Twórz perfekcyjne schematy blokowe z Lucidchart

Opublikowany 9 lutego 2016 w Content. Tagi: , , , , , .

Schematy blokowe są jednym z podstawowych składników projektowania systemu. Przedstawiają one skomplikowane szczegóły opracowywanego systemu za pomocą prostych prostokątnych, rombowych oraz okrągłych kształtów. Jest to obraz, który może wyjaśnić nawet największym laikom, jak będzie się zachowywał w pełni funkcjonalny system, nawet bardzo zaawansowany technicznie i oparty na układach scalonych. Dlatego niezwykle ważne dla projektantów tworzących takie schematy jest to, by były one wykonane dobrze. Niezwykle ważne z tego powodu, że zazwyczaj osoba zatwierdzająca dane rozwiązanie przegląda właśnie taki schemat blokowy, który powinien odzwierciedlać wszystkie wymagane przez nią funkcjonalności. By uniknąć wszelkich późniejszych nieporozumień schemat musi być wykonany idealnie.

lucidchart

Jeśli masz pewność, że Twoje diagramy wykonane są absolutnie poprawnie, punkt dla ciebie. Jeśli natomiast uważasz inaczej lub chciałbyś dodatkowo się upewniać, zaufaj LucidChart, który może Ci faktycznie pomóc. Ten internetowy kreator da Ci pewność, że nie namieszasz już na wstępie do tworzonego systemu.

Lucidchart – lepsze rysowanie, bardziej szczegółowe zobrazowanie

Aplikacja online do tworzenia schemat blokowych Lucidchart sprawi, że niezwykle łatwo będzie Ci po prostu coś wstępnie naszkicować, jak również udostępniać profesjonalne diagramy. Jest ona kompatybilna z szeregiem innych programów, w tym Google Apps oraz Microsoft Visio, a także pozwala użytkownikom eksportować swoje schematy do standardowych formatów lub publikować je online w dogodny dla klienta sposób. Jednak największą zaletą Lucidchart jest bez wątpienia jego łatwość użycia i przystępność. Zarówno początkujący jak i profesjonalista, każdy może stworzyć wspaniałe diagramy za jego pomocą. Narzędzie jest też bardzo intuicyjne. Proces tworzenia schematu sprowadza się zasadniczo do wstawiania kolejnych kształtów, a następnie łączenia ich ze sobą.

W Lucidchart możesz wybrać jeden spośród trzech różnych typów schematów blokowych, w zależności od tego, do czego jego finalna wersja będzie Ci potrzebna. Oto krótki opis każdego z dostępnych rodzajów:

IT/Inżynieria

W przypadku inżynierii oprogramowania lub systemów IT, Lucidchart oferuje odpowiednie narzędzia projektowania schematów sieciowych. Narzędzie diagramu ERD (Entity-Relationship Diagram) wchodzące w skład omawianej platformy umożliwia szybkie generowanie tabel baz danych oraz schematów z możliwością importu z GraphViz, inteligentnymi podpowiedziami do kształtów i wielofunkcyjnym API. Lucidchart jest dostosowany do tworzenia schematów technicznych i nacisk na to kładziony jest oczywisty. Wystarczy jeden rzut oka na dostępny zestaw funkcji.

lucidchart1

Diagramy biznesowe

Z tysiącami kształtów i ikon, błyskawicznymi schematami organizacyjnymi i możliwością masowego importu i eksportu Visio do użytku służbowego, Lucidchart pomaga budować diagramy biznesowe, zwiększać produktywność, budować mapy projektów, usprawniać procesy sprzedaży i przepływy obsługi klienta. Oprócz tego, jego edytor oparty na zasadzie przeciągnij i upuść pozwala wykonywać zadania w czasie co najmniej o połowę krótszym. Aplikacja jest kompatybilna z różnymi systemami operacyjnymi (Mac, Windows i Linux). Dosłownie, wszystko czego potrzebujesz, by zacząć z niej korzystać, to przeglądarka internetowa.

Zarządzanie produktem i projektowanie

Obszerna paleta grafik, w pełni konfigurowalny edytor i skróty klawiaturowe oraz strony wzorcowe pomogą z pewnością w tworzeniu diagramów zarządzania produktem. Dzięki możliwości modyfikacji ustawień siatki, kodów HEX, układu strony, rozmiaru czcionki, a nawet promieni zakrzywienia linii, Lucidchart jest prawdopodobnie najbardziej elastycznym kreatorem schematów blokowych dostępnym w Internecie.

Jak to działa?

Aby sprawdzić Lucidchart w akcji, wypróbuj jego dema dostępne na portalu. Możesz wypróbować wszystkie trzy opisywane wyżej rodzaje schematów w osobnych wersjach demonstracyjnych. Przejdź do dowolnej z tych podstron, klikając na jeden z bezpośrednich linków dostępnych na stronie głównej. Następnie przewiń w dół i kliknij przycisk „Try the demo” („Wypróbuj demo”).

W demach schematów inżynierskich i biznesowych, na samym początku zobaczysz przykładowy ERD, z jednym obiektem (user_account – konto_użytkownika) w polu roboczym, z przypisanymi do niego atrybutami. Możesz pobawić się dodając lub odejmując kolejne atrybuty za pomocą pojedynczych kliknięć w dowolnym miejscu diagramu w celu otwarcia okienka „Ustawienia” („Settings”). To okienko można również otworzyć za pomocą ikony „Ustawienia” („Settings”) w prawym górnym rogu okna schematu. Po kliknięciu na „Zarządzaj polami” („Manage Fields”) dostępnym w okienku ustawień ukaże się okno pop-up, gdzie wyświetlone będą wszystkie nazwy pól, ich typy danych oraz ich status Primary Key/Foreign Key. Dodaj lub usuń pola wedle uznania i kliknij „OK”. Atrybuty mogą także być modyfikowane. Po prostu dwukrotne kliknij bezpośrednio na nich i wpisz własne wartości. Jednak sugerujemy metodę opartą na okienkach pop-up, by uniknąć niepotrzebnych literówek.

Aby dodać więcej obiektów do schematu, kliknij na którymkolwiek z punktów połączeń mieszczących się na skraju aktualnego obiektu i przeciągnij go. Puść przycisk myszy w dowolnym miejscu na polu roboczym. Zobaczysz monit z pytaniem, który z kształtów chcesz teraz dodać. Wybierz żądaną figurę, która pojawi się we wskazanym uprzednio miejscu. W dowolnym momencie można przejść do opcji dostosowywania i dostępnych poradników. Łącza do nich znajdują się w panelu po prawej stronie pola roboczego.

lucidchart2

Można zmienić diagram z ERD na UML lub Org itp., klikając na przycisk „Więcej kształtów” („More shapes”) w lewym dolnym rogu ekranu. Okno pop-up, które otworzy się po kliknięciu tego przycisku, umożliwia również importowanie Visio Stencil lub własnych kształtów do schematu. Wygodne okno czatu, korzystające bezpośrednio z Hangouts, znajduje się zaraz obok przycisku „More Shapes” na dole ekranu oraz w sekcji „Komentarz” („Comment”) w prawym górnym rogu.

W demie zarządzania produktem, twój obszar roboczy będzie wyposażony w szablon smartfona z kilkoma konfigurowalnymi polami. Opcje edycji, okno czatu i sekcja komentarzy są umieszczone w tych samych miejscach, co poprzednio. Dostępna lista opcji będzie się różnić, w zależności od wybranego typu schematu blokowego.

Jeśli chcesz zapisać swój diagram, będziesz musiał wcześniej utworzyć konto w Lucidchart. Rejestracja jest darmowa i szybka. Narzędzie za każdym razem automatycznie wyświetli przypomnienie, by dokonać zapisu, jeśli ten nie został wykonany już od dłuższego czasu.

Plusy i minusy

Zalety narzędzia można łatwo samemu wydedukować na podstawie powyższego opisu funkcjonalności. Dodajmy do tego jeszcze możliwość prezentowania swoich schematów blokowych za pomocą prezentacji online oraz opcje udostępniania znacząco zwiększające możliwości współpracy z innymi.

Do minusów można zaliczyć:

  • Przeciąganie i upuszczanie elementów w celu dodania ich do schematu zależy od prędkości naszego Internetu. Może być powolne, a czasem nawet w ogóle nie działać.
  • Znajdowanie interesujących nas rzeczy może być dość trudne, nic nie jest nam dane bezpośrednio i wprost. By osiągnąć mistrzowski poziom w pracy z narzędziem, będziesz potrzebował bardzo wielu prób i eksperymentów.
  • Narzędzie choć wydajne w podstawowym pakiecie, wymaga ogromnych inwestycji w pakietach: profesjonalnym, zespołowym oraz korporacyjnym.
  • Twórz, prezentuj oraz udostępniaj lepsze schematy blokowe dzięki @lucidchart lucidchart.com/ via @MonitoringStron

    Tweetnij to

Podsumowanie

Podsumowując, pomysł stojący za omawianym narzędziem jest naprawdę godny uwagi, ale w praktyce potrzebuje jeszcze wielu udoskonaleń. Lucidchart nie jest idealne, ale nie znaczy to, że jest tym samym żałosne.

Komentarze zamknięte.

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron