10 najlepszych edytorów tekstu do programowania

Opublikowany 23 kwietnia 2020 w Web Development. Tagi: , , .

Edytory tekstu są standardowym wyposażeniem we wszystkich silnikach Windows i Macintosh, często są też wgrane domyślnie. Chociaż najczęściej są one używane przez programistów, korzyści z nich płynące nie ograniczają się jedynie do kodowania. Dzisiejsze edytory tekstowe oferują kilka przydatnych funkcji i zdążyły zaskarbić sobie miano integralnej części niemal każdego miejsca pracy.

programowanie

Cóż jest takiego szczególnego w edytorach tekstu? Na ich korzyść na pewno wpływa ich płynne funkcjonowanie w porównaniu z konwencjonalnymi IDE — Zintegrowanymi Środowiskami Programistycznymi (ang. Integrated Development Environments). Środowiska IDE i inne narzędzia nierzadko potrafią przyprawiać swoich użytkowników o ból głowy, częstym zawieszaniem się. Edytory tekstu oszczędzają nam tego problemu. Nie mają one w zwyczaju wieszać się, co oszczędza nam czasu, jaki spędzilibyśmy, wpatrując się w nieruchomy ekran monitora w oczekiwaniu na powrót do pracy. Zamiast tego, edycja tekstów przebiega sprawnie. Co więcej, postęp technologiczny umożliwia nam korzystanie ze wtyczek do edytorów tekstowych, które możemy dowolnie aktywować i deaktywować, by usprawnić naszą pracę.

To naturalne, iż narzędzie z tak wieloma zaletami będzie cieszyło się olbrzymim popytem. Dlatego też na rynku pełno jest zarówno darmowych, jak i płatnych edytorów tekstowych. Jednak programista, postawiony przed tak szerokim wyborem edytorów tekstu, może mieć problem, by wyłuskać ten najodpowiedniejszy dla swoich potrzeb. Dlatego też sporządziliśmy własny przewodnik po najlepszych edytorach tekstu, który krok po kroku przeprowadza zainteresowanych przez proces wyboru idealnego edytora tekstu, szytego na miarę naszych potrzeb.

Zaczynajmy.

Wspaniałe funkcje programistyczne w wysokiej jakości edytorach tekstu

Zanim przejdziemy do wysokiej jakości edytorów tekstu przeznaczonych do programowania, należałoby przyjrzeć się najbardziej pożądanym funkcjom, jakie taki edytor powinien posiadać:

  • Prosty interfejs – ułatwia użytkowanie i nawigację;
  • Funkcje wytnij i kopiuj-wklej – najlepiej, gdy idą w parze z konwencjonalnymi skrótami klawiszowymi;
  • Funkcja szukaj i zamień w pliku/projekcie – to absolutne must have dla programistów pracujących nad kilkoma projektami równocześnie;
  • Modyfikowalne motywy – Interaktywne motywy z modyfikowalnymi czcionkami, kolorami i tłem, dzięki czemu programiści mogą dopasować swoje środowisko programistyczne do własnej wygody;
  • Rozszerzenia i wtyczki – Część wtyczek i mechanizmów skryptowych naprawdę potrafi czynić cuda. Są przydatne dla programistów, którzy potrzebują bardziej kompleksowego wyposażenia w swoim edytorze tekstu;
  • Podświetlanie składni języka programowania – Podobnie jak IDE, narzędzia te są wyposażone w funkcję podświetlania składni i indeksowania – a wszystko to dla wygody programisty.

A teraz przejdźmy do konkretów.

10 Najlepszych multiplatformowych edytorów teksu do programowania, z którymi warto się zapoznać

1. Vim

Vim

Wypuszczony w 1991 roku Vim to edytor tekstów, który zdążył już wyrobić sobie renomę na rynku. Miał już kilka swoich poprzednich odsłon, z których każda cieszyła się powodzeniem. Obecnie Vim jest dostępny zarówno w wersji Command Line Interface (CLI) i Graphical User Interface (GUI). Jest to jeden z najstarszych edytorów tekstu, a mimo to wciąż jest jednym z najbardziej zaawansowanych narzędzi, posiadającym liczne rozszerzenia i wtyczki dla wielu języków programowania.

Minimalną wadą interfejsu jest konieczność popracowania z nim nieco dłużej, aby w pełni go opanować. Wygląda jednak na to, że jest to jedyny minus narzędzia, a liczne zalety czynią Vim jednym z najlepszych dostępnych rozwiązań.

Zalety

  • Duża społeczność online, dzięki której mamy możliwość zdobyć jeszcze lepsze rozeznanie w skryptach i wtyczkach;
  • To zupełnie darmowe otwarte oprogramowanie, pełne wtyczek i skryptów;
  • Kompatybilne z różnorodnymi językami programowania i wieloma formatami plików;
  • Działa z wszelkimi silnikami takimi jak Linux, Windows czy Mac;
  • To jedno z najstarszych i najbardziej stabilnych rozwiązań na rynku.

Vim - zrzut ekranu

2. Neovim

Neovim

Neovim to w dużej mierze rozszerzenie dla Vim (opisanego powyżej), a jego głównym celem jest zwiększenie funkcjonalności. Wypuszczony w 2014r. Neovim jest interesującą alternatywą dla Vim, tym samym poszerzając narzędzie o lepszą bazę kodów i więcej API. Jest stworzone zwłaszcza z myślą o nowoczesnych środowiskach GUI i edycji wtyczek.

Zalety

  • Taka sama konfiguracja składni jak w przypadku Vim i pełna kompatybilność z funkcjami Vim;
  • Solidna alternatywa dla Vim, przeznaczona zwłaszcza dla nowoczesnych GUI;
  • Otwarte oprogramowanie, zapewniające rzetelne wsparcie i kody z GitHub;
  • Lepsze wtyczki, skryptowanie i kompatybilność z GUI;
  • Działa z różnorodnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Windows czy Linux.

Neovim - zrzut ekranu

3. Visual Studio Code

Visual Studio Code

Visual Studio Code to wypuszczona w 2015 obiecująca nowość w świecie edytorów tekstu, o rosnącej grupie zwolenników. To otwarte oprogramowanie jest dostępne dla niemal każdego systemu operacyjnego, chociażby Windows i Mac. Ten edytor wyposażony jest w wiele nowoczesnych konceptów, takich jak Tryb Zen (pozwalający uniknąć ekranowych rozpraszaczy za pomocą widoku pasków narzędzi i menu typowych dla edytorów tekstu) czy funkcja IntelliSense (pozwalająca dodawać funkcję automatycznego wstawiania składni języka programowania). Visual Studio jest łatwe w instalacji dzięki rozbudowanej dokumentacji, jednak będziemy potrzebowali więcej czasu, aby zapoznać się ze wszystkimi funkcjami.

Zalety

  • Otwarte oprogramowanie z bogatą i wciąż powiększającą się biblioteką wtyczek i rozszerzeń;
  • Posiada wbudowane komendy Git;
  • Wiele rozbudowanych funkcji, takich jak tryb Zen i IntelliSense;
  • Opcja debugowania bezpośrednio w edytorze, dzięki czemu nie potrzebujemy w tym celu konsoli poleceń;
  • Silna społeczność online.

Visual Studio Code

4. Geany

Geany

Projekt Geany rozpoczął się w roku 2005, kiedy to przybrał formę wydajnego edytora tekstu z szeroką gamą funkcji. To proste, błyskawicznie szybkie i łatwe w obsłudze narzędzie. Wymaga jednak zestawu narzędzi SDK i wbudowanych bibliotek, jakie powinniśmy mieć zainstalowane. Cechą szczególną tego edytora tekstów jest zdalna edycja plików. Funkcja ta pozwala na zdalne otwieranie plików za pomocą dostępu SSH, a zdalna edycja przebiega sprawnie dzięki funkcjom takim jak wcięcie, auto-uzupełnianie i podświetlanie składni.

Zalety

  • Otwarte oprogramowanie, kompatybilne z wszystkimi wiodącymi systemami operacyjnymi;
  • Rozbudowane wsparcie online z bogatą biblioteką wtyczek;
  • Możliwe ustanawianie preferencji względem wcięć;
  • Zdalna edycja plików.

Spacemacs - zrzut ekranu

5. Spacemacs

Spacemacs

Spacemacs zostało zaprojektowane z myślą o odtworzeniu doświadczeń znanych nam z edytora Vim, z domieszką funkcji dostępnych w edytorze eMacs. Nie sposób nie zakochać się w systemie skrótów i pakietach, jakich dostarcza nam ten edytor. Zaleca się jednak zapoznanie się z instrukcjami, ponieważ osiągnięcie spektakularnych rezultatów może nam zająć nieco czasu. Zanim zaczniemy intensywniej korzystać ze Spacemacs, przydałoby się lepiej zrozumieć to narzędzie i nauczyć się sprawniej poruszać w tym środowisku.

Zalety

  • Kilka pakietów, których można zacząć używać od zaraz, dzięki czemu zyskujemy na funkcjonalności;
  • W pełni otwarte oprogramowanie;
  • Rozbudowane wsparcie w formie dokładnej dokumentacji.

Spacemacs

6. Micro

Micro

Micro to terminalowy edytor tekstów, charakteryzujący się nowoczesnym designem i funkcjami. Z pewnością zaskarbi sobie nasze serca dzięki prostocie instalacji. Wyposażony jest w managera wtyczek, dzięki któremu można z łatwością połączyć się ze wtyczkami na bazie skryptu Lua. Intuicyjna funkcja edytora Micro pozwala nawet podzielić ekran tak, aby tekst był po jednej stronie, a skrypt bash po drugiej. Edytor można w pełni spersonalizować, gdyż jest kompatybilny z ponad 75 językami, a także mamy możliwość wyboru pomiędzy 7 wzorami koloru. Format JSON umożliwia pełną dowolność.

Zalety

  • W pełni otwarte oprogramowanie, gdzie każdy ma możliwość zgłaszać błędy i mieć swój własny wkład;
  • Łatwy w instalacji edytor, posiada liczne opcje personalizacji;
  • Manager wtyczek zapewniający łatwą integrację, pobieranie i instalację;
  • Podział ekranu umożliwiający zarządzanie kodem i edycję. Łatwo jest także rozdzielić skrypt bash i kod na tym samym ekranie.

Micro - zrzut ekranu

7. Sublime Text

Sublime Text

To błyskawiczny w obsłudze i niezmiernie lekki edytor tekstowy. Nie oznacza to jednak, że nie jest wypełniony przydatnymi funkcjami. Jest to pierwszy wybór wielu programistów. Edytor pozwala na szeroki zakres działań od tworzenia krótkich fragmentów kodów, po funkcje i definicje zmiennych – a wszystko to niezwykle sprawnie dzięki rozmaitym skrótom. Sublime Text posiada API w Pythonie, dzięki czemu integracja wtyczek będzie prosta i precyzyjna. Ważną funkcją edytora jest możliwość indeksowania wszelkich funkcji, dzięki czemu możliwa jest lokalizacja partii kodu.

Zalety

  • Kompatybilność z wszystkimi systemami operacyjnymi, włącznie z Windows, Linux i Mac;
  • Możliwe podzielenie edytora i edycja plików w tym samym oknie;
  • API w Pythonie umożliwia integrację z zewnętrznymi wtyczkami;
  • Łatwy w obsłudze interfejs z wydajnymi skrótami;
  • Przydatne opcje nawigacji, takie jak „idź do definicji”, która za jednym kliknięciem bezpośrednio przenosi nas do funkcji i definicji zmiennych;
  • Łatwe w edycji środowisko ze społecznością interaktywnymi motywami społeczności, dostępnymi do pobrania.

Sublime Text - zrzut ekranu

8. Atom

Atom

Atom to wysoce wyspecjalizowany edytor tekstowy, stworzony dla dobra programistów. Jest to w pełni otwarte oprogramowanie z dużą społecznością deweloperów aktywnie przyczyniających się do doskonalenia narzędzia dzięki o bogaty wybór motywów i wtyczek. Dzięki niemu kodowanie staje się dziecinnie proste, zwłaszcza dla doświadczonych deweloperów, ponieważ zawiera sporą ilość narzędzi pomocniczych. Domyślnie zintegrowany pakiet GitHub sprawia, że współpraca pomiędzy licznymi zespołami programistów staje się prosta. Wtyczki i rozszerzenia są tu nazywane pakietami, a także umożliwiają łatwą integrację, co zwiększa funkcjonalność edytora.

Zalety

  • Otwarte oprogramowanie z dużą społecznością;
  • Wieloplatformowy edytor – jeden pakiet dla wszystkich systemów operacyjnych;
  • Zintegrowany pakiet GitHub, pozwalający na łatwą współpracę, żądania pull i scalanie gałęzi za pomocą tego samego interfejsu;
  • Inteligentna przeglądarka plików i funkcja auto-wstawiania;
  • Optymalne dla programistów, zwłaszcza dla członków zespołów niejednolitych.

Atom - zrzut ekranu

9. Kate

Kate

Kate to edytor tekstowy stworzony przez użytkowników darmowego oprogramowania KDE po to, aby wspierać programistów i deweloperów. Oferuje kilka funkcji takich jak podświetlanie składni w aż 300 formatach pliku, zwijanie kodu, personalizowane motywy i wiele innych. Tym, co zdecydowanie wyróżnia Kate na tle innych edytorów tekstowych, jest zdecydowanie możliwość edycji wielu plików jednocześnie, a dzięki funkcjom dodatkowym takim jak buforowanie sesji, mamy możliwość wczytania poprzednich sesji w oparciu o datę i historię. Edytor tekstowy Kate pozwala na łatwą integrację wtyczek, dzięki czemu efektywnie zwiększymy funkcjonalność edytora.

Zalety

  • Darmowy edytor tekstowy, kompatybilny z niemal wszystkimi formatami plików;
  • Możliwość dzielenia okna w celu edycji wielu plików;
  • Personalizacja motywów;
  • Duża społeczność online oferująca wsparcie w formie wtyczek i możliwych do zainstalowania motywów.

Kate - zrzut ekranu

10. Brackets

Brackets

Brackets, nowoczesne otwarte oprogramowanie od Adobe, zostało stworzone z myślą o internetowych deweloperach. Ten wyposażony w bogate elementy wizualne, darmowy edytor tekstowy będzie idealny dla czołowych designerów UI, którym umożliwi przeglądanie własnych prac i analizę zmian. Znakomicie spełnia swoje zadanie dzięki wykorzystaniu narzędzi takich jak edytory wierszowe, panele podglądu i zorganizowana przeglądarka plików. Kluczową funkcją, jakiej poszukują designerzy UI, jest integracja z narzędziami do przetwarzania obrazów. Także i tę potrzebę w pełni zaspokaja Brackets, który oferuje integrację z Photoshopem. Ponadto, interfejs tego edytora jest prosty i oferuje kilka funkcji, które z pewnością przypadną do gustu wielu designerom.

Zalety

  • Zestaw zaawansowanych funkcji, zoptymalizowany dzięki przyjemnym wizualnie elementom;
  • Pewien poziom integracji z Photoshopem umożliwia pobieranie plików PSD i tworzenie kodu, który będziemy mogli wykorzystać w projekcie;
  • Narzędzie wieloplatformowe, kompatybilne z niemal każdym systemem operacyjnym;
  • Funkcja bieżącego podglądu, umożliwiająca natychmiastową analizę zmian;
  • Możliwa znaczna personalizacja interfejsu dzięki rozbudowanemu wsparciu wtyczek.

Brackets - zrzut ekranu

Podsumowując

Edytory tekstowe to realna alternatywa dla IDE, ze względu na ich lekkość i możliwość personalizacji. Jednak jeśli chcemy osiągnąć optymalne rezultaty, edytory wiążą się z koniecznością poświęcenia nieco czasu na naukę. Ze względu na mnogość funkcji, jakie oferują, są one popularnym rozwiązaniem dla deweloperów. Edytory tekstowe zyskują na popularności i biorąc pod uwagę aktualne trendy, wygląda na to, że będą podążać za prostotą użytkowania i opcjami personalizacji, jakie znamy z IDE.

2 komentarze:

  1. Janusz:

    A gdzie jetbrains? 🙂

  2. Superbohater:

    Wygląda na to, że nie zmieścił się w top 10.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron