w ten sposób grafiki wymagają mniejszej ilości bajtów do przechowywania danych. Efekt jest praktycznie niewidoczny, ale daje dość dużą różnicę w wielkości pliku. Najfajniejsze jest to, że narzędzie jest całkowicie darmowe. Czego więcej można chcieć!

Oto szybki przegląd najlepszych funkcjonalności TinyPng:

 • TinyPng modyfikuje indeksy kolorów w plikach graficznych i usuwa wszystkie niepotrzebne meta dane, co znacznie zmniejsza ich rozmiar.
 • Pliki PNG kompresowane przy użyciu TinyPng nie tracą swojego współczynnika przezroczystości. Dalej w 100% wspierają przezroczystość.
 • Pliki obrazu generowane przez narzędzie są w pełni poprawnie wyświetlane na wszystkich przeglądarkach i urządzeniach mobilnych.
 • Aplikacja pozwala na użycie jej deweloperskiego API, by połączyć się z Twoim serwerem i automatycznie kompresować w locie wszystkie Twoje grafiki.
 • Bliźniacze narzędzie TinyJPG.com dokonuje tych samych operacji na obrazach JPG.
 • Plus za wygodę, jaką niesie za sobą możliwość przesyłania zdjęć bezpośrednio lub podając ich adresy URL.
 • Możesz wybrać, które szczegóły obrazu, takie jak na przykład: prawa autorskie, lokalizacja GPS, data utworzenia, chciałbyś zachować w kompresowanym obrazie JPEG. Dla plików PNG może być zachowana informacja o prawach autorskich.
 • Ułatwia zmianę wymiarów obrazu wraz z jego optymalizacją. Raz prześlij oryginalny obraz, a później generuj kolejne wersje zdjęcia w potrzebnych Ci wymiarach.
 • Możesz także wykorzystać to narzędzie do tworzenia miniaturek obrazów w różnych proporcjach wymiarów dzięki technice „inteligentnego przycinania”.

W końcu jesteś zainteresowany? Stawiamy, że tak!

tinypng1

Jak korzystać z TinyPNG?

Wejdź na stronę narzędzia, a zobaczysz duże pole w kształcie prostokąta w górnej części ekranu, z napisem „Upuść tutaj pliki .png lub .jpg” („Drop your .png or .jpg files here!”). Przejdź do plików, które chcesz skompresować, a następnie przeciągnij je i upuść na opisanym polu i poczekaj aż zostaną przesłane do kompresora online. W zależności od szybkości Twojego połączenia internetowego i oryginalnego rozmiaru obrazu, grafika zostanie przesłana, skompresowana i przygotowana do pobrania w ciągu kilku sekund. Zielony pasek postępu pomoże Ci śledzić przebieg całego procesu.

Gdy obraz będzie już gotowy do pobrania, zobaczysz prostokąt poniżej obszaru do upuszczania zdjęć, podobny trochę do pola tekstowego, zawierający szczegóły grafiki, takie jak: nazwa oryginalnego pliku, oryginalny rozmiar pliku, status procesu, rozmiar pliku po kompresji, link do pobrania przekształconego obrazu oraz o ile procent zmniejszył się rozmiar pliku obrazu. W przypadku naszej testowej grafiki, udało nam się zaoszczędzić około 82% wielkości pliku. Tak więc obraz, którego rozmiar pierwotnie wynosił około 1,5 MB, został skompresowany do pliku o rozmiarze 265,8 KB w czasie około 3 sekund. Nieźle! Dodatkowo otrzymasz także link do zapisania swojego zdjęcia na Dropboxie lub pobrania go na swój komputer.

Ponadto, narzędzie oferuje także plugin do Photoshopa, przy pomocy którego będziesz mógł zapisać skompresowane obrazy JPEG i PNG bezpośrednio z poziomu tego programu. Po zainstalowaniu wtyczki, nowa opcja menu pojawi się w programie Photoshop, gdzie będziesz mógł zmienić rozmiar, uzyskać podgląd, wybrać folder docelowy i zapisywać obrazy. Dodatek dostępny jest zarówno dla systemów Windows, jak i na komputery Mac oraz jest kompatybilny z Adobe Photoshop CS5, Photoshop CS6, Photoshop CC, CC 2014 i CC 2015. Wtyczka ta niestety nie jest już darmowa. Będziesz musiał zapłacić za nią około 50 dolarów.

Zalety i wady

Do najważniejszych zalet TinyPng zalicza się:

 • darmowa kompresja maksymalnie 500 obrazów w miesiącu, a maksymalnie 20 w ciągu dnia,
 • bardzo prosta obsługa narzędzia,
 • dostępność interfejsu API narzędzia dla Ruby, PHP, Node.js, Python i Java,
 • dostępność pluginów dla WordPress, Photoshop, Magento 1 i Magento 2,
 • oprócz zmiany rozmiaru i optymalizacji, możliwość dodatkowych automatycznych operacji na obrazach, takich jak: korekta gamma skalowania, korekcja krzywej interpolacji dwusześciennej przezroczystości, naturalne wyostrzanie obrazu,
 • funkcjonalność inteligentnego przycinania rozmiaru obrazu poprzez przycinanie zbędnych części grafiki, które nie przedstawiają nic interesującego.

Z drugiej strony, choć nie jest specjalnie drogie, to posiada kilka wad, jak na przykład to, że:

 • darmowa wersja narzędzia pozwala kompresować tylko obrazy, których rozmiar nie przekracza 5 MB,
 • obecnie aplikacja może być wykorzystywana tylko do kompresowania plików w formatach PNG i JPEG.
 • Optymalizuj swoje zdjęcia z idealną równowagą między jakością a rozmiarem – @tinypng tinypng.com/ via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Podsumowanie

Doskonałe narzędzie do kompresji plików PNG i JPG. Szkoda tylko, że nie obsługuje innych formatów plików oraz większych zdjęć.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron