Edytuj pliki PSD online dzięki Photopea

Opublikowany 24 lipca 2017 w Web Design. Tagi: , , , .

Uwielbiasz bawić się obrazami, ale nie masz licencjonowanej kopii programu Adobe Photoshop lub podobnego narzędzia do obróbki zdjęć? Chcesz rozwinąć swoją kreatywność, poprawiając kilka zdjęć z ostatniej podróży, ale masz bardzo ograniczone możliwości edytowania w posiadanym narzędziu? Przeglądasz Internet w poszukiwaniu efektywnego narzędzia, które pomoże Ci łatwo wydobywać to, co najlepsze z Twoich obrazów i to w dodatku za rozsądną cenę?

Odpowiedziałeś na wszystkie powyższe pytania twierdząco? Jeśli tak, to Twoje poszukiwania powinny zakończyć się na stronie Photopea – idealnym darmowym edytorze zdjęć online.

Photopea

Photopea – załaduj, edytuj, zapisuj zdjęcia

Photopea to darmowy edytor zdjęć online, który umożliwia załadowanie, edycję i zapisywanie plików programu Adobe Photoshop (.PSD), Gimp (.XCF) i Sketch (Sketch App) bez użycia żadnych specjalnych wtyczek. To wszystko stawia to narzędzie ponad innymi zwykłymi edytorami fotografii.

Popularne edytory graficzne, takie jak: Picasa, Pixlr, Fotor itd., mogą pracować z wieloma formatami obrazów, takimi jak: .JPG, .PNG, .BMP, .GIF itd. Jednak większość z nich nie pozwala otwierać i edytować plików graficznych utworzonych za pomocą innych edytorów zdjęć, takich jak: Adobe Photoshop, Gimp lub Sketch. Co w takim razie powinien zrobić użytkownik, który chce edytować istniejący plik .PSD/.XCF/Sketch pobrany z Internetu lub taki, który został stworzony przez niego wcześniej za pomocą Photoshop/Gimp/Sketch, dla których właśnie wygasła licencja? Odpowiedź jest prosta, powinien skorzystać z Photopea.

Photopea oferuje wyjątkową swobodę w pracy z plikami graficznymi, podobnie jak w przypadku popularnych komercyjnych edytorów zdjęć, jak na przykład Photoshop. W związku z tym, że narzędzie jest bezpłatne, stanowi niezwykle użyteczną alternatywę dla Photoshop lub Sketch. Podczas gdy profesjonalni użytkownicy i firmy mogą chcieć dalej trzymać się komercyjnych narzędzi oraz oferowanych przez nie funkcji, to już zwykli użytkownicy, którzy nie mogą sobie na nie pozwolić, mogą używać Photopea, by osiągnąć podobny efekt. Narzędzie nie wymaga od Ciebie pobrania ani instalowania czegokolwiek. Możesz go używać bezpośrednio z poziomu swojej przeglądarki.

Oto niektóre z najciekawszych funkcjonalności tej aplikacji:

  • Możliwość pracy zarówno z grafiką rastrową, jak i wektorową.
  • Opcja przeciągania i upuszczania obrazów bezpośrednio nad przeglądarką, by zaimportować obraz do edycji.
  • Możliwość zapisywania swojej pracy w formacie .PSD lub .JPG/.PNG.
  • Obsługa warstw, stylów, masek, inteligentnych obiektów, warstw tekstowych i wielu innych elementów.
  • Możliwość edycji jasności, kontrastu, poziomów, krzywych, wibracji, odcienia, nasycenia.
  • Dostępność z poziomu dowolnego urządzenia (komputer stacjonarny, laptop, tablet, telefon lub dowolny inny podobny sprzęt)

Photopea może być używany do zadań tak prostych, jak chociażby zmiana rozmiaru obrazu, ale i do złożonych prac, takich jak: projektowanie stron internetowych, przetwarzanie fotografii, tworzenie ilustracji itp. Narzędzie nie wymaga specjalnej nauki obsługi, więc stosunkowo szybko można zacząć się nim posługiwać.

Photopea - zrzut ekranu

Jak korzystać z Photopea?

Zacznij od wejścia na stronę główną narzędzia (www.photopea.com), a powinieneś ujrzeć, jak otwiera się okno edytora. To zdecydowana zaleta – nie ma potrzeby wcześniejszej rejestracji, możesz przejść od razu do rzeczy. Z uwagi na to, że program jest bezpłatny, możesz zobaczyć kilka reklam w prawym panelu ekranu. Jeśli Ci przeszkadzają, możesz je zamknąć za pomocą małego krzyżyka w ich prawym górnym rogu.

Aby rozpocząć edycję zdjęć, musisz rozpocząć nowy projekt klikając przycisk „New Project” na środku ekranu lub wybrać „Nowy” z menu „Plik” („New” z menu „File”). Zostaniesz poproszony o zatytułowanie projektu, wybór preferowanej szerokości i wysokości oraz koloru tła. Kliknij „Utwórz” („Create”), by otworzyć białe płótno dla Twojego pierwszego projektu Photopea. Alternatywnie, możesz załadować obraz ze swojego komputera klikając polecenie „Otwórz z komputera” („Open From Computer”) lub wybrać Plik -> Otwórz (File -> Open). Trzecią opcją jest załadowanie pliku demo PSD lub Sketch i rozpoczęcie jego edycji.

Gdy już otworzysz plik, edycja jest prawie taka sama jak w Photoshop. Interfejs narzędzia też przypomina Photoshop, dzięki czemu użytkownicy używający wcześniej produktu Adobe mogą poczuć się jak w domu. Wszystkie opcje edytowania mają czytelne teksty podpowiedzi, więc jeśli nie zrozumiesz, co oznacza dany symbol funkcji, po prostu najedź na niego kursorem, a powinieneś zobaczyć jej nazwę.

Narzędzie jest bardzo przyjazne dla użytkownika, może z wyjątkiem kilku usterek, rozsianych tu i tam. Na przykład nie pozwala bezpośrednio modyfikować dowolnego tekstu na obrazie. Żeby to zrobić, musisz ukryć warstwę tekstu lub ją usunąć, a potem dodać nowy obiekt tekstowy na górze. W każdej chwili powinieneś się spodziewać niewielkich ograniczeń, korzystając z tego narzędzia.

Jedną z najbardziej przydatnych opcji edycji jest narzędzie „Przesuń” („Move”), które umożliwia przeciąganie i umieszczanie dowolnej części obrazu w dowolnym innym miejscu. Dzieje się tak dlatego, że podobnie jak w Photoshop, Photopea rozkłada obraz na warstwy, gdzie każda z nich zawiera jeden składnik zdjęcia. Właśnie ta funkcjonalność daje taką elastyczność w edycji zdjęć.

Aby zrozumieć wszystkie niuanse działania tego narzędzia, odwiedź sekcję „Nauka” („Learn”), korzystając z przycisku znajdującego się w prawym górnym rogu ekranu.

Zalety i wady

Photopea ma kilka bardzo dużych zalet:

  • nie wymaga pobrania, instalacji ani żadnych wtyczek do działania,
  • szybko się ładuje i jest bardzo elastyczna,
  • wsparcie dla przeciągnij i upuść,
  • bardzo podobna do Photoshop,
  • eliminuje ograniczenia środowiskowe, które posiadają Photoshop i inne narzędzia do edycji.

Posiada niestety także kilka wad:

  • użytkownicy, którzy wcześniej nie mieli do czynienia z narzędziem Adobe, mogą być trochę zagubieni,
  • jeśli poszukujesz podstawowych opcji do edycji zdjęć, to narzędzie może okazać się dla Ciebie zbyt skomplikowane.
  • Załaduj, edytuj, zapisuj pliki PSD/XCF/Sketch w swojej przeglądarce dzięki @photopeacom photopea.com/ via @MonitoringStron

    Tweetnij to

Podsumowanie

Podtrzymujemy wcześniejsze twierdzenia. Photopea jest godną alternatywą dla Adobe Photoshop! Photopea jest bardzo przydatnym narzędziem, które daje użytkownikom dostęp do pewnej części funkcjonalności programu Photoshop i robi to zupełnie za darmo. Ma jednak swoje ograniczenia. Może być zbyt skomplikowane dla tych początkujących, a nawet dla części zwykłych użytkowników, którzy nie mają bogatego doświadczenia w edycji grafiki. Jest za to idealne dla tych, którzy korzystali wcześniej z programów pokroju: Photoshop, Sketch lub Gimp i znają stosowaną w nich terminologię.

3 komentarze:

  1. hauer mateusz:

    bardzo fajnie 🙂 dzięki za info, przyda się dla klientów którzy chcą przykadrować foty czy zrobić ich lekki tuning 🙂

  2. Marcin_ITIQ:

    Wow wygląda nieźle musze przetestować, a zaoszczędzi sie duzo czasu grafików, którzy kosztują.

  3. Ass:

    Czcionek własnych nie obsługuje. Więc większość projektów, gdzie jest wpisany tekst, który trzeba poprawić zmieni czcionkę na własną. 🙁

  • Obserwuj nas

  • Przeglądaj Kategorie



  • Super Monitoring

    Superbohaterski monitoring dostępności i prawidłowego funkcjonowania serwisów i aplikacji internetowych.


    Wypróbuj bezpłatnie

    lub dowiedz się więcej o monitorowaniu stron
  • Superbohaterski monitoring dostępności i funkcjonowania serwisów internetowych.
    Super Monitoring
    lub dowiedz się więcej
    o monitorowaniu stron