7 narzędzi do otwierania plików PSD bez użycia Photoshopa

Opublikowany 22 listopada 2021 w Web Design. Tagi: , , .

Czy kiedykolwiek używałeś Photoshopa do czegoś innego niż usunięcie krostki albo osoby z tła? Jeśli tak, to pewnie już wiesz, że jest to skomplikowany i bardzo przydatny program o niezliczonych możliwościach. Osoby zajmujące się projektowaniem graficznym z pewnością zdają sobie sprawę z jego zalet i są gotowe płacić za plan abonamentowy.

wytrych

Ale co z tymi, którzy używają Photoshopa raz na kilka miesięcy, np. do szkoły? Lub gdy potrzebujesz szybko edytować jeden mały szczegół, ale nie możesz otworzyć formatu PSD nie mając oficjalnej subskrypcji Photoshopa? Oczywiście, w takich przypadkach nie możesz wejść na EssayHub i zlecić profesjonaliście zrobienie wszystkiego za Ciebie. Możesz też przeczytać ten artykuł, aby poznać najpopularniejsze rozwiązania.

Co to jest plik PSD?

Format PSD to oficjalne rozszerzenie dla warstwowych obrazów, które są najczęściej używane przez Photoshopa. Dokumenty tego typu mogą być w pełni edytowane, a zapisywane są nie jako płaskie, ale ze wszystkimi kształtami i efektami. Jest to z pewnością ogromna zaleta rozszerzenia PSD, ponieważ możesz edytować dowolną warstwę, którą chcesz, przekonwertować obraz na inny format i udostępnić go.

Jak otworzyć plik PSD?

Większość użytkowników chce otworzyć obraz z rozszerzeniem PSD na swoim laptopie lub komputerze domowym. Wielu studentów woli korzystać z EssayWritingService do wszelkich zadań, aby móc wysłać niezbędne pliki do prowadzcych bez konieczności ich otwierania. Jeśli nadal chcesz rozwiązać ten problem na własną rękę, ta lista obejmuje głównie Windows lub MacOS.

Na szczęście istnieje oprogramowanie, które jest dostępne za darmo, dzięki czemu nie musisz już ponosić regularnych kosztów związanych z Adobe Photoshop. Niektóre z tych aplikacji lub rozszerzeń mogą otwierać tylko pliki PSD, a inne mogą również konwertować je na format, który jest dla Ciebie wygodniejszy. Zatem, poniżej znajduje się lista 7 narzędzi do przeglądania obrazów PSD na komputerze bez użycia Photoshopa.

Narzędzia do otwierania plików PSD w systemie Windows

IrfanView

IrfanView

To oprogramowanie jest darmowe i niezbyt skomplikowane nawet dla początkujących. Jego głównym celem jest otwieranie i konwertowanie obrazów. W porównaniu z kilkoma innymi narzędziami na tej liście, ma ograniczoną liczbę obsługiwanych formatów. Jednak dla przeciętnego użytkownika jest to w zupełności wystarczające, jeśli chcesz pracować z obrazami, audio lub wideo.

Za pomocą IrfanView można również renderować pliki Photoshopa, które zostały wcześniej spłaszczone. Jednak możesz mieć problemy z edytowaniem lub zapisywaniem obrazów PSD bez ich konwersji. Czyli, tak naprawdę, w tym przypadku IrfanView jest dosłownie tylko narzędziem do otwierania i przeglądania obrazów PSD. Na korzyść tego programu przemawia fakt, że jest bardzo szybki i renderowanie obrazów nie wymaga dużo czasu.

GIMP

Gimp

Program GIMP jest właściwie potężnym narzędziem do przeglądania i edycji plików Photoshopa. Posiada wbudowane wsparcie dla formatu PSD, więc nie musisz instalować żadnych dodatkowych wtyczek ani nic podobnego. Aplikacja może również przetwarzać każdą warstwę złożonego obrazu, co jest zdecydowanie plusem w porównaniu do IrfanView lub niektórych innych narzędzi na tej liście. GIMP jest również dostępny na:

 • Windows
 • Mac
 • Linux
 • Android (XGIMP w Google Play).

Paint.NET

Paint.net

Możliwe, że znasz Paint’a, jego prosty wygląd i wszechstronne zastosowanie. Paint.NET jest właściwie przyzwoitą alternatywą dla Painta dla tych, którzy chcą trochę czegoś więcej niż tylko tworzenia zapikselowanych obrazów. Zastosowanie tego oprogramowania jest dość proste: otwieranie obrazów w różnych formatach i ich edycja w pewnym zakresie.

Jeśli chcesz być w stanie edytować poszczególne warstwy obrazu PSD, możesz poprawić wydajność Paint.NET korzystając z zewnętrznych wtyczek. Możesz je łatwo pobrać i dodać możliwość korzystania z niektórych funkcji Photoshopa. Warto jednak pamiętać, że aplikacja czasami może się zawiesić, ponieważ nie jest w stanie przetwarzać zbyt wielu wtyczek w tym samym czasie.

Google Drive

Google Drive

Być może nie jest to najbardziej elegancki sposób, ale w końcu, dlaczego nie? Jeśli chcesz otworzyć obraz PSD, ale bez edytowania wszystkich funkcji lub warstw, możesz przesłać plik do swojego Google Drive. Jest to szybki sposób, zwłaszcza gdy jesteś z dala od własnego komputera lub nie możesz zainstalować nowej aplikacji.

Możesz pójść o krok dalej i wysłać dokument na swoją pocztę e-mail, jeśli posiadasz konto Gmail. Plik zostanie przetworzony i otwarty, nawet jeśli nie masz specjalnego oprogramowania dla formatu PSD. Zaletą przesyłania go do Google Drive jest to, że możesz udostępnić plik innym osobom lub uzyskać do niego dostęp później, gdy już będziesz w domu.

Artweaver

Artweaver

Zaletą tego oprogramowania jest to, że posiada prostą, darmową wersję i aktualizację pro, która ma płatną subskrypcję i o wiele więcej funkcji. Na tej liście, Artweaver wypada gdzieś pomiędzy IrfanView i XnView. Jego interfejs jest dość prosty, a obrazy można otwierać zarówno z Eksploratora plików, jak i z samej aplikacji.

Jeśli Twoim głównym celem jest otwarcie obrazu PSD bez jego właściwej edycji, darmowa wersja będzie zdecydowanie wystarczająca. W końcu jest to lista darmowych alternatyw, dzięki którym nie będziesz musiał płacić abonamentu za Photoshopa.

XnView

XnView

To oprogramowanie jest najbardziej wszechstronne spośród wymienionych na tej liście. Obsługuje ponad 500 formatów audio, wideo, obrazów i wszelkich innych typów mediów. XnView może również eksportować do ponad 70 formatów, więc jest też doskonałym narzędziem do konwersji zdjęć. Aplikacja posiada trzy ustawienia:

 • minimalne, które nie wymaga dużej ilości miejsca na dysku;
 • standardowe, które jest optymalnym połączeniem przestrzeni dyskowej i dodatków;
 • rozszerzone, które posiada wszystkie dostępne szablony i wtyczki;
 • wieloplatformowe, które jest obsługiwane przez systemy Windows, Mac i Linux.

Photopea Online Editor

Photopea

To ostatnie narzędzie na liście jest właściwie aplikacją online, którą możesz wykorzystać, jeśli nie chcesz instalować żadnego dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku, gdy nie masz do czynienia z dużą ilością obrazów PSD i tak naprawdę chcesz je otwierać tylko raz w miesiącu.

Ta internetowa aplikacja może edytować i konwertować ten format zachowując przy tym wysoką jakość. Photopea obsługuje również warstwy, maski i efekty z Photoshopa, jeśli chcesz coś szybko zmienić. Podczas zapisywania obrazu możesz zmienić jego format i już nigdy więcej nie mieć do czynienia z plikami PSD.

Jak otworzyć plik PSD na Macu?

Niektóre z narzędzi na tej liście nie są obsługiwane na komputerach z systemem MacOS. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ w przeciwieństwie do laptopów z systemem Windows, MacOS ma już wbudowane programy, które są kompatybilne z formatem PSD. Takie aplikacje jak Preview i Quick Look mogą otwierać zdjęcia Photoshopa i zapisywać je w innym formacie.

Jak otworzyć plik PSD na iPhonie?

Czasami zdarzają się sytuacje, w których po prostu musisz natychmiast otworzyć dokument, nawet bez dostępu do komputera. Niestety, w przeciwieństwie do macOS, iPhony nie mają standardowego oprogramowania dla takiego formatu. Możesz pobrać parę aplikacji, które przydadzą się do otwierania skomplikowanych formatów:

Podsumowując

Teraz już wiesz, co zrobić z plikiem PSD i jak zaoszczędzić na abonamencie Photoshopa! Mówiąc krótko, ten format jest bardzo specyficzny i cieszy się popularnością wśród grafików i innych osób stale pracujących z obrazami. Natomiast do codziennego użytku, format JPG będzie wystarczający.


O AUtorze

Julie Gunn

Julie Gunn jest dziennikarką freelancerką, która kocha gry i projektowanie. Komputery to jedno z jej hobby, a poznawanie nowych technologii to jej prawdziwa pasja.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron