Monitorowanie serwerów SQL za pomocą SentryOne

Opublikowany 8 marca 2021 w Monitoring. Tagi: , , .

Podczas oceny rozwiązań do monitorowania serwera SQL należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a różni dostawcy dostarczają atrakcyjne pakiety, które obiecują zwiększyć wydajność, poprawić jakość obsługi i usprawnić rozwiązywanie problemów.

SentryOne

SentryOne jest liderem na rynku najlepszych narzędzi do monitorowania serwerów SQL. Poniżej przedstawiamy możliwości i funkcje, które są zawarte w jego pakiecie monitorowania SQL Sentry.

Skalowalny potencjał monitorowania serwerów

Monitorowanie niewielkiego klastra instancji serwera w celu śledzenia wydajności jest proste, ale niektóre rozwiązania mogą dotrzeć do pewnego punktu, w którym dojdzie do przeciążenia, co prowadzi do braku responsywności i innych problemów. Nie dotyczy to SQL Sentry, ponieważ system ten został zbudowany tak, aby radzić sobie z konfiguracjami na poziomie przedsiębiorstwa, składającymi się z 800 lub więcej instancji działających jednocześnie bez żadnych spowolnień.

Oznacza to, że możesz śmiało wykorzystać go do monitorowania już dziś, mając pewność, że będzie on w stanie pracować bezproblemowo, nawet jeśli jutro rozszerzysz swoją konfigurację serwerów.

SentryOne - zrzut ekranu 1

Prognozowanie przyszłych potrzeb w zakresie pamięci masowej

Mówiąc o planowaniu z wyprzedzeniem, kolejną zaletą, którą SentryOne oferuje w ramach usługi monitorowania SQL, jest możliwość dokładnego przewidywania, ile pojemności może wymagać Twoja baza danych w przyszłości.

Dla niewtajemniczonych może się to wydawać dość prostym procesem, ale doświadczeni menedżerowie wiedzą, że ten rodzaj prognozowania jest zdecydowanie niełatwy. Na szczęście możliwości prognozowania zapewniane przez SentryOne są zasilane przez algorytmy uczenia maszynowego, dzięki czemu są w stanie badać trendy wykorzystania dysków logicznych w czasie i tworzyć coraz dokładniejsze prognozy dotyczące tego, jak mogą się one zmienić w przyszłości.

Możliwość sprawdzenia nie tylko tego, ile miejsca jest zmonopolizowane w danej chwili, ale także tego, ile prawdopodobnie zostanie zajęte kilka tygodni lub miesięcy później, pozwoli Ci zaplanować strategie zaopatrzenia i odpowiednio zaplanować czas przestoju na aktualizacje, bez obaw, że coś Cię zaskoczy.

Wykrywanie wadliwych zapytań

Wiele problemów z wydajnością serwerów SQL może być spowodowanych przez nieoptymalne zapytania. Ustalenie, które zapytania powodują problemy, może być trudne, ale z pomocą narzędzia Top SQL wchodzącego w skład SQL Sentry, nie musi tak być.

W skrócie, narzędzie to służy do zestawiania wszystkich zapytań, które mają największy wpływ na Twój serwer, ale które mogą nie rzucać się w oczy jako potencjalne źródła błędów.

Zapytania mogą być oflagowane w oparciu o szereg parametrów, począwszy od czasu ich trwania, a skończywszy na ilości mocy obliczeniowej, którą wykorzystały. Każde podejrzane zapytanie jest wyświetlane w intuicyjnym interfejsie, który pozwala na dotarcie do sedna problemu, bez konieczności zgadywania lub poszukiwań metodą prób i błędów, które w innym przypadku mogłyby być konieczne.

Zapytania mogą być analizowane na każdej instancji serwera, który kontrolujesz i możesz przeglądać dane z okresu do 3 lat wstecz.

Optymalizacja zapytań

Oczywiście, nawet jeśli używasz SentryOne do wyszukiwania zapytań, które powodują zamęt w Twoim serwerze SQL, możesz nie być w stanie dokładnie określić, co jest z nimi nie tak. Tutaj właśnie wkracza Plan Explorer, który jest dostępny zarówno jako część pakietu SQL Sentry, jak i w formie oddzielnej aplikacji dla tych, którzy chcą przetestować jego możliwości.

Może on tworzyć rankingi zapytań, zalecać indeksy, wprowadzać modyfikacje i zapewniać jednoznaczny system punktacji, aby zobaczyć pozytywny efekt, jaki mogą mieć wprowadzane zmiany. Jest to świetny sposób na wizualizację wykorzystania zasobów sprzętowych w zależności od struktury zapytań, a nawet niewielkie zmiany w konfiguracji mogą prowadzić do znacznej poprawy.

Plan Explorer wykracza poza zwykłe szacowanie kosztów operatora, ale pozwala zobaczyć rzeczywiste liczby z bliska i na własne oczy, upewniając się, że nie ma żadnych problemów z niedokładnością do rozwiązania. Co więcej, prezentowane przez niego wykresy planów są łatwe do kontrolowania i mogą być również zoptymalizowane przy użyciu unikalnego algorytmu układu.

Ponadto, ponieważ oprogramowanie śledzi historię zapytania podczas wprowadzania zmian, śledzenie wpływu, cofanie do wcześniejszych wersji, a także dzielenie się tym, co zostało zrobione z innymi, aby wspomóc współpracę w środowiskach pracy zespołowej jest dziecinnie proste.

SentryOne - zrzut ekranu 2

Analiza statystyk czasu oczekiwania

Utrzymanie serwera SQL wymaga pewnego stopnia intuicji, która przychodzi wraz z doświadczeniem. Statystyki czasu oczekiwania mogą wiele powiedzieć o tym, w czym mogą tkwić problemy, choć po raz kolejny SentryOne daje administratorom możliwość przeanalizowania tych informacji w krótszym czasie i z większą precyzją.

Warto zauważyć, że nie jest to bynajmniej wyjątkowa zdolność; jest to funkcja, którą można znaleźć w prawie każdym innym rozwiązaniu do monitorowania serwera SQL na rynku. To, co wyróżnia SQL Sentry, to możliwość dostosowania sposobu, w jaki te informacje są prezentowane w pulpicie nawigacyjnym, a także możliwość tworzenia raportów, które wyjaśniają statystyki oczekiwania i pokazują, dlaczego zasoby procesora nie są wykorzystywane tak efektywnie, jak to możliwe.

Zwalczanie zastojów

Zastoje mogą być poważnym problemem dla DBA, ale jeśli nie będziesz ich aktywnie poszukiwał, możesz nawet nie być świadomy ich obecności w swojej bazie danych. SQL Sentry jest w stanie zarówno znaleźć zastoje, jak i pozwolić na użycie narzędzia odtwarzającego, w połączeniu z przejrzystą wizualizacją, aby zlokalizować źródło i rozwiązać problem.

Szczegółowe informacje na temat zastoju są przedstawiane w logiczny sposób, z uwzględnieniem takich elementów, jak identyfikator sesji, host, aplikacja, baza danych i czas rozpoczęcia. Możesz nawet utworzyć dostosowane do potrzeb alerty, które uruchamiają się w przypadku wystąpienia określonego zastoju i chcesz być w stanie szybko zareagować, zamiast pozwalać na jego przedłużanie się.

Analiza indeksów i defragmentacja

Jeśli chcesz poprawić zarządzanie indeksami serwera SQL, szczególnie w przypadku, gdy uległy one fragmentacji, SentryOne dysponuje odpowiednimi możliwościami do wykonania tego zadania.

Może analizować indeksy, jak już wcześniej wspomniano, oceniać wydajność zapytań, a także pozwala uzyskać przegląd wszelkiego rodzaju statystyk, w tym tych dotyczących fragmentacji. Istnieje oddzielny menedżer fragmentacji, który pozwala na rozplanowanie wszelkich procesów defragmentacji, które chcesz przeprowadzić.

SentryOne - zrzut ekranu 3

Monitorowanie wykorzystania sprzętu i sieci

Pulpit analizy wydajności jest rdzeniem programu SQL Sentry i doskonale radzi sobie ze śledzeniem poziomów użycia procesora, pamięci, operacji wejścia/wyjścia i sieci.

Pozwala także na monitorowanie procesów Windows i określenie, czy nie stanowią one potencjalnego ograniczenia wydajności lub czy nie działają w sposób wymagający naprawy.

Kompatybilność z różnymi platformami

SentryOne bierze pod uwagę, że użytkownicy niekoniecznie chcą być ograniczeni do monitorowania jednego typu bazy danych SQL od jednego dostawcy, ale mogą mieć też inne iteracje do nadzorowania. Dlatego też współpracuje z takimi firmami jak Amazon i Microsoft, aby oferować rozwiązania monitorujące dla najpopularniejszych obecnie systemów.

Ten rodzaj partnerstwa jest potwierdzeniem, że SentryOne dołożył wszelkich starań, aby opracować narzędzia do monitorowania, które są na wysokim poziomie i mogą działać skutecznie i konsekwentnie w wielu typowych scenariuszach.


O Autorze

Michael Dunlop

Michael Dunlop jest autorem tekstów o technologii i biznesie mieszkającym w Wielkiej Brytanii. Lubi odkrywać najnowsze osiągnięcia w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i śledzić pojawiające się trendy, które będą miały wpływ na nasze życie przez najbliższe lata.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron