Mockaroo – losowe dane dla Twojej aplikacji

Opublikowany 3 września 2015 w Content. Tagi: , , , , , .

Co leży u podstaw całego tworzenia aplikacji, jej testowania i rzeczywistego wdrożenia? Dane. Realistyczne, pełne i szybko generowane! Każdy programista aplikacji wie, jak ważne jest przetestowanie aplikacji z możliwie jak największą ilością przetworzonych przez nią danych. Wielokrotne testowanie z różnego rodzaju pełnymi danymi sprawdzi, jak bardzo wytrzymała i niezawodna okaże się tworzona właśnie aplikacja, gdy już zacznie przetwarzać całe terabajty rzeczywistych danych. Czy będzie w stanie poradzić sobie z obciążeniem, czy też zawiesi się?

Choć jest to ważny krok w całym procesie rozwoju aplikacji, to samo testowanie z realistyczną ilością danych jest często bardzo męczącym zadaniem. Ręcznie wypełnienie wszystkich danych jednego rekordu w testowym środowisku, przy użyciu zwykłego interfejsu użytkownika może trwać nawet kilka dni. A jeśli gdzieś po drodze zakradnie się błąd lub niespodziewany wynik, to by ponownie przetestować, będziesz musiał znów przejść przez cały ten proces. Ponadto, jeśli tylko jedna osoba wypełnia tysiące rekordów, to w pewnym momencie dane zaczną być powtarzalne, ponieważ znacznie łatwiej jest się trzymać stałego szablonu, niż wpisywać zupełnie przypadkowe wartości.
W jaki sposób można poradzić sobie z przezwyciężeniem tych trudności z losowym generowaniem danych? Z pomocą Mockaroo oczywiście!

mockaroo

Mockaroo – generator realistycznych danych

Mockaroo jest genialnym narzędziem online, które pozwala rozwiązać problemy z generacją danych za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Narzędzia pozwala wygenerować do 1000 wierszy realistycznych danych testowych w formacie CSV, JSON, SQL lub Excel. A jeśli potrzebujesz jeszcze więcej danych, możesz zawsze wykupić jeden z dodatkowych pakietów. Wszystko, co musisz zrobić, to napisać prosty skrypt, a dane w tych formatach będą automatycznie wprowadzone do Twojej testowanej aplikacji. Fajne, co?

Testowanie Twojej aplikacji realistycznymi danymi ma dwie bardzo wyraźne zalety. Jedną z nich jest Twoje większe zaangażowanie jako testera. Realistyczne dane sprawiają, że Twoja aplikacja będzie napotykać takie same trudności, jakim musiałaby stawiać czoła w czasie rzeczywistym (na przykład błędy znaków specjalnych lub pogmatwany żargon). Eliminacja tych błędów sprawi, że Twój program będzie bardziej wytrzymały. Po drugie, gdy będziesz prezentował funkcjonalności swojej aplikacji innym użytkownikom, korzystając przy tym z rzeczywistych danych, to zrozumieją to szybciej i łatwiej.

Z Mockaroo nie musisz się martwić o techniczne aspekty testowania jak nauka o bibliotekach danych testowych lub nowych platformach przeznaczonych tylko do wykonywania testów obciążeniowych aplikacji. Możesz skupić się na rozwoju aplikacji, a resztę zostawić temu wyjątkowemu narzędziu. Pozwoli Ci ono pobrać duże ilości losowo generowanych danych testowych opartych na Twojej własnej specyfikacji, które możesz następnie załadować bezpośrednio w swoim środowisku testowym za pomocą SQL lub formatu CSV, bez konieczności jakiegokolwiek programowania.

mockaroo2

Jak to działa?

Po wejściu na stronę tego narzędzia zobaczysz kolumny z nazwami pól do wpisywania danych, ich typem i opcją procentowego określenia stopnia ich wypełnienia, które możesz dostosować zgodnie z Twoimi potrzebami. Kolumna nazwana „Field Name” („Nazwa pola”) dopuszcza wprowadzanie zwykłego tekstu, „Type” („Typ”) określa typ wprowadzanych danych, a „Options” („Opcje”) wartość numeryczną (określona procentowo liczba pól, które po generacji zostaną puste, niewypełnione). Możesz kliknąć na typ, by otworzyło się okienko pop-up przedstawiające dostępne typy danych, z których możesz wybrać jeden, który będzie idealnie pasował do Twojej aplikacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, by dodać więcej pól poprzez kliknięcie na przycisku „Add another field” („Dodaj kolejne pole”) lub ewentualnie je usunąć przez kliknięcie małego krzyżyka („x”) po prawej stronie wiersza z polem.

Poniżej znajduje się pole, w którym określa się liczbę wierszy, które zostaną wygenerowane („rows”). Możesz wpisać tutaj dowolną wartość nie wyższą niż 1000. Oprócz tego, z rozwijanej listy musisz wybrać format, w jakim zapiszą się wygenerowane dane i nacisnąć przycisk „Download”, by ściągnąć je na własny komputer. Jeśli chcesz, to możesz zobaczyć podgląd na dane, które mają się wygenerować, dzięki kliknięciu w przycisk „Preview” („Podgląd”). Istnieje nawet możliwość zapisania ustawień w swoim profilu dzięki przyciskowi „Clone This Schema” („Skopiuj ten schemat”). Jeśli w Twojej aplikacji znajduje się zbyt wiele pól, to możesz je zaimportować z pliku CSV.

mockaroo1

Podsumowując, Mockaroo faktycznie daje Ci wszystko, czego potrzebujesz do generowania losowych danych testowych. Każdy kto potrzebuje danych testowych do swojej aplikacji może użyć tej aplikacji zupełnie za darmo, bez potrzeby logowania dla tej podstawowej funkcjonalności. W naszej opinii jest to idealne narzędzie w swojej kategorii.

Dodatkowe funkcjonalności

Jeśli myślałeś, że to wszystko, to jesteś w błędzie! Fantastyczną funkcjonalnością Mockaroo jest jego losowe generowanie danych w czasie wykonywania programu. Jeśli chcesz przejść z testowaniem swojej aplikacji na wyższy poziom dzięki testowaniu jej, gdy jest już uruchomiona, to także jest taka możliwość. W tym celu Mockaroo oferuje REST API, które możesz skonfigurować w swojej aplikacji, by pobieranie danych następowało automatycznie. Po prostu utwórz schemat z pól w Twojej aplikacji, skonfiguruj REST API z Mockaroo w niej i zobacz jak dzieje się magia.

Ta funkcjonalność jest niestety nieco ograniczona. Po pierwsze, wymaga Twojej rejestracji, która na szczęście jest darmowa. Po drugie, ma ograniczenia użytkowania – 200 żądań POST dziennie w darmowej subskrypcji. Jeśli jednak chcesz skorzystać z jednej z płatnych ofert, to będziesz mógł ściągnąć do 100.000 rekordów na dzień w pakiecie Silver oraz do 10.000.000 dziennie w pakiecie Gold, gdzie dodatkowo nie ma limitu żądań POST. To bardzo dużo danych. Kolejnym sporym ograniczeniem jest obsługa tylko 2 formatów – JSON i CSV. Inne szczegóły na temat funkcjonalności API można znaleźć pod linkiem podanym w górnym menu strony.

mockaroo3

Plusy i minusy

Czy znów musimy mówić o oczywistych zaletach? Dane – realistyczne, losowe i to w ogromnej ilości. Te słowa, w skrócie, najlepiej podsumowują to narzędzie.
Ciężko doszukać się jakiejś wady tej aplikacji. Jeśli traktujesz cenę 50 dolarów rocznie za pakiet Silver (100.000 wierszy) lub 500 dolarów za rok w pakiecie Gold (10.000.000 wierszy) jako wadę. Ok, widocznie lubisz spędzać całe dnie na ręcznym wklepywaniu danych. Ale pamiętaj, że do 1000 wierszy ta aplikacja jest całkowicie darmowa, więc najpierw przetestuj ją, a potem pomyśl co dalej, jeśli będziesz potrzebował większej liczby danych. Bo co masz do stracenia?

 • Generuj realistyczne losowe dane dla swojej aplikacji z @mockaroodev mockaroo.com/ via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Podsumowanie

Jedno z najlepszych narzędzi tego typu według naszej opinii, które powinieneś przetestować jak najszybciej, jeśli potrzebujesz szybko i prosto losowo wygenerować dużą ilość danych.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron