Arkusz kalkulacyjny o możliwościach bazy danych – FieldBook

Opublikowany 28 maja 2018 w Inne. Tagi: , .
Fieldbook został zamknięty w czerwcu 2018. Więcej informacji tutaj.

Dwiema z najbardziej potrzebnych przez każdą organizację aplikacji są arkusze kalkulacyjne i bazy danych. Każdy pracownik korzysta z arkuszy kalkulacyjnych, aby czytelnie organizować dane, natomiast bazy danych są potrzebne przy odniesieniach i dodatkowych informacjach związanych z danymi zapisanymi w arkuszach. Aby łatwiej to zrozumieć, oto krótki scenariusz.

Wyobraź sobie, że zapisujesz nazwiska wszystkich pracowników z różnych działów Twojej organizacji w zeszycie, posegregowanych na różnych kartkach zgodnie z działami. Możesz dodać więcej informacji do każdego z tych pracowników, tworząc nowe kolumny zawierające więcej danych, jak na przykład projekty czy klienci, dla których pracują, ich numer telefonu, numer SSN itp. Ale wyobraź sobie, jaki skomplikowany byłby ten zeszyt, gdybyś musiał do każdego pracownika dopisać więcej informacji, jak ich lista płac, urlopy, dodatki, premie, czas pracy, różne historie z nimi rozwiązane i tak dalej. Wyobrażasz sobie, jakie to by było złożone i wielowymiarowe, prawda?

FieldBook

Co sobie uświadomiłeś poprzez ten scenariusz? Arkusze kalkulacyjne są świetne do przechowywania pojedynczych danych, ale nie nadają się do łączenia danych z różnych arkuszy, aby każda komórka stanowiła koronę drzewa ze swoimi własnymi gałęziami. Oczywiście, możesz tak zrobić, ale to nie będzie proste. To samo dotyczy baz danych. Są świetne w zarządzaniu dużymi ilościami danych powiązanych z różnymi podmiotami, ale nie możesz wydać polecenia bazie danych, aby szybko wykonała działanie matematyczne na określonych danych.

Dobrze, już wystarczy tych scenariuszy. Chcemy, abyś zrozumiał, że potrzebujesz złotego środka, czyli czegoś pomiędzy aplikacją z arkuszami kalkulacyjnymi a bazą danych, czegoś, co pozwoli nie tylko zorganizować duże ilości danych, ale także działać pomiędzy nimi, aby stworzyć kompletny system zarządzania danymi.
Na szczęście, pewni kreatywni ludzie już stworzyli taki wygodny i użyteczny system. Nazywa się Fieldbook, a w tym poście poszukamy jego największych zalet.

Fieldbook – prostota arkuszy kalkulacyjnych wraz z możliwościami baz danych

Fieldbook jest aplikacją zarządzającą bazami danych, która ma front-end przypominający aplikację z arkuszami kalkulacyjnymi. Możesz importować istniejący arkusz kalkulacyjny do Fieldbook, który zaproponuje Ci nazwy kolumn w zależności od ich zawartości, a gdy wszystko już będzie wypełnione – można działać. To znaczy, że Fieldbook pozwoli Ci dołączyć dane z bazy danych do określonych kolumn w arkuszu kalkulacyjnym, dzięki czemu będziesz mógł gromadzić informacje o swoich, powiedzmy, produktach, a później łatwo zarządzać tymi danymi.

Z aplikacją tak wyrafinowaną jak Fieldbook, możesz szybko wypełnić swoją bazę danych informacjami (ręcznie, poprzez własne formularze online albo poprzez formularze udostępnione i wypełnione przez innych), znaleźć wszystkie dane dzięki wygodnemu paskowi wyszukiwania, tworzyć i wyświetlać informacje jako odbiorcy i zarządzać swoimi danymi w prosty sposób.

Oto niektóre z najlepszych możliwości, jakie daje Fieldbook:

 • Funkcje arkuszy kalkulacyjnych, takie jak tabelki, sortowanie, filtrowanie, grupy danych itp.
 • Możliwość łączenia ze sobą danych, aby automatycznie dodawać je w wielu miejscach równocześnie
 • Zarządzanie Projektem, Zarządzanie Zadaniami i Śledzenie Czasu
 • Możliwość udostępniania arkuszy w zespole i pracy zespołowej
 • Możliwość obejrzenia każdego wiersza w Fieldbook na pełnym ekranie, gdzie będziesz mógł dodać tyle szczegółów, ile chcesz
 • Może być wykorzystywany w scenariuszach, takich jak: harmonogram testów użyteczności, planowanie produktów, zarządzanie rekrutacją i wiele innych

Fieldbook cechuje się jeszcze wieloma innymi opcjami, które znajdziesz na stronie narzędzia. Albo możesz po prostu obejrzeć krótki film wideo o tym narzędziu i tym, jak może Ci ono pomóc.

Fieldbook - zrzut ekranu

Jak to działa

Teraz przejdźmy do części, która interesuje nas najbardziej.

 1. Odwiedź stronę https://fieldbook.com/ i kliknij na zielony przycisk “Try Fieldbook for free”, aby wypróbować Fieldbook za darmo
 2. Narzędzie bez wcześniejszych próśb o rejestrację, ukaże Ci podstawową stronę główną, na której możesz wybrać jedną spośród tych opcji:
  1. Utwórz nowy skoroszyt
  2. Importuj arkusz kalkulacyjny lub CSV
  3. Wybierz spośród wielu szablonów
 3. Chcieliśmy zacząć od zera, więc stworzyliśmy nowy skoroszyt. Tutaj zostaliśmy poproszeni o rejestrację. Działa to tak samo w przypadku innych opcji z punktu 2
 4. Po zarejestrowaniu się, znaleźliśmy się na prawdziwej stronie głównej, która powitała nas następującymi opcjami:
  1. Przykładowy arkusz 3×5 z losowymi danymi na środku ekranu
  2. Możliwość zobaczenia/ stworzenia zapisanych wyszukiwań lub formularzy albo połączenia obecnego arkusza z innym
  3. Możliwość stworzenia nowego arkusza
  4. Ustawienia w lewym panelu, które rozwijają się po kliknięciu w ikonkę „więcej” w lewym górnym rogu
 5. Fieldbook - zrzut ekranu 2

 6. Wszystkie dane w arkuszu można oczywiście edytować i dodatkowo, każdą kolumnę można rozwinąć poprzez naciśnięcie strzałki na górze kolumny. Kliknięcie w strzałkę otwiera całą listę innych opcji edycji, które możemy wykonać na danych w arkuszu.

Fieldbook - zrzut ekranu 3

Pierwsze podejście do tego narzędzia nie było zbyt proste, ale szybko się z nim zapoznaliśmy.

Zalety i wady

Największą zaletą Fieldbook jest to, że zarządza wszystkimi Twoimi danymi za pomocą jednego interfejsu. Połączenie „Baza danych + Arkusz kalkulacyjny” jest niezwykle unikalną ideą, która pozwoli Ci w dużym stopniu zaoszczędzić na czasie i wysiłku.

Największą wadą tego narzędzia jest to, że musisz się go nauczyć. Będziesz musiał poświęcić trochę czasu, aby poznać, jak działa każda opcja i jak jej używać. Dodatkowo Fieldbook nie ma wersji offline, więc potrzebujesz Internetu, aby z niego korzystać. To kolejna wada w porównaniu do innych aplikacji z arkuszami kalkulacyjnymi.

 • Arkusze kalkulacyjne z możliwościami baz danych? Fieldbook! @fieldbookapp fieldbook.com via @MonitoringStron

  Tweetnij to

Werdykt

Pewnie wydawało Ci się, że Fieldbook to jest internetowa wersja popularnych programów z arkuszami kalkulacyjnymi, jak Excel czy Open Office, ale to jest o wiele więcej. Działa na bardzo prostej zasadzie, ale wymaga trochę czasu, aby się go nauczyć i móc z niego skorzystać. Jednak zapewniamy Cię, że gdy już się go nauczysz, nie znajdziesz innego narzędzia, tak skutecznego i dobrze zorganizowanego, jak Fieldbook.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron