10 najlepszych narzędzi do monitorowania sieci i infrastruktury IT

Opublikowany 6 grudnia 2022 w Monitoring. Tagi: .

Monitorowanie sieci i infrastruktury IT jest obecnie konieczne dla wszystkich połączonych organizacji. Wybranie odpowiedniego narzędzia i oprogramowania do monitorowania sieci nie jest jednak łatwe, ponieważ rynek oferuje ogromną różnorodność tych narzędzi.

monitorowanie sieci

Kompleksowe narzędzia do monitorowania sieci i infrastruktury informatycznej pomagają w zarządzaniu urządzeniami i zapewniają, że są one dostępne wtedy, kiedy są potrzebne. Te narzędzia i oprogramowanie oferują wiele korzyści dla firm każdej wielkości. Możesz zmniejszyć koszty infrastruktury, zwiększyć produktywność, zgłaszać problemy 24/7, zoptymalizować przepływ danych i uzyskać wiele innych korzyści.

W tym wpisie omówimy najlepsze dostępne obecnie na rynku narzędzia do monitorowania sieci i IT oraz ich możliwości.

Czym jest oprogramowanie do monitorowania sieci?

Oprogramowanie do monitorowania sieci i IT jest odpowiedzialne za śledzenie ogólnej wydajności komputera. Może ono porównywać bieżącą wydajność sieci z oczekiwaną wydajnością podstawową, aby sprawdzić, czy w systemie nie występują problemy. Może też mierzyć czas reakcji, dostępność, spójność, niezawodność i ogólny ruch w sieci na podstawie danych w czasie rzeczywistym i historycznych.

Zespoły IT i menedżerowie firm mogą w dużym stopniu korzystać z narzędzi do monitorowania sieci. Gdy sieć ulega awarii lub odbiega od stanu wyjściowego, administratorzy IT są szybko alarmowani.

Oprogramowanie do monitorowania sieci udostępnia administratorom wizualizacje danych, które ułatwiają zrozumienie metryk wydajności. Produkt musi posiadać następujące cechy, aby można go było zakwalifikować jako narzędzie do monitorowania sieci:

 • Stałe monitorowanie wydajności całej sieci komputerowej.
 • Tworzenie bazy danych dla metryk wydajności sieci.
 • Informowanie administratorów o awariach sieci lub zmianach w stosunku do poziomu podstawowego.
 • Sugerowanie rozwiązań problemów z wydajnością.
 • Oferowanie wizualizacji danych dotyczących wydajności sieci.

Najlepsze narzędzia do monitorowania sieci i IT

Oprogramowanie do monitorowania sieci i IT, o którym mowa w tym artykule, to mieszanka płatnego, darmowego i otwartego oprogramowania dla systemów Windows, Mac i Linux. Omówimy główne cechy każdego z tych narzędzi, aby pomóc Ci wybrać odpowiednie dla Twojej sieci.

1. Zabbix

Zabbix

Zabbix jest bezpłatnym narzędziem o otwartym kodzie źródłowym do monitorowania sieci, które łączy w jednym pakiecie monitorowanie aplikacji, serwerów, sieci, chmury i usług. Do monitorowania sieci wykorzystuje SNMP i IPMP. Funkcja autodetekcji w Zabbixie może automatycznie lokalizować urządzenia sieciowe i monitorować je. Może również automatycznie wykrywać zmiany w konfiguracji, aby poinformować Cię, czy urządzenie sieciowe zostało zaktualizowane.

Aby łatwo skonfigurować program do monitorowania, można go rozbudować za pomocą szablonów. Zabbix oferuje wiele wstępnie skonfigurowanych szablonów dla różnych producentów, takich jak Cisco i Dell. Ponadto strona społecznościowa Zabbixa udostępnia użytkownikom wiele innych szablonów.

Aby użytkownicy mogli na czas reagować na alerty, Zabbix jest wyposażony w system powiadomień. Usługę tę można dostosować do swoich preferencji. Alerty są wysyłane przez SMS, email, Messenger, Jabber lub własne skrypty. Dodatkowo powinieneś wiedzieć, że Zabbix jest dostępny dla systemów Linux, Mac i Unix; główny serwer Zabbixa nie jest dostępny dla Windows.

Zabbix - zrzut ekranu

2. Nagios

Nagios

Nagios to narzędzie o otwartym kodzie źródłowym do monitorowania sieci, wyposażone w interfejs internetowy do monitorowania wydajności sieci. Za pomocą tego programu możesz monitorować aktualny stan sieci z podziałem na sumy stanu hostów i sumy stanu usług sieciowych znajdujące się na górze strony. Kolorowy interfejs graficzny pozwala też łatwo dostrzec niedostępne lub zagrożone elementy.

Nagios jest oferowany w dwóch głównych edycjach: Nagios Core (bezpłatne) i Nagios XI (płatne). Pomaga śledzić zdarzenia związane z wydajnością dzięki systemowi alertów oraz powiadomieniom wysyłanym przez SMS i e-mail. Możesz też użyć interfejsów API do integracji innych usług sieciowych.

Aby uzyskać więcej funkcji, Nagios Exchange udostępnia tysiące wtyczek społecznościowych. Mimo że Nagios Core nie ma odpowiedniego interfejsu użytkownika, a instalacja może być techniczna i skomplikowana, ma bardzo elastyczny i silny mechanizm wykrywania i zbierania danych.

3. Paessler PRTG

PRTG

PRTG firmy Paessler to darmowe oprogramowanie, które wykorzystuje SNMP, packet sniffing i VMI do monitorowania sieci. Czujniki programu można wykorzystać do monitorowania różnych segmentów sieci. Każdy czujnik może monitorować określoną wartość w sieci, w tym:

 • czujniki przepustowości
 • czujniki parametrów sprzętowych
 • mierniki wykorzystania danych sieciowych
 • czujniki SNMP
 • czujniki VOIP
 • czujniki QoS

Jedną z najbardziej unikalnych funkcji PRTG jest czujnik stron internetowych, który może rejestrować czas ładowania strony na żądanie lub zgodnie z harmonogramem. Ponadto PRTG posiada konfigurowalny pulpit, który pomaga użytkownikom tworzyć mapy sieci w czasie rzeczywistym.

System alarmów progowych w PRTG informuje użytkowników o zmianie stanu czujnika, zmianie wartości lub przekroczeniu progu. Powiadomienia są dostępne w różnych formatach, takich jak SMS, e-mail, wiadomości Slack, SNMP trap i inne.

PRTG oferuje szeroki zakres monitorowania wszystkich kategorii systemów informatycznych, co czyni go idealnym rozwiązaniem dla dużych firm. Małe firmy mogą korzystać z wersji bezpłatnej, która jest ograniczona do 100 czujników.

4. Icinga

Icinga

Icinga to kolejne narzędzie do monitorowania sieci o otwartym kodzie źródłowym, które może monitorować wydajność sieci, usług w chmurze i centrum danych. To oprogramowanie internetowe można skonfigurować za pomocą interfejsu graficznego lub języka specyficznego dla domeny (DSL), w zależności od preferencji użytkownika.

Icinga została stworzona na bazie Nagios i jest całkowicie darmowa. Jest kompatybilna z wtyczkami Nagios. Możesz użyć pulpitu nawigacyjnego, aby zobaczyć przegląd zarządzania wydajnością i dowiedzieć się, czy występuje problem z wydajnością. System wykorzystuje algorytm kodowania kolorami do rozróżniania różnych problemów.

Możesz użyć modułów Icinga, aby dodać do programu więcej funkcji. Na przykład moduł Icinga dla vSphere pomaga monitorować maszyny wirtualne i systemy hostów. Co więcej, w ramach Giełdy Icinga możesz bezpłatnie korzystać z licznych wtyczek tworzonych przez społeczność.

5. Munin

Munin

Munin to narzędzie do monitorowania sieci, które potrafi analizować trendy zasobów, aby natychmiast wykryć problemy. Po zainstalowaniu go zobaczysz wiele przydatnych wykresów, które ułatwią ci pracę. System alarmuje użytkowników niemal w czasie rzeczywistym; w rzeczywistości Munin sprawdza serwery raz na 5 minut, aby dowiedzieć się, czy coś jest nie tak.

Munin potrafi inteligentnie wybrać spośród ponad 500 wtyczek monitorujących każdą usługę działającą na Twoim serwerze. Możesz też napisać własne wtyczki w wybranym języku, aby nadzorować wszystko. Munin umożliwia monitorowanie komputerów, sieci, sieci SAN, aplikacji, pomiarów pogody i wielu innych rzeczy.

6. Auvik

Auvik

Auvik to oparty na chmurze system monitorowania sieci dostępny przez przeglądarkę internetową. Może monitorować wiele obiektów i scentralizować ich kontrolę, co jest idealne do monitorowania sieci WAN.

Po założeniu konta Auvik instaluje w systemie kolektory. Następnie usługa rozpoczyna proces wykrywania sieci, który automatycznie wypełnia wszystkie podstawowe informacje wymagane do działania monitora. Usługa wykrywania działa bez przerwy, aby wykryć, kiedy do sieci dodawane są nowe urządzenia.

Auvik umożliwia zarówno analizę ruchu, jak i monitorowanie wydajności urządzeń sieciowych. Ponadto jest przeznaczony do zdalnego monitorowania systemu – nawet Twoja sieć domowa jest uważana za zdalną dla procesów na serwerach Auvik. Auvik jest oferowany w dwóch planach – Essential i Performance. Plan wydajnościowy oferuje więcej funkcji, w tym zarządzanie Syslogiem.

Auvik - zrzut ekranu

7. NetCrunch

NetCrunch

NetCrunch od AdRem Software to system monitorowania sieci, który zapewnia wszechstronne możliwości monitorowania poprzez rozbudowane monitorowanie, elastyczną wizualizację, konfigurację opartą na zasadach i alarmowanie. Oprogramowanie pomaga monitorować wszystkie urządzenia w infrastrukturze IT, od drukarek i serwerów po czujniki temperatury i kamery.

NetCrunch może natychmiast rozpocząć monitorowanie twoich urządzeń sieciowych. Oprogramowanie składa się z 9 modułów funkcyjnych dostosowanych do konkretnych potrzeb infrastruktury. Uczy się twojej sieci dzięki progom bazowym i wyzwalaczom zakresu, by ostrzegać cię w przypadku wykrycia jakichkolwiek nieoczekiwanych zmian. NetCrunch jest najlepszy dla firm wszystkich rozmiarów.

8. Domotz

Domotz

Domotz to oparty na chmurze system monitorowania sieci, który pomaga monitorować wiele sieci, a także posiada konfigurację wielu dzierżawców dla dostawców usług zarządzanych. System jest dostępny za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej i zawiera narzędzia do zarządzania siecią i punktami końcowymi oraz funkcje automatyzacji obciążenia.

Funkcja autodiscovery systemu Domotz kompiluje i utrzymuje inwentarz i mapę sieci. System jest skoncentrowany na monitorowaniu sieci za pomocą SNMP i innych protokołów. Dzięki temu system może sporządzać inwentaryzację zasobów i mapy sieci.

9. Checkmk

CheckMk

Checkmk to system monitorowania sieci używany do monitorowania wydajności serwerów, aplikacji i sieci. Można go również używać w sieciach LAN i bezprzewodowych do śledzenia aktywności w technologiach przewodowych i bezprzewodowych.

Na początku system przeszukuje sieć i identyfikuje wszystkie podłączone do niej urządzenia, aby stworzyć spis urządzeń. Na tej podstawie będzie można później stworzyć pulpit nawigacyjny do monitorowania sieci. Można też stworzyć mapę sieci na żywo.

Podstawowy pakiet Checkmk jest darmowy, ale jest też edycja Enterprise. Edycja bezpłatna jest idealna dla małych firm. Pulpit nawigacyjny systemu pomaga menedżerom uzyskać przegląd wszystkich działań. Pakiet oferuje również monitorowanie przepustowości, które informuje o tym, gdzie przepustowość urządzeń i kabli nie wystarcza do zaspokojenia potrzeb.

10. Obkio

Obkio

Obkio to bezpłatny system monitorowania sieci, który w sposób ciągły śledzi jej wydajność, wykorzystując syntetyczny ruch sieciowy do symulowania doświadczeń użytkowników końcowych i błyskawicznego wskazywania problemów. Dostarcza on automatycznych alertów o problemach z siecią, które wpływają na doświadczenie użytkownika, takich jak wysoka utrata pakietów, opóźnienia, jitter lub jakakolwiek degradacja sieci.

Obkio oferuje funkcje Traceroute i SNMP Device Monitoring, które pozwalają na szybkie rozwiązywanie problemów sieciowych. System został zaprojektowany tak, aby był prosty i łatwy w użyciu, co jest najlepszym rozwiązaniem dla przeciążonych zespołów IT. Obkio to aplikacja typu SaaS, która przechowuje informacje w chmurze. Dzięki temu korzystanie z usługi jest jeszcze łatwiejsze. Firma oferuje również aplikacje internetowe i mobilne.

Podsumowanie

Narzędzia do monitorowania sieci i infrastruktury IT mają za zadanie śledzić ogólną wydajność komputera i porównywać ją z oczekiwaną wydajnością podstawową, aby wykrywać wszelkie zmiany i błędy w systemie. Narzędzia te powinny być w stanie stale monitorować wydajność sieci, zgłaszać problemy administratorom, dostarczać im rozwiązania, oferować wizualizacje danych dotyczących wydajności sieci i inne podobne zadania.

W ramach porównania 10 najlepszych narzędzi do monitorowania sieci w tym wpisie zwróciliśmy uwagę na najważniejsze funkcje platformy do zarządzania siecią, takie jak SNMP, mapowanie sieci, system alertów, czas pracy/spadek, monitorowanie przepustowości, zdrowie sieci, pulpity nawigacyjne i inne funkcje.

Komentarze zamknięte.

 • Obserwuj nas

 • Przeglądaj Kategorie • Super Monitoring

  Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


  Wypróbuj bezpłatnie

  lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
 • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
  Super Monitoring
  lub dowiedz się więcej
  o monitorowaniu stron